FETÖ adlı örgütün darbe girişimine karşılık olarak direnişin simgelerinden bir tanesi olarak görülen ve bu şekilde tescillenmesinin talep edildiği 15 Temmuz tarihi TBMM’de resmi tatil kanun teklifi olarak görüşülmüş ve sonrasında kesin karara bağlanmıştı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü şeklinde adlandırılan bu özel gün resmi tatiller arasında yer almaktadır.

15 Temmuz Resmi Tatil Midir?

 • · Adil BÜYÜKCENGİZ
 • · İlhan VARANK
 • · Erol OLÇOK
 • · Abdullah OLÇOK
 • · Ali ANAR
 • · Ali KARSLI
 • · Batuhan ERGİN
 • · Cennet YİĞİT
 • · Ayşe AYKAÇ
 • · Cuma DAĞ
 • · Engin TİLBAÇ
 • · Türkmen TEKİN
 • · Yıldız GÜRSOY
 • · Yasin Naci AĞAROĞLU
 • · Yalçın ARAN
 • · Tolga ECEBALIN
 • · Piyade Kurmay Albay Sait ERTÜRK

15 Temmuz Askerlerin Dövülmesi Gerçek Mi?

15 Temmuz darbe girişimi esnasından pek çok olay meydana gelmiş ve bu olaylar sosyal medya üzerinden yayınlanmıştır. Fenomen olan ve büyük kitlelere hitap eden sosyal medya hesapları tarafından Boğaziçi Köprüsü’nde askerlerin linç edilerek dövüldüğü iddia edilmişti. Sosyal medyada yer alan görüntüler ve fotoğrafların ise daha sonrasında konuya ilişkin video ve fotoğrafların darbe girişiminden önceki tarihlerde veya darbe girişiminin sonrasında çekilmiş olan görüntülerden oluştuğu açıklanmıştır.

Bankalar 15 Temmuz’da Açık Mı?

Kurban Bayramı tatili nedeniyle bankalar bu süre içerisinde çalışmalarına ara verdiler. 15 Temmuz resmi tatiline denk geldiği için 13 Temmuz ve 14 Temmuz günleri de resmi tatil kapsamına alınmış ve tatil 9 güne çıkarılmıştı. 15 Temmuz gününün Cuma gününe denk gelmesi dolayısıyla bankalar bu tarihte idari izin yapacak ve 18 Temmuz Pazartesi günü hizmet verecekler.

15 Temmuz Darbesi Ne Zaman Oldu?

15 Temmuz Darbe Girişimi olarak adlandırılan bu gün 15-16 Temmuz 2016 yılında meydana gelmiştir. Genellikle 15 Temmuz 1974 Darbesi ile karıştırılan bu tarih 2016 Türkiye askeri darbe teşebbüsü şeklinde de anımsanmaktadır.

15 Temmuz Darbesini Kim Yaptı?

Darbeci olarak adlandırılan FETÖ örgütü tarafından yapılmıştır. Bu darbe girişimine ise Harekat Yıldırım ve Yurtta Sulh Harekatı ismi verilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yer alan Yurtta Sulh Konseyi adlı oluşum tarafından yapılan ve Türkiye’de gerçekleştirilen askeri darbe teşebbüsüdür.

15 Temmuz Eczaneler Açık Mı?

Resmi tatiller arasında yer alan 15 Temmuz gününde eczaneler kapalı olacak ve hizmet veremeyeceklerdir. Nöbetçi eczaneler dışındaki eczaneler izinli sayılacak ve vatandaşlar sadece nöbet sistemine göre nöbetçi eczanelerden işlemleri yapabileceklerdir.

15 Temmuz Ek Ders Ödenir Mi?

15 Temmuz günü Milli Bayramlarda yer aldığı için bu tarih içerisinde görevli olan kişilere ek ders ücreti ödenecektir. Ek ders ücretleri Milli Bayramlar nedeniyle tatil edilen günler içerisinde görevlerini yapmış sayılan kişilere verilmektedir.

15 Temmuz Hastaneler Açık Mı?

Kurban Bayramıyla birlikte 15 Temmuz gününü birleştirilmesiyle birlikte toplamda 9 günlük tatil ilan edilmişti. Bu tarihler arasında birçok kamu kurum ve kuruluşu resmi tatil nedeniyle hizmet vermemekte. Hizmet vermeyen kuruluş içerisinde hastane poliklinikleri yer almaktadır. Resmi tatil süreci boyunca hastaneler sadece acil bölümünde hasta kabul edeceklerdir.

15 Temmuz Müzesi Nerede?

15 Temmuz darbe girişimini konu alan 15 Temmuz Müzesi 2020 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Hafıza 15 Temmuz Müzesi olarak da adlandırılan bu yer 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası tarafında bulunmaktadır. Müzede darbeyle ilgili olayların yanı sıra dünya darbeler tarihi ve sömürgecilik ile ilgili bölümleri de bulunmaktadır.

15 Temmuz Milli Bayram Mı?

11 Ekim 2016 yılında yayınlanan yasa tasarısı ile birlikte 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazetede yer alan yasa ile 15 Temmuz günü resmi tatil ilan edilmiş ve Milli Bayramlar arasında yerini almıştır.

15 Temmuz Noterler Açık Mı?

Resmi tatil olması dolayısıyla 15 Temmuz tarihinde noterlerde hizmet verilemeyecektir. Kamu çalışanlarının izinli sayıldığı 15 Temmuz resmi tatil gününde nöbetçi noterler de kapalı olacak ve bu tarihte hizmet veremeyecektir.

15 Temmuz Neden Oldu?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine sızmış olan FETÖ mensubu olan kişilerin başlattığı askeri darbe girişimi Anayasal düzeni ve Parlamenter sistemi yıkarak Cunta hükümeti kurulmasını amaçlıyordu. Cumhurbaşkanına suikastı da içeren bu hareket 15 Temmuz gecesi başlamış ve 16 Temmuz 2016 tarihinde devam etmiş ve başarılı olamamıştır.

15 Temmuz Toplu Taşıma Ücretsiz Mi 2022

Toplu taşımalar genellikle resmi bayram ve tatil günlerinde ücretsiz olmaktadır. Kurban Bayramı ile birlikte 15 Temmuz resmi tatilinin birleştirildiği 9 günlük tatilde toplu taşımalar ücretsiz olarak hizmet verecektir.

15 Temmuz Tankın Önüne Yatan Adam Kimdir?

15 Temmuz gecesi başlayan ve Türkiye’nin pek çok yanında darbe girişimine karşı vatandaşların sokağa döküldüğü anlarda Atatürk Havalimanı’na giden Metin Doğan, tankın önüne yatmıştır. Paletlerin altına yatarak tankın durmasını sağlayan Doğan, darbe girişiminin akılda kalıcı anlarından birinde rol oynamaktadır.

15 Temmuz Uyanış Filmi Nereden İzlenir?

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ mensuplarının başlattığı darbe girişimini konu alan 15 Temmuz Uyanış filmi 15 Temmuz 2021 tarihinde vizyona girdi. Beyazperdeye taşınan film 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikayelerinden esinleniyor. Yapımcılığını TRT’nin üstlendiği filme internet sitesinden ulaşmak ve izlemek mümkündür.