6-8 Ekim olaylarının üzerinden tam 7 yıl geçti. HDP’nin çağrısı üzerine gerçekleşen olaylarda terör örgütleri 96 ilçede ve 35 ilde aynı anda saldırıda bulundu. 6 - 8 Ekim olayları nedir, ne zaman oldu ve ölenler kimler? 6 - 8 Ekim olaylarında Selahattin Demirtaş'ın rolü nedir? Tüm soruların cevaplarını sizin için derledik.

6-8 Ekim olaylarının üzerinden tam 7 yıl geçti. HDP’nin çağrısı üzerine gerçekleşen olaylarda terör örgütleri 96 ilçede ve 35 ilde aynı anda saldırıda bulundu. Yapılan saldırılarda ise 2 polis şehit olmuştu. Aynı zamanda Kobani Olayları olarak da bilinen 6-8 Ekim olaylarında çok sayıda sivil vatandaş da hayatını kaybetmişti. Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanan bu kötü olayın üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen 108 sanığın yargılanması ise sürüyor. Bu tarihler arasında yaşanan bu olayda hem Doğu hem de Güneydoğu bölgesinde barikatlar kuruldu. Yollar kesilerek çok sayıda bölgeye terör eylemlerinde bulunuldu. Uzun namlulu silahların, taş ve sopların, hatta havai fişeklerin bile kullanıldığı bu terör saldırısında 300 milyonun üzerinde bir maddi hasar yaşandı. Ülke tarihine adını yazdıracak kadar büyük bir olay olarak görülen Kobani Olayları’nda 197 okul, 165 belediye binası, 261 banka, 1731 ev ve iş yeri büyük maddi hasara uğradı. Yaralananlar arasında ise 435 vatandaş ile birlikte 326 güvenlik görevlisi yer aldı. Bu hain saldırıya ilişkin merak edilenler ise şöyle;

6 - 8 Ekim Olayları Nedir?

6-8 Ekim olayları aynı zamanda Kobani Olayları olarak da bilinen bir hain saldırıdır. HDP’nin çağrısı üzerine şekillenen bu olayda başta Doğu ve Güneydoğu illeri olmak üzere 35 il ve 96 ilçede hain terör saldırıları gerçekleşti. Çok sayıda vatandaşın yaralandığı, şehit düştüğü, polislerin şehit düştüğü, evlerin ve iş yerlerinin maddi hasara uğradığı bir saldırı olarak kayıtlara geçmiştir. Yaşanan bu terör saldırısında ise taşlar, sopalar, molotofkokteylleri ile uzun namlulu silahlar kullanılmıştır. Yaşanan bu hain saldırıda ise maddi hasar 300 milyonu buldu.

6 - 8 Ekim Olayları Ne Zaman Oldu?

HDP’nin çağrısı ile birlikte yaşanan terör saldırılarında 6-8 Ekim olaylarının ne zaman yapıldığı sıklıkla merak edilmektedir. Bu olaylar ise Türkiye’ni yakın geçmişte yaşadığı bir saldırıdır. Bakıldığında henüz yaşanan bu hain saldırının üzerinden geçen yıl 7 yıldır. 6-8 Ekim olaylarının net tarihine bakıldığında ise 6-8 Ekim 2014 tarihleri görülebilmektedir.

6 - 8 Ekim Olayları Selahattin Demirtaş'ın Rolü Nedir?

Selahattin Demirtaş’ın HDP lideri olduğu dönemlerde gerçekleşen bu olayların ardından Selahattin Demirtaş’ın buradaki rolü ve yeri çok tartışılmıştı. Bu dönemin hemen ertesi gününde yani 9 Ekim 2014’te Selahattin Demirtaş, bulunduğu yerde, Diyarbakır’da basın açıklamasında bulunmuştur. Yaşanan protestoları savunan Demirtaş ise şiddet olaylarının karşısında olduğunu belirtmiştir.

6 - 8 Ekim Olayları Ölenler Kimler?

Kobani Olayları olarak da bilinen bu olayda ölenlerin kimler olduğu sıklıkla merak edilenler arasında yerin alır. Burada öldürüldüğü bilinen isimler arasında ilk sırada Hakan Buksur yer alır. Hakan Buksur’un ateşle öldürüldüğü şehir Muş’un Varto ilçesidir. Öte yandan ölen isimler arasında Beşir Remezan Arif de yer alır.