Bir kişi hayatını kaybettikten sonra kişinin yakınları tarafından belli resmi işlemler gerçekleştirilir ve kişinin cenazesi defnedilir. Bizler de cenaze defin işlemleri nelerdir?, cenaze defin işlemleri nasıl yapılır?, cenaze defin saatleri, cenaze defin izni, cenaze defin işlemleri yönetmeliği, cenaze defin kuralları, peygamber efendimizin cenaze ve defin işlemleri ile kim ilgilenmiştir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Bir kişi hayatını kaybettikten sonra kişinin yakınları tarafından belli resmi işlemler gerçekleştirilir ve kişinin cenazesi defnedilir. Yapılacak bütün işlemler vefat eden kişinin 1. Dereceden yakını olan kişiler tarafından yapılmalıdır bunlar; Anne, baba, eş veya çocuklar olabilir. Ölüm olayının evde meydana gelmesi halinde kişiler Alo 188 hattını arayarak Cenaze Hizmetleri Hattındaki yetkililere bilgi vermelidir. Vefat durumuna ilişkin bilgi verilmesinin ardından kişiler İlçe Belediye Tabipliğine yönlendirilmektedir. Daha sonra Belediyeden veya Hastanelerden Gömme izin kağıdı alınmalıdır. Daha sonra izin kağıdı ile birlikte Cenaze İstasyon Şefliklerine başvuru yapılır. Kişinin eğer mezar tapusu varsa getirilmeli ve başvuru süresinde belirtilmelidir. Ardından cenaze gassal personelleri tarafından yıkanma işlemine alınır, yıkanma işlemi bittikten sonra ise kefenlenir. Cenaze işlemlerinde görevlendirilen İmam ve Şoför gibi personeller konuma gelerek cenazeyi gasilhaneye naklederler. Bu işlemlerin ardından cenaze, camiye götürülür ve cenaze namazı kılınır ardından ise mezarlığa götürülerek defin işlemi gerçekleştirilir.

Cenaze Defin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Camide kılınan cenaze namazının ardından ölen kişinin defin işlemi gerçekleştirilmektedir. Ölen kişinin cenazesi bir cenaze aracı ve yetkili personeller ile birlikte defnedilecek mezarlığa götürülür. Kişinin yakınlarının da katıldığı bu işlem mezarlıkta gerçekleşir. Defin anında mezar tahtası ve gömü işlemleri belediyeler tarafından karşılandığı için ücretsiz olarak nitelendirilmektedir.

Cenaze Defin Saatleri Nedir?

Bir cenazenin defnedilmesi yani gömülebilmesi için ölüm belgesi alınması zorunludur. Ölüm belgesi alındıktan sonra cenaze uygun bir mezarlığa defnedilmektedir. Defin saatleri sabah saat 8 itibari ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu süre akşam saati gün batıncaya kadar devam edebilir.

Cenaze Defin İzni Nedir?

Ölen bir kişinin cenazesinin defnedilmesi için birinci dereceden yakınlarından herhangi birinin belirli prosedürleri gerçekleştirmesi ve gerekli başvuruları yapması gerekmektedir. Cenazenin defnedilmesi için öncelikle Ölüm Belgesi alınmalıdır. Bu belge belediyeden veya hastaneden alınabilmektedir. Ölen vatandaşın nüfus cüzdanı ile gerekli işlemler halledilebilmektedir.

Cenaze Defin İşlemleri Yönetmeliği Nedir?

Cenaze defin işlemlerinin gerçekleştirilmesi kapsamında belirli bir yönetmelik belirlenmiş ve bu yönetmelik çeşitli kaynaklarda yayınlanmıştır. Cenaze defim işlemleri yönetmeliği 9 bölümden oluşmaktadır.
· Amaç, Kapsam ve Tanımlar
· Mezarlık Yeri Seçimi
· Mezarlıkların ve Mezarların Mülkiyeti
· Ölüm Belgesi Düzenlenmesi
· Ölüm Olayının Bildirilmesi
· Cenazenin Yıkanması, Kefenlenmesi
· Cenazenin Nakli
· Cenazenin Defni
· Çeşitli ve Son Hükümler
Şeklinde bölümlere ayrılan yönetmelik sayesinde kişiler gerekli koşulları yerine getirerek cenaze defin işlemlerini sıkıntı yaşamadan gerçekleştirebilmektedirler.

Cenaze Defin Kuralları Nedir?

Bir cenazenin defnedilmesi için en önemli kural ölen kişiye ait bir ölüm raporudur. Diğer herhangi bir kural bulunmamaktadır. Ölüm şeklinden dolayı alınabilecek bazı belgeler mevcuttur. Suç teşkil eden ölümlerde polis aracılığı ile adli belgeler alınabilmektedir. Belediyeler tarafından gerçekleştirilen defin işlemleri açısından ölüm raporu dışında gerekli bir kural olmamaktadır.

Peygamber Efendimizin Cenaze Ve Defin İşlemleri İle Kim İlgilenmiştir?

Peygamber Efendimiz 632 yılında bir pazartesi günü hayatını kaybetmiştir. Peygamber Efendimizin cenaze işlemlerinde oldukça büyük kargaşalar yaşanmış ve çoğu kişi ilgilenmek istemiştir. Fakat bu işlemlerle Amca çocukları olan; Hz. Abbas, Hz. Ali, Kusem, Fadl, Üsame bin Zeyd ve Şekran ilgilenmiştir.