Poseidon kimdir, kardeşleri kimlerdir? Poseidon ne tarısı, eşi kimdir? Poseidon çocukları kimlerdir, tapınağı nerede? Yunan mitolojinde deniz tanrısı olarak bilinen Poseidon hakkına merak edilen sorulara sizler için cevap verdik.

Denizler ve depremler tanrısı olarak da tanınan Poseidon, üç dişli yaba at, yunus ve boğa sembolleri ile tanınır. Görünüş itibari ile siyah saçlı olan ve sakallı olan Poseidon elinde yabası ile görünmektedir. Kronos ve Rhea’nın çocukları olan Poseidon, ‘ey yerleri sarsan’ olarak da tanınmaktadır. Elindeki yabayı yere vurduğunda depremlerin oluşmasına neden olan Poseidon, çok hırslı olması ile de tanınmaktadır. Atlantis’in yok olmasına neden olan Poseidon, Gorgos ile sıklıkla bir savaş içerisindedir. Denizlerin efendisi olarak da adlandırılan Poseidon, hem dalgaların yönetilmesi hem depremlerin oluşması hem de fırtınalara yön verebilmesi gibi özellikleri ile de tanınırlık yakalamıştır. Zeus tanrısından sonra Yunan mitolojisinde ne önemli görülen tanırlardan ilkidir. Roma mitolojisinde ki bilinen ismi ise Neptün’dür. Kardeşi Zeus ile oldukça fazla olacak şekilde birbirlerine benzetilen Poseidon, saygınlık bakımından eşdeğer olsalar da aralarındaki çekişme çok uzun bir süre boyunca devam etmiştir. Kardeşi kadar sert ve sivri bir karaktere sahip olan Poseidon hakkında tüm merak edilenler ve çok daha fazlası sizlerle…

Poseidon Kimdir?

Yunan mitolojisinde sıklıkla merak edilen tanrılardan biri de Poseidon’dur. Posedion denizlerin tanrısı olarak da bilinmektedir. Olimpos’ta hüküm sürdüğü bilinen Poseidon, yalnızca denizlerde değil aynı zamanda da akarsu, dere ve nehirlerde de gücü olan bir liderdir. Üç kardeşten ikinci olarak da tanınan Poseidon, fırtınlara ve hatta depremlere de yön verebilen bir güce sahiptir. Hırsları ile ön plana çıkan ve kardeşleri ile çekişme içerisinde olan Poseidon, elindeki asası ile tanınmakla birlikte, asası ile yön verebilmektedir. Roma mitolojisinde ise bilinen ismi Neptün’dür.

Poseidon Kardeşleri Kimlerdir?

Tıpkı Hades gibi Kronos ve Rhea’nın erkek evladı olan Posedion’un başka kardeşleri de bulunmaktadır. Poseison’un kardeşleri arasında ise Zeus, Demether, Hera ve Hestia yer almaktadır. Kronos ve Rhea’nın kardeşlerine bakıldığında ise erkek olan kardeşler lider vasıfları ve tanrılıkları ile tanınmaktadırlar.

Poseidon Ne Tanrısı?

Posedion’un ne tanrısı olduğu sıklıkla merak edilmektedir. Posedion tanrısının denizlere, akarsulara, göllere, depremlere ve fırtınalara karşı gücünün olduğunu belirtmek mümkündür. Denizler tanrısı olarak da tanınan ise Poseidon’dur.

Poseidon Eşi Kimdir?

Poseidon’un eşi Amphitrite’dir. Amphitrite ise Nerediler’in elli kızından birisi olarak tanınmaktadır. Poseidon’un eşi Amphitrite’nin deniz dibi tanrıçası olarak da tanındığını belirtmek mümkündür. Posedion’un eşi ise Amphitrite’nin ise aynı zamanda ismi Amfitriti olarak da bilinmektedir.

Poseidon Çocukları Kimlerdir?

Posedion’un deniz dibi tanrıçası olarak da tanınan Amfitriti ile olan evliliğinden beş çocuğu bulunmaktadır. Poseidon’un çocuklarının isimleri ise Kyknos, Kymopoleia, Triton, Amykos ve Bentheskyme’dir.

Poseidon Tapınağı Nerede?

Poseidon Tapınağı’nın nerede olduğu da sıklıkla merak edilmektedir. 2500 yıllık köklü bir geçmişse sahip olan Poseidon tapınağının yeri ise Atina’dadır. Attika yarımadasının burnunda yer almaktadır.