Belgesel, belirli konularda yapılan ve izleyiciye sunulan belge niteliği taşıyan yapımlara denir. Bizler de bir belgesel nasıl hazırlanır?, belgesel kameramanlığı, belgesel ile kurmaca arasındaki farklar, belgesel nasıl çekilir ve belgesel çekmek için gerekenler, belgesel çekimi ne kadar sürer?, belgesel izlemek hobi midir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Belgesel, belirli konularda yapılan ve izleyiciye sunulan belge niteliği taşıyan yapımlara denir. Sinema alanında veya televizyon, internet gibi alanlarda belgesel işler üretilebilir. Belgeseller herhangi bir kişi hakkında veya bir konu hakkında olabilir. Oldukça kapsamlı yönleri olan bu yapımlar başlı başına bir alan olarak sayılır. Hayvan belgeselleri, kişi belgeselleri oldukça ilgi gören yapımlardır.

Bir Belgesel Nasıl Hazırlanır?

Bir belgesel hazırlanırken en önemli ve en öncelikli şey Araştırma ve planlamadır. Belgeselin konusu titizlik ile araştırılır ve bu yönde uygun planlamalar yapılır. Kaynak çeşitliliğinin olması belgeselin güçlü bir yapım olmasındaki en önemli özelliklerden biridir. Basılı kaynaklar, araştırmalar, dergiler, kütüphaneler gibi kaynaklar araştırma yapılacak konudaki en etkili yöntemdir. Uzman kişiler ile görüşmek ve anlaşmalar sağlamak da belgesele bir yön kazandıracağı için oldukça önemlidir. Daha sonra çekim ekibinin oluşturulması gereklidir. Görüntü yönetimi belgeselin türüne göre önem kazanmaktadır. Prodüksiyon aşamasının iyi yapılması ve gerekli şartların oluşturulması da oldukça önemlidir. Eğer kamera önünde konuşmacı olacaksa bu konuşmacıların ayarlanması ve gerekli metinlere çalıştırılması önemlidir. Çekim aşamasında ise bir kurguya bağlı kalınarak planlı şekilde ilerlenmesi oldukça önemlidir. Belgesel çekimindeki en önemli unsurlardan biri olduğunca çekim yapılmasıdır birçok kayıt yapılması belgesel yapımını kuvvetlendiren bir yöntemdir. En son aşamada ise kurgu ve sesler düzenlenerek belgesel hazır hale getirilmektedir.

Belgesel Kameramanlığı Nedir?

Belgesel kameramanlığı diğer birçok yapımlarda çalışan kameramanlar göre oldukça zordur ve farklı koşullarda gerçekleştirilmesi zorunlu olabilir. Özellikle hayvan belgeselleri çekiminde kameramanların yaşadığı zorluklar bile başlı başına bir belgesel konusu olabilir. Çekim sırasında suyun altında hayvan taklidi yapan kameramanlar, Vahşi yaşamda ağaçların üzerine çıkanlar, hayvanlar tarafından kovalanan kameramanlar birçok paylaşımın konusu olmuştur. Fakat bu mesleği icra edenler genellikle bunun bir tutku olduğunu söylemektedir. Her ne kadar zor olursa olsun o anın heyecanı kişiyi oldukça tatmin ettiği için kameramanlığı vazgeçilmesi zor bir meslek haline getirmiş olabilir.

Belgesel İle Kurmaca Arasındaki Farklar Nedir?

Belgesel, bir olayı, kişiyi veya durumu açıklamada belge niteliği taşıyan ve izleyiciye bir şeyler tanıtan yapımlardır. Gerçekliği yansıtır. Kurmaca yapımlar ise, Belirli bir hikayeye dayanan ve ezberlenmiş metinlere bağlı kalınarak gerçekleştirilen oyunculuklar ile öykü anlatan yapımlardır.

Belgesel Nasıl Çekilir Ve Belgesel Çekmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Bir belgeseli oluşturmak için öncelikle konuya karar verilmesi gerekmektedir. Konuya karar verildikten sonra bu konuya dair kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmelidir. Gerekli kaynaklar detaylı bir şekilde araştırılmalı ve bir plan oluşturulmalıdır. Ardından bir ekip oluşturulmalıdır. Belgeselin türüne ve konusuna göre bu ekibin sayısı ve büyüklüğü değişebilir. Ardından bir maliyet planı oluşturulmalıdır. Belgesel için gerekecek bütçe planlaması yapıldıktan sonra çekim aşamasına geçilir. Çekim için gerekli malzemeler, kameralar temin edilmelidir. Hazırlık aşamaları tamamlandıktan sonra belgeselin çekimleri gerçekleştirilir. Ekip çalışması olan bu yapımların çekimleri tamamlandıktan sonra ise kurgu aşaması gerçekleştirilir ve belgesel hazır hale gelir.

Belgesel Çekimi Ne Kadar Sürer?

Bir belgeselin ne kadar zamanda çekileceği tamamen o belgeselin konusuna göre belirlenmektedir. Örneğin; Bir sanatçının hayatını anlatan belgeseller yapım şirketleri önderliğinde yapıldığında belirli bir takvim ve plana sahip olduğu için ortalama bir film çekim süreci ile aynı süreç içerisinde çekilebilir. Türüne göre çok daha kısa sürede veya çok daha uzun sürede gerçekleştirilen belgesellerde mevcuttur. Her belgeselin belirli bir türü vardır ve bu türlere göre içerikler oluşturulur çekim aşamasının ne kadar süreceği ise bu türe ve plana bağlıdır.

Belgesel İzlemek Hobi Midir?

Müzik dinlemek, film izlemek, kitap okumak gibi aktiviteler çoğu insan için zevk veren eylemlerdir. Bu durumda bu eylemleri birer hobi haline dönüştürmüştür. Çoğu insan için çalışma ve üretim kapısı olan bu alanlar bazı kişiler için ise hobidir. Belgesel izlemek ise yapılan araştırmalara göre oldukça yaygın gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu durumda belgesel izleme hobisine sahip birçok kişinin bulunduğunu söylemek mümkün. En çok izlenen belgesellerin başında hayvan ve doğa belgeselleri gelmektedir.