Bebeklerde aşı ateşi kaç gün sürer, aşı yeri şişerse ne yapılır? Bebeklerde aşı gecikmesi nedir? Bebeklerde aşı ile ilgili merak ettiğiniz sorulara bu yazımızda cevap verdik.

Aşı hastalıkları önlemek ve bağışıklık kazandırmak amacıyla vücuda verilen bir hastalık mikrobudur. Aşının içindeki mikrop daha seyreltilmiş haldedir. Aşı özellikle bulaşıcı hastalıklardan korunmak amacıyla yapılır. Bebekler doğduğunda olması gereken bazı aşılar vardır. Bu aşılar bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca bebeği bazı ölümcül hastalıklardan korur. Bebekler ve çocukların bağışıklık sistemi, yetişkinlere göre daha zayıftır. Bu nedenle bebek ve çocuklar bulaşıcı hastalıklara daha kolay yakalanabilirler. Bulaşıcı hastalıklar hem ölümlere hem de sakatlıklara neden olabilir. Bu nedenle önlenmesi gerekmektedir. Bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan aşımalar hastalıklardan ömür boyu korunmasını sağlar. Bu aşılar bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını önlediği için toplumu da korumuş olur. Bu nedenle toplumsal bağışıklık denir. Bu zamana kadar Çiçek hastalığı, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklar aşı ile önlenmiştir. Dünyanın her ülkesinde kendisine ait aşı takvimi bulunmaktadır. Bu aşılar bebeğin doğumunda 4. yaşına kadar sürmektedir. Aşı takviminde bebeklerin hangi yaşta, hangi aşıyı olmaları gerektiği belirlenir. Aşı takvimine göre aşılanan bebekler ve çocuklar sayesinde toplumsal bağışıklık olur.

Bebeklerde Aşı Ateşi Kaç Gün Sürer?

Bebekler doğdukları günden, 4 yaşına kadar belli aralıklar ile aşı olmaları gerekir. Bunun amacı da bebeklerin sağlıklı olması, bağışıklık kazanması ve hastalıklara karşı önlem alınmasıdır. Bebekler aşı olduklarından ilk 24 saat içinde vücutlarında bazı yan etkilerin olması normaldir. Yüksek ateş de bu yan etkilerden birisidir. Bebeklerde yüksek ateş eğer geçmiyorsa, ılık hatta soğuğa yakın suyla yıkanmaları önerilir. Ayrıca soğuk havlularla vücudun silinmesi de iyi gelebilir.

Bebeklerde Aşı Gecikmesi Nedir?

Bebeklerin olması gereken aşıların aksatılmaması ve zamanında olması gerekir. Bebeklerin olması gereken aşılar şunlardır:
· Menenjit aşısı: Bu aşı çok sık görülmeyen, ancak olduğu zaman sakatlığa neden olan menenjit hastalığına karşı korur. 2. aydan itibaren yapılabilmektedir.
· Hepatit A aşısı: Bu aşı karaciğer yetmezliği hastalığının önüne geçer. 18. ayda yapılabilmektedir.
· Suçiçeği aşısı: Bu aşı çok bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeğini önler. 4. yaşta yapılabilmektedir.
· Kabakulak ve Kızamıkçık aşısı: Bu aşı ölümcül hastalıklardan olan kızamıkçık ve kabakulak hastalığını önler. 1. ve 4. yaşta yapılabilmektedir.
· Oral Polyo aşısı: bu aşı çocuklarda ve genç yetişkinlerde felç yapan hastalığın önlenmesini sağlar.
· Zatürre: Bu aşı pnömokok mikrobunu önler.

Bebeklerde Aşı Yeri Şişerse Ne Yapılır?

Bebeklerin doğduklarından 4 yaşına girene kadar olmaları gerkeen bazı aşılar vardır. Bu aşılar bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlar. Ayrıca çok bulaşıcı ve çok ölümcül olan hastalıkların önlenmesini de sağlar. Menenjit, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği, oral polyo, zatürre, hepatit A ve hepatit B gibi hastalıkların önlenmesini sağlar. Ancak bebekler aşı olduklarında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar yüksek ateş, aşı olunan bölgenin şişmesi ve kızarmasıdır. Bu durumda hekime danışılmalıdır.