Günümüzde pek çok insan boyun ağrısı çekiyor. Can sıkıcı boyun ağrılarının çözümlerinden biri ise şüphesiz masaj. Boyun masajının teknikleri ve nasıl yapıldığı ise, merak edilen sorular arasında yer alıyor. Boyun masajı teknikleri nelerdir, faydaları nelerdir, fiyatı ne kadardır? Gibi merak edilenleri sizler için derledik.

Masada uzun süre oturulan işlerde çalışanlar, uzun saatler araba kullananlar kişiler çoğu zaman boyun ve omuz çevresindeki ağrılardan yakınırlar. Masaj, kan dolaşımını hızlandırarak ağrıları azaltır, kişinin modunu ve enerjisini yükseltir. Boyun masajı yapmadan önce, masaj yapılacak kişinin rahat bir pozisyonda oturuyor olması oldukça önemlidir. Burada önemli olan kişinin sırt bölgesinin rahat ve düz olmasıdır. Omuz ve boyunda masaj yapacağınız bölgeyi öncelikle ovalamanız gerekiyor. Bunun sebebi o bölgeyi ısıtmak çünkü, ısınma bölgenin gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olacaktır. Baş ve omuz arasında kalan bölgeyi hafifçe sıkmanız gerekiyor. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra parmaklarınızı ağrı hissettiğiniz bölgeye bastırın. Bu şekilde 20-30 saniye kadar bekleyin. İşlemi kaslarınız gevşeyene kadar yapmaya devam edin. Kaslarınız gevşedikçe rahatlamaya başladığınızı göreceksiniz.

Boyun Masajı Teknikleri Nelerdir?

Boyun ağrıları gibi can sıkıcı ağrıların çözümü şüphesiz rahatlatıcı bir masajdan geçiyor. Tüm masajlarda olduğu gibi boyun masajının da bazı farklı teknikleri var. Bu teknikler ise şu şekilde;
Oturarak Masaj Yapmak:
Masaj yapacağınız kişinin rahat bir pozisyonda oturmasını sağlayın. Kişinin rahat ve düz bir şekilde oturuyor olması bu noktada büyük önem taşıyor.
Hafif dokunuşlar kullanın. Gergin ve düğüm olan yeri bulduğunuzda, o bölgeye baskı uygulayın.
Kasları mutlaka ısıtın. Kasları ısıtmadan yoğun bir masaj uygulamak, karşı tarafın kaslarının iyice gerilmesine neden olacaktır. Bu yüzden parmak uçlarınızı kullanarak hafiften yoğuna bir masaj uygulaması yapmaya dikkat edin.
Parmaklarınızı ense üzerinde aşağı yukarı hareketlerle gezdirin.
Ardından ellerinizi boynun yanlarından aşağı yukarı hareketlerle kaydırın.
Kürek kemiklerinin dış kısımlarına baskı uygulayın.
Sırtüstü Boyun Masajı Yapmak:
Masaj yapılacak kişi sırtüstü pozisyonda yatmalıdır.
Başın arkasında durarak avuç köklerinizi boyun yanlarına yerleştirin. Böylece bölgeyi yavaş yavaş masaj için ısıtmış olacaksınız.
Başparmaklarınızın yardımıyla boynu ve omuzları yoğurun.
Boynun alt tarafına yuvarlama şeklinde baskı uygulayın.
Boynun her iki tarafına da eşit şekilde odaklanın.
Parmak uçlarınızı kulakların arkasında dairesel hareketlerle çalıştırın.
Son olarak köprücük kemiğinin hemen üzerinde bulunan kaslara masaj yapın.

Boyun Masajı Faydaları Nelerdir?

Tüm masaj türleri gibi boyun bölgesine uygulanan masajlar da vücut için pek çok faydaya sahiptir. Boyun masajı; baş ağrılarını hafifletir. Vücudu rahatlatarak stresi azaltır. Kas ağrılarını büyük ölçüde azaltır. Rahat ve verimli bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Boyun ağrılarını fark edilir biçimde giderir. Ayrıca kan dolaşımını arttır. Kasların gevşemesine sebep olan boyun masajının, faydaları ile birlikte yoğun ve masa başı çalışan insanların tercih ettiği masaj türlerinden biri olduğu biliniyor.