Anne babalar bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı probleminin ne olduğunu, nasıl olduğunu ve çözümlerinin neler olduğunu çok merak ederler. Biz de bu konu hakkında araştırma yaptık ve sizlerle paylaşıyoruz. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı için hangi damla kullanılmalıdır, ameliyatı nasıl olur? Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladık.
Öncelikle gözyaşı kanalının ne olduğundan bahsedelim. Göz kapağının üst kısmında gözyaşı bezleri bulunmaktadır. Bu bezlerden gözyaşı salgılanır ve gözyaşı kesesi denen bölüme gelir. Burun köklerinde yer alan kanallardan geçer ve burun boşluğuna dökülür. Aslında olması gereken budur fakat bazı bebeklerde burun köklerindeki gözyaşı kanalı tıkanır ve bu da çok rahatsız edici bir soruna işaret eder. Gözyaşı kanalları tıkanık olduğunda gözyaşı dışarıya çıkamaz ve gözlerin altında birikmeye başlar. Bu da şişkinlik, enfeksiyon, kızarma, yanma ve ağrıya neden olur. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı problemi bebeklerde çok sık rastlanan bir problemdir. Genellikle kendiliğinden iyileşir, fakat bazı durumlarda cerrahi bir işlem gerektirebilir. Gerçek şu ki göz çok önemli bir organdır. Bu nedenle göz sağlığına çok dikkat etmek gereklidir. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı bazı semptomlar ile belli olur. Bunlar;

· Bebeğin gözünde yaşarma olması

· Bebeğin gözünde çapaklanma olması

· Bebeğin gözünde kızarıklık olması

· Bebeğin yüzünde şişkinlik olması

· Bebeğin burun kökünden iltihap gelmesidir.

Anne- babalar bebeklerinde bu belirtileri gördüğü zaman hastaneye gidip göz hastalıkları doktoruna danışmaları gerekir. Doktor göz kanalı tıkanıklığı teşhisini koyduktan sonra tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ile ilgili merak edilen diğer sorular ve cevapları için yazımızın devamını okumalısınız.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Nasıl Olur?
Hemen hemen çoğu bebekte gözyaşı kanalı tıkanıklığı sorunu görülmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözyaşı bezlerinden salgılanan gözyaşının dışarı çıkması için geçtiği kanalların bazı nedenlerle tıkanmasıdır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan bebeklerde şişkinlik, kızarma, gözde çapaklanma, yaşarma ve iltihap görülür. Genellikle geçici bir problem olan gözyaşı kanalı tıkanıklığı bazı durumlarda ameliyat gerektirebilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı olduğu düşünülen bebeklerin önce bir doktora götürülmesi gerekir. Doktor bebeğin gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhisi koyduktan sonra önce bebeğin burun köklerine masaj yapılması gerektiğini söyleyecektir. Masaj terapisi çoğunlukla olumlu tepki verecektir. Eğer masaj yapılmasına rağmen gözyaşı kanalı tıkanıklığı geçmiyorsa bebeğe gözyaşı kanalı ameliyatı ya da dakriyosistorinostomi denir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı İçin Hangi Damla Kullanılmalıdır?
Gözyaşı kanalı tıkanıklığı pek çok bebekte rastlanılan yaygın bir sorundur. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözyaşının dışarı akması için önce geçmesi gereken kanalın tıkanmasıdır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan bebeklerde kızarıklığa, yaşarmaya, şişmeye, ağrımaya, çapaklanmaya ve iltihaba yol açar. Gözyaşı kanalı tıkanıklığının nedeni çok merak edilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında bir gerilik olması ve gözyaşı kanallarının tam oluşmamasıdır. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin gözyaşı kesesin burun köküne uzandığı kısmın delinmesi gerekmektedir. Eğer gözyaşı kanalı tam oluşmamışsa, tıkanıklık ortaya çıkar. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı genellikle kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Fakat bazı bebeklerde doktorun önerdiği antibiyotik içeren göz damlası kullanılır.