Ayakkabılarımız hayatımızda en çok kullandığımız eşyalarımızdan birisidir. Ayakkabı diş fırçasıyla nasıl temizlenir, hangi programda yıkanır? Islak mendil ayakkabıyı sarartır mı? Ayakkabıyı kalıba sokmak zarar verir mi, parlatmak için ne yapmalı, çorapsız giymek zararlı mı? gibi sorular çok merak edilmektedir. Biz de siz değerli takipçilerimiz için bu merak edilen soruları araştırdık ve bu yazımızda derledik.
Ayakkabılar düzenli olarak temizlendiğinde daha temiz ve daha yeni görünürler. Ayakkabınızın temizliğini diş fırçasıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Peki diş fırçasıyla ayakkabı nasıl temizlenir?

Öncelikle sıcak su, bulaşık deterjanı ve karbonattan oluşan bir karışım hazırlayın. Deterjanı bol suyla seyreltmeye özen gösterin. Kuru bir dış fırçasını bu karışımın içinde ıslatarak ayakkabının kirli yerlerini dairesel hareketlerle iyice fırçalayın. Ayakkabınızın uçlarına özellikle dikkat edin. Çünkü bu kısım genellikle en çok kirlenen kısımdır. Daha sonra ayakkabının üzerinde kalan karışımı kuru ve yumuşak bir havlu ile olabildiğince kurulayın. Son olarak ayakkabılarınızı oda sıcaklığında kurumaya bırakabilirsiniz.

Ayakkabılar Hangi Programda Yıkanır?

Kullandığınız ayakkabı için makinada yıkanmasına dair özel bir talimat verilmediyse kısa ve 30 derecelik bir programda yıkanması yeterlidir. Bu sıcaklığın altında veya üstünde yıkamak ayakkabıyı yıpratır ve daha kolay eskimesine neden olur.

Islak Mendil Ayakkabıyı Sarartır Mı?

Ayakkabılarınızı temizlemek istediğinizde genel olarak ıslak mendil tercih edersiniz. Ancak ıslak mendil ile ayakkabıyı temizlemek her zaman iyi bir yöntem değildir. Bazı ıslak mendillerin içeriğinden alkol vardır. Alkollü ıslak mendille ayakkabı silindiğinde, alkol ayakkabının çok daha kolay yıpranmasına ve sararmasına sebep olur.

Ayakkabıyı Kalıba Sokmak Zarar Verir Mi?

Ayakkabı seçimi yaparken ayağınıza dar gelen bir ayakkabı tercihi yapmış olabilirsiniz. Bunun çözümü için ayakkabınızı kalıba sokmak isteyebilirsiniz. Ama genellikle bunun için endişe duyuyor olabilirsiniz. Ancak ayakkabınızı kalıba sokma konusunda endişe duymanıza gerek yoktur. Çünkü ayakkabıyı kalıpta 2-3 gün bekletmez ayakkabıya zarar vermez, ayakkabının herhangi bir yerinde bozulma meydana gelmez.

Ayakkabıyı Parlatmak İçin Ne Yapmalı?

Ayakkabılarınıza iyi bir parlaklık vermek, sadece harika görünmelerini sağlamakla kalmaz aynı zamanda kullanım ömürlerini de büyük ölçüde uzatır. Kendi ayakkabılarınızı nasıl parlatacağınızı öğrenerek daha kaliteli ayakkabılara sahip olabilirsiniz. Peki ayakkabı parlatmak için neler yapılmalı?

· Zeytinyağı kullanılabilir. Birkaç damla ayakkabı yüzeyine döktükten sonra ardından bir bezle silebilirsiniz.

· Muz kabuğu kullanabilirsiniz. Muz kabuğunun iç kısmı, ayakkabı yüzeyindeki kirleri temizlemek için mükemmeldir.

· Karbonatı biraz su ile karıştırarak bir macun haline getiri. Daha sonra bu karışımla bir fırça yardımıyla ayakkabınızı temizleyerek parlatabilirsiniz.

· Ayakkabınızı parlatmak için bir diğer seçenekte vazelin olabilir. Kulağa tuhaf geliyor ancak ayakkabı üzerine bolca sürülüp bir bez yardımıyla silindiğinde parlak ayakkabılara sahip olabilirsiniz.

· Portakal kullanabilirsiniz. Bir portalı ikiye bölün ve ayakkabının yüzeyine sürün. Daha sonra kurumaya bırakabilirsiniz ve bir fırça yardımıyla parlatabilirsiniz.

· Patates suyu harika bir çözümdür. Bir patatesi kesin ve ayakkabının yüzeyine uygulayın. Daha sonra yumuşak bir bezle ovun. Bu şekilde parlak ayakkabılara sahip olabilirsiniz.

Ayakkabıyı Çorapsız Giymek Zararlı Mı?

Spor ayakkabılar ayaklarınız için sıcak bir kucaklama gibidir. İster kaldırıma vuruyor ister markette ayak işlerini yürütüyor olun, ayaklarınızı destekler ve korurlar. Bununla birlikte, çorapsız spor ayakkabı giymek, ayakkabılarınızı bakteriler için bir sığınak haline getirebilir. Çorapsız ayaklarınız kontrolsüz bir şekilde terleyebilir. Bu gereksiz nem, ayakkabılarınızın içine sızabilir ve bakterilerin üremesine neden olur. Çoraplar ayak sağlığınızda ve hijyeninizde önemli bir rol oynar. Ayaklarınıza ekstra bir koruma katmanı ekler. Nemi cildinizden uzaklaştırmaya ve ayaklarınızı kuru tutmaya yardımcı olurlar. Çoraplar, ayakkabınızın içindeki sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olabilir ve ayaklarınızın ürettiği ter miktarını azaltabilir. Ayrıca sürtünmeyi en aza indirirler ve nasırların oluşmasını önleyebilirler.