Koruyucu örtü olarak kullandığımız çarşafların temiz olması hem sağlık hem de hijyen açısından çok büyük önem taşımaktadır. Peki çarşaf hangi ayarda yıkanır, hangi programda kurutulur, havlu ile birlikte yıkanır mı, lekesi nasıl çıkar? Normal çarşaf nasıl lastikli yapılır, ölçüsü nasıl alınır, rengi ne olmalı? Detaylara birlikte bakalım.
Çarşaflar koltuk ve yataklarımızın üzerini örttüğümüz koruyucu giysilerdir. Hem hijyen hem de sağlık için belli aralıklarda temizliklerinin yapılması gerekmektedir. Çarşafların hangi ayarda yıkanacağına ise rengi karar vermektedir. Bundan dolayı beyaz çarşaflar ideal olarak 40 derecede yıkanmalı renkliler ise 60 derecelik bir ısıda yıkanmalıdır.

Çarşaf Hangi Programda Kurutulur?​

Herhangi bir kumaşı kurutmadan önce, etiketine bakmanızda fayda var. Ürünün genellikle iç kısmında kurutma ve yıkma talimatlarının yer aldığı küçük bir etiket bulunmaktadır. Eğer bu etiketin üzerinde kurutulabilir ibaresi yer alıyorsa çarşafınızı pamuklu programda kurutabilirsiniz. Bazı ürün etiketlerinde “sıkmadan asarak kurutun” ya da “asmadan kurutun“ şeklinde ibareler yer alabilir. Bunlara dikkat etmek gerekmektedir.

Havlu Ve Çarşaf Birlikte Yıkanır Mı?​

Havlu ve çarşaflar genel olarak aynı renkte oldukları için birlikte yıkanmaktadırlar. Ancak bu doğru bir yöntem değildir. Havluları başka kumaşlarla birlikte yıkamak kumaş özelliğini yitirmesine ve sertleşmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı havluları ve çarşafları ayrı ayrı yıkayınız.

Çarşaf Lekesi Nasıl Çıkar?​

Bazı çıkmayan güçlü lekeler, çarşaflarınızı makineye atmadan önce ön işlemlere ihtiyaç duyarlar. Örneğin, şarap, yağ, vişne, nar, kan, mürekkep gibi inatçı lekeler makinede ilk yıkamada zor çıkabilir. Kullandığımız deterjan ne kadar kaliteli olursa olsun kumaşın derinine işleyen lekelerden kurtulabilmek için ve kumaşın kalitesini uzun yıllar koruyabilmesi için bazı işlemlerden geçirmek gerekmektedir.
Karbonat: Lekenin üzerine büyüklüğüne göre bir miktar karbonat dökün ve nemli bez ile karbonatı köpürterek hafifçe çitileyin. Gözle görülür şekilde lekenin azaldığını göreceksiniz.
Beyaz Sirke: lekenin üzerine döktüğünüz bir miktar sirkeyi, nemli bezle ovalayın ve daha sonrasında makineye atın.
Mısır Nişastası ve Tuz: 1 tatlı kaşığı mısır nişastası ve bir miktar tuzu azıcık su ile macun haline getirerek lekeye iyice yedirin. Bir süre sonra ılık su ile durulayın. Daha sonrasında uygun programda makineye atabilirsiniz.
Duş Jeli: Bir miktar duş jelini temiz bir sünger ile lekeye yedirin.
Süt: Lekeli kumaşınızı bir gece boyunca sütün içinde bekletmek inanılmaz sonuçlar yaratacaktır.
Limon: Lekeli kıyafeti limonlu suda bir süre bekleterek ya da yarım kestiğiniz limonu bir süre lekenin üzerinde gezdirerek lekeden kurtulabilirsiniz.

Normal Çarşaf Nasıl Lastikli Yapılır?​

Lastiksiz çarşaflar, uyku esnasındaki hareketliliğimizle köşelerinden kurtularak kayabilmektedir. Bunun için en iyi yöntem lastikli çarşaf kullanmaktır. Normal çarşaflarınızı da zahmetsiz bir şekilde lastikli yapabilirsiniz.
Öncelikle çarşafınızın boy ve en ölçülerini almalısınız. Bu ölçülere ek olarak “kulak payı“ denilen kısımla birlikte hesaplamalısınız. Yani çarşafınızın boyu 200 cm ise 30+30 kulak payı( çarşafın yatak köşesine geçireceğimiz kısmı) hesaplanarak toplamda 260 cm olarak hesaplanmalıdır.
Tam ölçüsünü aldığınız çarşafın kenar kısımlarını 1-2 cm’lik bir payla makinede dikin. Bu lastiğin geçeceği yuva olacaktır. Çarşafın bir köşesindeki kumaşı yarım üçgen şeklinde düzgünce katlayın. Kulak payı için 30 cm ölçüyü metre ile ölçerek, ölçtüğünüz yerden kumaşı üçgen şeklinde katlayın.
Kumaşları üst üste düzgün bir şekilde katlamalısınız. Kumaşın üçgen şeklindeki bitiş yerinden aşağıya kadar düzgünce kumaş makasıyla kesin. Diğer köşelerde aynı şekilde yapılacak. Arta kalan kumaşı ölçü olarak kullanarak diğer tarafları da bu ölçüye göre kesebilirsiniz.
Kumaşın overlok dikişlerini yapın. Çarşafın içerisine dikeceğiniz lastiğin ölçüsü çarşafın tüm tur boyu kadar olabilir. Çarşafın kenarlarındaki tünelin içinden küçük bir boşluk bırakarak, lastiği buradan yavaş yavaş geçirebilirsiniz.

Çarşaf Ölçüsü Nasıl Alınır?​

Çarşaflar üretilen yatakların boylarına göre yapılmaktadırlar. Ülkemizde en yaygın şekilde kullanılan çarşaflar, tek kişilik ve çift kişilik çarşaflardır. Bu çarşafların boyları genellikle standarttır. Genellikle aynı boylara denk gelmektedirler. Ancak battal boy ya da king boy olarak çeşitleri de bulunmaktadır. Mezura ile en ve boy ölçüsü alabilirsiniz.

Çarşaf Rengi Ne Olmalı?​

Uyuduğumuz odanın temiz, ferah ve uygun renklerde olması uyku düzenimizi ve uyku kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle duvar, yatak örtüsü ve çarşafımızın ideal rengi belirlenmiştir. Beyaz başta olmak üzere çarşaflarınız da açık renkler ve pastel tonları kullanabilirsiniz.