Kendine özgü hareketleri ile dünyanın en popüler danslarından biri olan bale, pek çok dönemde ve pek çok ülkede yoğun ilgi görmektedir. Bizler de bale nedir?, bir bale eserinde dekor hazırlanırken nelere dikkat edilir?, bale görsel bir sanat mıdır?, bale için en uygun yaş, balerin gibi bacak açma hareketleri, bale için gerekli malzemeler, bale ne kadar sürede öğrenilir?, bale ayakkabısı ne kadardır?, bale mi jimnastik mi?, bale yapmak günah mıdır?, bale zararlı mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Kendine özgü hareketleri ile dünyanın en popüler danslarından biri olan bale, pek çok dönemde ve pek çok ülkede yoğun ilgi görmektedir. Genellikle modern olarak adlandırılır ve bazı kişilere göre bale yapmak bir statü göstergesidir. Bale yaparken en önemli şey; Hareketlerin, dekorun ve müziğin birbiriyle uyum içinde olmasıdır. Bale yaparken vücudun bütün ağırlığı ayak parmak uçlarına verilir. Belirli bir hikayeye ve koreografiye dayanmak zorundadır. Bale yapan kişinin oyunculuk konusunda da yetenekli olması beklenir. Bale bir hikaye anlattığı için kişilerin dansçı kimliklerinin yanında oyuncu kimliklerinin de gösterilmesi gerekmektedir. Azim ve özveri isteyen bu dansı gerçekleştirirken belirli kıyafetler giyme zorunluluğu vardır.

Bale Nedir?

Bale, vücudun tüm ağırlığının ayak parmak ucuna verilerek gerçekleştirilen, gruplar halinde veya bireysel olarak icra edilebilen bir modern dans türüdür. Rönesans döneminin İtalya’sında ortaya çıkmıştır ve bütün dünyada giderek popüler bir hale gelmiştir. Asilliğin sembollerinden biri olmuştur.

Bir Bale Eserinde Dekor Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Bale performansında bir hikaye anlatıldığı için, kostüm, müzik ve dekor çok önemlidir. Bu yüzden anlatılan hikaye ve anlama göre performans ile uyumlu bir dekor hazırlanması gerekmektedir. Dekoru oluşturan materyaller özenle seçilmelidir. Yapılan dansa tümüyle bir anlam yüklenmesi gerektiği için performansın temasına uygun dekor hazırlanması olmazsa olmaz kurallardan biridir.

Bale Görsel Bir Sanat Mıdır?

Bale hem göze hem kulağa hitap edilebilir. Günümüzde duyulduğu andan itibaren bale müziği olarak adlandırılabilecek eserler olduğu için çeşitli alanlara hizmet eden bir dans türü denilebilir. Fakat bütün bunların yanında bale görsel bir sanat türüdür. İzleyiciye bir performans sunulur ve bir öyküyü bir olayı anlatır.

Bale İçin En Uygun Yaş Nedir?

Bale yapmak için çoğu kişi çok küçük yaşlardan eğitim almaya başlar ve hayatlarını buna göre planlarlar. Öyle ki baleye başlama yaşı 3 ve 11 yaş aralığında kabul edilir. 11 yaşından büyük çocuklar genel anlamda bale eğitimi almaya uygun görülmez ve çoğu bilinen kurum tarafından kabul edilmez. Vücut gelişimi balede oldukça önemlidir bu yüzden vücut gelişimi oturmuş çocuklar için baleye başlamak önerilen bir şey değildir. Küçük yaştan beri eğitim alan balet veya balerinler uzun yıllar bu dans türünde performans sergilemektedir.

Balerin Gibi Bacak Açma Hareketleri Nelerdir?

Balenin en bilinen hareketlerinden biri şüphesiz bacak açma hareketleridir. Bale izlerken görülen bu hareketler oldukça çekici ve hoş görünse de yapması o kadar kolay olmayacaktır. Bu hareketleri bilinçsiz bir şekilde yapmaya çalışmak insan vücuduna ani ve ciddi zararlar verebilir bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu hareketleri gerçekleştirmek için bazı egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizler genel olarak şöyle sıralanabilir;
· Oturarak öne eğilme çalışması
· Alçak savaşçı duruş çalışması
· Kertenkele duruş çalışması
· Koşucu duruşu egzersizleri
· Yarım balık kralı duruşu çalışması
· Büyük ayak parmağı duruşu pratikleri.

Bale İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Bale parmak uçlarına uygulanan güç ile gerçekleştirildiği için giyilecek ayakkabı oldukça önemlidir. Bale yaparken giyilen ince dokulu ayakkabıya point adı da verilir. Bu ayakkabı için elastik bir bağcık modeline de ihtiyacınız olacaktır. Bunların dışında tayt olarak adlandırılan vücudu saran kıyafetler gereklidir.

Bale Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bale eğitimi kişinin çok küçük yaşlardan itibaren başlamasının gerekliği olduğu bir eğitim türüdür. Çünkü bale yapmak diğer dans türlerinin aksine oldukça zor ve gerekli şartlar gerektiren bir türdür. Bale yapan kişinin davranışları, vücut endeksi, oyunculuk yeteneği de oldukça önemli olduğu için yıllarca süren bir eğitime dayanır. Bale öğrenimi yıllar sürer ve kısa sürede öğrenilecek bir dans türü değildir.

Bale Mi Jimnastik Mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle kişinin vücut yapısı ve ne istediğiyle ilgilidir. Bale jimnastiğe göre daha çok vakit ve özveri isteyen bir tür olarak sayılabilir. Bale eğitimi çok küçük yaşlardan itibaren başlar ve kişinin bu alanda bir kariyer oluşturma arzusu hayatının büyük bir kısmında bale ile ilgilenmesine neden olabilir. Çoğu kişi baleyi bir yaşam tarzı olarak tanımlar. Jimnastik konusunda uzmanlaşmak bireyler de öğrenimlerine oldukça ufak yaşlarda başlar fakat jimnastik bir spor türüdür ve kariyerden farklı amaçlar için de gerçekleştirilebilir.

Bale Yapmak Günah Mıdır?

Müslümanlık inancına göre kişinin kendi başına veya ailesinin yanında dans etmesi caiz olarak kabul edilir. Fakat başka bir kişinin göreceği şekilde dans etmek ki bu bütün dans türleri için geçerli, haram olarak nitelendirilir ve yapılmaması düşüncesi benimsenir.

Bale Zararlı Mı?

Bale yapmak oldukça emek isteyen ve tüm vücudu çalıştıran bir dans türüdür. Küçük yaşlardan itibaren eğitimler yüzünden de vücut gelişimine etki ettiği bilinir. Bale yapan kişiler; Bel, boyun ve eklem ağrıları ile karşılaşabilir. Balede ayaklar oldukça önemli olduğu için ayak bölgesinde oluşabilecek ağrılara da hazırlıkla olmak gerekir. Bilek burkulması gibi kazalar da bale yapan kişilerin sıklıkla başına gelen kaza türlerindendir. Fakat tüm bunların yanında balenin oldukça faydalı yanı da vardır. Omurilik yapısının gelişiminde katkıda bulunur, Gelişimi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeye olanak sağlar, kişinin daha dik duruş kazanmasına yol açar gibi pek çok şey sayılabilir.