Bebeklerde özellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan isilik problemleri ter bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkan döküntülerdir. İsilik problemi için bazı çözüm yollarının yanı sıra, problemin ilerlemeden tedavi edilmesi vücuda yayılmasını önleyecektir. Ayrıca bebeğinizi terlemeden korumakta isilik problemini minimuma indirecektir. Bebeklerde isilik kremi nedir? Bebeklerde isilik için doğal yöntemler nelerdir, kaşıntısına ne iyi gelir? gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Bebeklerde ter bezlerinin sıcaktan dolayı tıkanması ile oluşan isilik problemleri vücutta olusan döküntüler olarak bebeklerin vücudunda belirtiler gösterir. Yaz aylarında ufak bebeklerde sıklıkla yaşanan bu problem küçük ve patlayan su toplamaları şeklinde belirtiler gösterebildiği gibi ağır formlarda kırmızı ve kaşıntılı su toplayan lezyonlar halinde de semptomlar geliştirebilir. Özellikle karıncalanma ve kaşıntı hissi oluşturan isilik problemlerinde gerekli önlemleri almak ve tedavi yöntemlerine başvurmak hastalığın gelişmesini önlemek için oldukça dikkat edilmesi gereken noktalardır. Çünkü gerekli önlemler alınmadığı süreçte isilik probleminin vücuda yayılması ve bunun beraberinde cilt enfeksiyonları, kabuklanma ve kaşınma gibi ağır semptomlar ciltte baş gösterebilir. Bebeklerde isilik probleminin geçirilebilmesi için alabileceğiniz önlemler:
· Bebeğiniz mümkün olduğunca serin ortamlarda tutmaya ve gerekirse fan ve klima kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Bebeğinizi direkt klimanın altına koymadan sadece terlememesi için uygun ortamı yaratmanız yetecektir.
· Bebeğinizi ince ve dar olmayan rahat giysiler giydirerek teri emecek kıyafetler seçerek ile sentetik ürünler kullanmadan terleme probleminin önüne geçebilirsiniz.
· Bebeğinizin gün içerisinde sık periyotlarla birlikte sabun kullanmadan sadece ılık su ile yıkamaya özen gösterin. Bu ter bezlerini temizleyerek isilik problemini azaltacaktır.
· Derideki gözenekleri tıkayacak ve isiliği şiddetlendirecek yoğun nemlendiriciler pudra ve bebek yağlarını kullanmamaya özen gösterin.
· Terlediği zamanlarda pamuklu bir havlu ile vücuduna zarar vermeden terini silmek ter bezlerinin tıkanmasını önleyecektir.

Bebeklerde İsilik Kremi Önerileri Nelerdir?

İsilikten kurtulabilmek için gene olarak çocuğunuzun terlemesini çocuğunuzu terletecek kıyafetleri ve ürünleri kullanmamanız isilik oluşmaması için en etkili yöntemlerdir. Bunun yanı sıra çocuğunuzu terlemeyeceği ortamlarda bulundurmak ve sık sık ılık suyla yıkamak bebeklerde isilik problemlerin azalmasını sağlar. Bunun için ayrıca doğal kürler ve cilt sorunları için kremleri de bu sorunu çözümlendirebilecek faktörlerdir. Bu noktada cilt yapısına iyi gelecek Aloe Vera veya zeytinyağı özlü kremler ile onarıcı bakım kremler, bebek bakım kremleri gibi dermatolojik anlamda piyasada pek çok krem türü bulunmaktadır. Bu krem türleri arasında bebeklerin ciltleri için Hametan, Bepanthen ve Stilex kremlerle isilik problemlerini azaltabilirsiniz.

Bebeklerde İsilik İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

İsilik problemleri bebeklerin vücudunda belirmeye başladığı zaman eğer herhangi bir çözüm yolu uygulanmazsa ciddi rahatsızlıklara kadar varabilir. Bu yüzden çocuğunuzun terlemesini önlemek, çocuğunuzu düzenli bir şekilde temizlemek isilik problemlerini çözülmesi için etkilidir. Bu noktada isilik problemlerini önleyebilecek doğal yöntemler arasında bazı bitkisel kaynaklı ürünlerde bulunmaktadır. İsilik problemi çözebilmek için magnezyum yağı, bentonit kili, ev yapımı isilik kremleri gibi doğal çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Bu kremler içerisinde de Shea yağı, hindistan cevizi yağı, balmumu ve aynısefa çiçeği gibi bileşenlerle bu tür isilik problemlerini ortadan kaldırıcı kürler deneyebilirsiniz.

Bebeklerde İsilik Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde isilik problemleri hafif belirtilerle vücutta oluşmaya başladığı zaman bunu bazı doğal yöntemlerle, uygun kıyafetler, sık yıkama periyotları ve cildin nefes almasını sağlayacak yöntemlerle çözüme kavuşturabilirsiniz. Fakat isilik problemleri devam etmeye başladığı zaman kabarıklık, kaşıntı, batma ve pürüzlenme gibi acı şikayetleri belirmeye başladıgı zaman bu noktada uzman bir hekime görünmek en mantıklı çözüm yolu olacaktır. Çünkü bu problemler doğal yöntemlerle çözümlenemez olabileceği için doktor kontrolünde daha alternatif tedavilerle isilik problemlerini önlenmesi sağlanır.