Bebeklerde Aşı Yan Etkileri Nelerdir? Bebeklerde aşı sonrası ateş, Bebeklerde aşıdan sonra banyo. Bebeklerde aşıdan sonra yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Bireylerin yaşamlarını sağlıklı devam ettirmek için doğumla başlayıp farklı yaş aralıklarında da devam ettirmeleri gereken sorumlulukları vardır. Bu sorumluluk sağlıklı bir yaşam sürmeyi devam ettirebilmek için en başta aşıdır. Aşı, doğum sonrası başlar ve belirli bir yaşa gelinceye kadar belli başlı hastalıklardan korunmak için belli aralıklarla ve yapılan aşının çeşidine göre değişkenlik göstererek devam eder.
Aşı, bilindiği üzere zayıflatılmış bir virüsün vücuda enjekte yoluyla verilmesidir. Verilen virüs her ne kadar zayıflatılmış olsa da ve aynı zamanda hastalıklara karşı koruma amaçlı yapılsa da vücuda yan etkileri de her ilaçta olduğu gibi aşıda da olacaktır. Özellikle bebeklerde vurulan aşıların yan etkileri ebeveynleri ciddi ölçüde tedirgin etmektedir. Bu sürecin en zor kısmı da bebek yaşadığı zorlukla ilgili kendini ifade edemeyeceğinden ebeveynlerin bu durumu anlamaya çalışmaları olacaktır. Bebeklere yapılan aşıların yan etkileri; geçici kızarıklık, şişme ve kısa süreli grip görülmektedir. Yapılan aşının bu yan etkileri olmasına karşın bebeklere yapılan aşılarda ciddi bir yan etki bulunmamaktadır.

Bebeklerde Aşı Sonrası Ateş Neden Olur?

Ateş hem yetişkinler hem bebekler için genellikle endişe duyulan bir rahatsızlıktır. Ateşin sonrasında vücuda farklı farklı etkileri olurken ölümle sonuçlananları da mevcuttur. Vücut ısısındaki bu değişim vücutta normal olmayan bir sürecin göstergesidir. Vücut ısısı normal olarak 36-37,2 santigrad derece olmalıdır. Bu değerlerin üzerine çıkan değerler bir hastalığın belirtisi olarak anlaşılması gerekir. Ateşlenmenin sebebi her yaşta farklılık gösterir. Ateş yetişkinlerde farklı bir hastalığın habercisi olabilirken bebeklerde basit bir diş çıkarma süreci bile bebeklerin ateşlenmesine sebebiyet verebilir. Bebeklerde aşı olduktan sonra da ateşlenme görülür ve bu durum normaldir. Ateş belirli bir derecenin üzerine çıkmadığı sürece ilaçla müdahale etmek doğru değildir. Ateşin düşmesi için ilaçla müdahale edilmesi gereken derece 38 santigrad derecedir. Genellikle bu durum bebeğe aşı yapıldıktan sonra ilk 24 saat içerisinde baş gösterir. Tabii ki ateşin düşürülmesi de zaman almayacaktır.

Bebeklerde Aşıdan Sonra Banyo Yaptırılır Mı?

Aşı olmanın vücuda virüs almak temelinden gelmesi sebebi ile aşıdan sonra yapılacaklarla ilgili hata bir harekette bulunmaktan büyük çoğunluk endişe eder. Yapacakları herhangi bir yanlış müdahale ile kötü sonuçlar doğuracağını düşünürler. Özellikle bu durum bebekler için geçerliyse ebeveynler için bu durum endişe edilecek bir konudur. Aşıdan sonra yemek, uyku, yatış şekli hatta banyosu önemli bir konudur. Bebekler aşı sonrası banyo tek bir aşı türü hariç diğer hiçbir aşıda herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yalnızca verem aşısından hemen sonra banyo yaptırılmamalı 2 ya da 3 gün beklenmelidir.
Bebeklerin aşıları düzenli ve aşı takvimine uyarak gerçekleştirilmelidir. Aşılarının düzenli yaptırılması ileride oluşacak hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır. Hangi aşının hangi tarihte yapılacağı ve hangi aralıklarla yapılacağı konusunda ebeveynler dikkatli olmalıdır.