Dantel böceği, binlerce böcek türü arasından sadece birisidir. Alışılmamış görüntüsü sebebiyle insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Dantel böceğinin ne olduğu, dantel böceğinin ısırıp ısırmadığı gibi bu konuyla ilgili merak edilen soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Dantel böceği, Amerikan tahtakurusu olarak bilinen, kanatları dantele benzediğinden dolayı dantel böceği olarak adlandırılmış bir böcek türüdür. Ağaçların, bitkilerin yapraklarındaki özler ile beslenen dantel böceğinin birçok türü bulunmaktadır. Yaşam süresi 7 ila 9 hafta arası sürmektedir. Bitkilerin özlerini emdiklerinden dolayı yapraklarda düşme, çürüme veya büyüme hızında azalmaya sebep olabilmektedirler. Dantel böceğinin bütün türleri farklı bir bitkiyle beslenmektedirler. Bu böceklerin en belirgin özellikleri ise bulundukları yüzeye yapışmalarıdır.

Dantel Böceği Isırır Mı?

Bu böcekle karşı karşıya kalan insanların akıllarına gelen ilk soru dantel böceğinin ısırıp ısırmayacağı olmaktadır. Dantel böcekleri maalesef ki ısıran böcek türlerinden birisidir. Ancak ısırıklarında bir hastalık, mikrop geçirme gibi bir risk bulunmamaktadır. Isırıkları sadece kaşıntı, alerjiniz varsa alerjik reaksiyon yapmaktadır.

Dantel Böceği Evden Nasıl Çıkarılır?

Evlerine, bitkilerine dantel böceği dadanan insanlar bu böceklerden nasıl kurtulacaklarını merak etmektedirler. Dantel böceği, sıcak ve kuru yerleri seven bir türdür. Bu sebeple toprağınıza kompost ekleyerek ve toprağınızı nemli tutarak bu böceklerden kurtulabilirsiniz veya gelmesini önleyebilirsiniz. Yapışan bir tür olduğu için yüzeylerden sallayarak düşüremeyeceğiniz dantel böceğini cımbızla çekerek çıkarıp camdan atmanız gerekecektir. Onları evden kovacak en etkili yöntem evi ilaçlatmak olacaktır.

Dantel Böceği Nasıl Yok Edilir?

Dantel böceğini bitkinizden yok etmek için toprağınızı nemli tutmanız gerekmektedir. Çünkü dantel böcekleri kuru, sıcak ortamları sevip oralarda yaşamaktadırlar. Bunun dışında dantel böceklerinin olduğu yerlere veya yakınlarına neem yağı veya böceklerin rahatsız olup kaçtığı kokulu yağlardan sürerek onları uzaklaştırabilirsiniz.

Dantel Böceği İnsana Zarar Verir Mi?

Dantel böceğinin insana zararlı olup olmadığı merak edilen konulardan birisidir. Dantel böceği ısıran bir böcek türüdür. Ancak geçmişten günümüze dantel böceği tarafından ısırılıp hasta olan birisi olmamıştır. Böcek ısırıklarına alerjiniz varsa alerjik reaksiyon göstermeniz olası olacaktır. Onun dışında dantel böceği ısırığı sadece ufak bir kaşıntı yapıp hemen geçmektedir. Çünkü bu böcek türü bitki özleriyle beslenmektedir.

Dantel Böceği Özellikleri

Dantel böceğinin en belirgin özellikleri kanatlarının dantel şeklinde olması ve konduğu yere yapışıp kalmasıdır. Bunların dışında dantel böcekleri, bitki özleriyle beslenen, insanlara zararı olmayan, istilacı, hızlıca çoğalabilen bir türdür.

Dantel Böceği Zararları

Dantel böceğinin ne gibi zararları olduğu çokça araştırılan konular arasındadır. Dantel böceğinin bilinen insana verdiği bir zararı yoktur. Sadece ısırdığında alerjisi olanlarda alerjik reaksiyon oluşturmaktadır. Onun dışında ısırığı sadece kaşıntıya yol açmaktadır. Dantel böceğinin asıl zararı bitkileredir. Yapıştığı bitkilerin yapraklarını emerek onları düşürebilmekte ve çürütebilmektedir.