Bebekler hassas bir cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle çevresel faktörlerden hemen etkilenirler. Güneş ışınları da bebeklerin cildine zarar vermektedir. Özellikle yazın D vitamini ihtiyacını karşılamak için uzun süre güneş altında kalan bebeklerde güneş yanıkları oluşmaktadır. Bebeklerde güneş yanığı için krem, Güneş yanığına ne sürülür? Güneş yanığından kurtulmak için bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bebekler hassas bir cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle çevresel faktörlerden hemen etkilenirler. Güneş ışınları da bebeklerin cildine zarar vermektedir. ve Güneş yanıkları cilt lekelerine sebep olmaktadır. Özellikle yazın D vitamini ihtiyacını karşılamak için uzun süre güneş altında kalan bebeklerde güneş yanıkları oluşmaktadır. Bebeklerinizi ya da çocuklarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumak için yaşlarına uygun bir güneş kremi kullanılması gerekmektedir. Güneş yanığı bebekler için ağrılı ve sancılı dönemlere neden olmaktadır. Güneş yanığı olan bebekler öncelikle serin bir ortama alınmalıdır. Bebeğin rahatlaması için soğuk kompres uygulama yapılabilir ya da bebeğe ıslak tişört giydirerek yanıkların sızısını azaltabilirsiniz. Bebeğinize ilk müdahale olarak ılık ya da soğuk bir banyo yaptırabilirsiniz. Yanıklar şiddetli ise doktora gitmeniz gerekmektedir.
Doktorunuzun önerdiği kortizon içerikli kremler yanık tedavisi için gerekli olabilir. Güneş yanığı mağduru olan bebeğinizde sıvı tüketimini arttırın. Nemlendirici losyonlar yanıklardan dolayı oluşan kaşıntı etkisini azaltmaya yarayacaktır. Bebeğinizin cildine yoğurt ya da diş macunu sürmeyin. Bu uygulamalar bebeğinizin hassas cildine zarar verebilir. Zeytinyağı kullanımı ise tartışmalı bir konudur. Doktorunuza danışmadan bu tür uygulamalardan uzak durmalısınız. Güneşin şiddetli olduğu zamanlarda bebeğinizi korumak için şemsiye, şapka, korumalı ya da şemsiyeli puset kullanmanız tavsiye edilir. Bebeğinizin cildindeki yanıklar iyileşene kadar serin ve açık renkli kıyafet tercih etmeniz önerilmektedir.

Bebeklerde Güneş Yanığı İçin Krem Önerileri Nelerdir?

Bebeklerde oluşan güneş yanığı için hangi kremlerin kullanılması gerektiği ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Güneş yanığına en iyi gelen bebekler için cilt bakım ürünleri olarak Bepanthen plus kremleridir. Cilt onarıcı bir etkiye sahip olan krem, ağrı ve sızı oluşmasını engellemektedir. Cildin hızlı bir şekilde onarılmasını sağladığı için uzmanların da ilk tercihidir. Bebeklerde oluşan güneş yanığı için Silverdin adlı krem de annelere önerilmektedir. Ancak Silverdin 2 aylıktan küçük bebekler için tavsiye edilmez. Krem dışında bir diğer öneri de Stilex jeldir. Özellikle güneş yanığı kaşıntılarına iyi gelen jel 2 yaşın altındaki bebeklere uygulanmamalıdır. Eczanelerden farklı isimler altında pek çok güneş yanığı kremi ya da jeli bulma imkanınız vardır. Ancak bebeğinizin cildindeki tahrişi arttırmamak ve yanlış uygulamalardan kaçınmak için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. İleri düzey yanıklar için farklı uygulamalar yapılabilir.

Bebeklerde Güneş Yanığına Ne Sürülür?

Güneş yanığı olan kişilere yapılan ilk uygulama yanıkların üstüne yoğurt sürmek olur. Ancak bebeklerin vücut yapısı bizden çok farklı bir yapıdadır. Renk pigmentleri yeni oluşmaktadır ve ince, hassas bir yapıya sahip olması beraberinde cilt sorunlarına da sebep olur. Bu yüzden yoğurt, diş macunu gibi oluşan tahrişi arttıracak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Eczaneye ya da doktorunuza danışarak uygun bir krem, solüsyon ya da jel kullanmanız önerilmektedir. Vazelin gibi kremler kullanmanız önerilmez. Çünkü vazelin ısıyı içine hapseder ve yanığın ağırlaşmasına neden olur. Su bazlı nemlendirici kullanmak bebeğinizi rahatlatacaktır. 1 yaş altı ve açık tenli bebekleri güneşin zararlarından korumak için 50 faktörlü krem kullanılmalıdır.