Çoğu ürün makinede yıkanabilse de bazı ürünlerin makinede yıkanması hem ürünlere hem de makineye zarar verebilmektedir. Ayakkabı, abiye, ışıklı ayakkabı, süet ayakkabı makinede yıkanır mı? Araba paspası makinede yıkanır mı? Battaniye, bot makinede yıkanır mı? İşte tüm detaylar...
Günlük ayakkabı ve bez ayakkabılar da çamaşır makinesinde yıkanabilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Çamaşır makinesi ile ayakkabı yıkamak istiyorsanız eğer çamaşır filesi kullanmanız gerekmektedir. Kullanılmadığında ayakkabıya ve çamaşır makinesine ciddi hasarlar verebilir. Ayakkabıların çamaşır makinesinde kısa programda 30 derecede yıkanması gerekiyor.

Abiye Makinede Yıkanır Mı?​

Krep, saten ya da tüllü abiye elbiselerinizi düşük ısıda olacak şekilde, makinenizin hassas program ayarını seçerek yıkayabilirsiniz ya da düşük ısıda elde sıvı deterjan ile de abiye temizliğini yapabilmeniz mümkündür. Sadece; ipek, şifon, tafta, kadife, saten gibi suyla temas etmemesi gerekenler değil, pamuk veya polyester kumaşlı abiye elbiselerin de evde çamaşır makinesinde yıkanması, sizin için kuru temizlemeden daha pahalıya gelecektir. Sıcaklık ve program ayarlarında dikkat ettikten sonra herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Işıklı Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?​

Işıklı ayakkabıları temizlerken kullanmanız gereken en önemli araç; bir diş fırçası olarak bilinir. Ayakkabının kirlilik miktarına göre lekeli yerleri ya sabunla ya da aseton gibi daha güçlü lekeler için tercih edilmesi gereken bir maddeyle diş fırçanız aracılığıyla fırçalamanız gerekmektedir.
Çamaşır makinesinde ayakkabıların pili ya da ledleri zarar göreceğinden yıkanması tavsiye edilmez.

Süet Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?​

Makinede yıkanan süet ayakkabılar sertleşerek deforme olabilir. Bu yüzden süet ayakkabıların yıkanması özellikle makinede yıkanması uygun olmayacaktır. Hatta süet ayakkabılar yağmurlu günlerde bile kullanılması gerekmektedir. Süet ayakkabılar hassas yapıları gereği suya dayanıklı değillerdir ve bu ayakkabılar kesinlikle yıkanmaması gerekir. Süet ayakkabıların yıkanması, süetin renginin değişmesine, ayakkabının genel yapısının bozulmasına neden olmaktadır.

Araba Paspası Makinede Yıkanır Mı?​

Araba paspası süpürüldükten sonra araba paspaslarınız hala pis duruyorsa direkt makineye atabilmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Soğuk suda yıkayıp güneşte kurutabilirsiniz. Çok sık yıkamamaya dikkat edin (6 ayda bir) çünkü kauçuk kısımları zarar görebilmektedir.

Battaniye Makinede Yıkanır Mı?​

Tek kişilik battaniyeler, çamaşır makinesine rahat sığan boyutları nedeniyle şüphe uyandırmadan makinede yıkanabilmektedirler. Çift kişilik battaniyeleriniz ise yün malzemeye sahipse muhtemelen çamaşır makinenize sığmaz. Fakat elyaf, pamuklu çift kişilik battaniyeleri makinenizde yıkayabilmenizde bir sakınca yoktur.
Yıkarken yüksek 30- 35 derece olması gerekmektedir. Battaniyeyi yıkarken normal deterjan kullanabilirsiniz ve bol miktar da yumuşatıcı kullanmanız battaniyenin tüylerini oldukça yumuşatacaktır. Çamaşır makinesinde battaniyeyi sıkarken, sıkmasını 500- 600 dereceye ayarlamanız gerekir.

Bot Makinede Yıkanır Mı?​

Çamaşır makinesi ile deri kumaş kullanılarak üretilmiş bot ayakkabı ve benzeri ürünler kesinlikle yıkanmaması gerekmektedir.
Deri bot temizleme için ilk adım hafif nemli bir bez yardımı ile botu nazikçe silmek olacaktır. Nemli bezle silme işlemi, botun üzerindeki toz, kir ya da kurumuş çamurdan kurtulmanıza olanak tanıyacaktır.