Kadifemsi bir kumaşa sahip, her mevsim tercih edilebilen, ayakkabılara çekici bir görünüm kazandırmak için kullanılan süet ayakkabılar hakkında merak edilenler var. Derisi soyulan süet ayakkabı nasıl tamir edilir, deri elbise altına giyilir mi, nasıl genişletilir? Süet ayakkabı elde yıkanır mı, farklı renge boyanır mı, su geçirir mi? Detayları yazımızda.
Deri elbiseler kombin şekline göre hem gece bir davete katılırken hem de günlük kullanımda tercihe dilen çok şık parçalardır. Genellikle deri elbiselerin altına tercihen diz altı çizmeler, bilek boy botlar ya da şıklığı tamamlayan asil ve çekici tarzdaki ayakkabılar olan stiletto tercih edilebilir. Ayakkabı modeline karar verdikten sonra deri elbisenin devamında en güzel bütünleyici kumaş yine deri ya da rugan ayakkabı olacaktır. Ancak süet ayakkabıları da modeline göre tercih edebilirsiniz.

Derisi Soyulan Süet Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?​

Süet kumaş ayakkabılarımızı özellikle son bahar aylarında şık görünümleri ve sıcak tutmasından dolayı sıklıkla tercih ediyoruz. Çok sık giydiğimiz için de süet kumaşlı ayakkabılarımız kullanımdan kaynaklı çevresel faktörlerden dolayı tahrip olabiliyor. Çok sevdiğiniz ayakkabılarınızı hemen atmak zorunda değilsiniz. Bunun için “kumaş tutkalı“ adı verilen özel bir yapıştırıcıdan faydalanabilirsiniz. Ancak yırtık çok derin ya da çok geniş bir alandaysa ayakkabı tamiri yapan bir yere vermelisiniz.

Dar Gelen Süet Ayakkabı Nasıl Genişletilir?​

Ayaklarımız konforu günlük hayatımızın koşturmacası içerisinde çok büyük önem taşımaktadır. Yanlış seçilen ayakkabılar arkası ya da ön tarafından ayağınızı sıkarak, ayağınıza dar gelebilir. Bunun için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle ayakkabınızı kalın çorap ile giyerek genişletmeyi deneyebilirsiniz.
Eğer ayağınıza hafif dar gelen bir ayakkabınız varsa bu yöntem işe yarayacaktır. Ayakkabınızı buzdolabı poşeti ile sararak dondurucuda bekletin. Tamamen donduktan sonra ayakkabıları çıkarın ve oda sıcaklığına inmesi için bekletin.
Ayakkabılarınız buzları çözündükten sonra ilk giydiğinizden daha bol bir hal alacaktır. Bir süre ayakkabılarınızın içine gazete kağıdından bir kalıp yapıp bekletebilirsiniz.
Ayrıca çok dar bir ayakkabı ise aldığınız yere götürebilir ya da herhangi bir ayakkabıcıdan ayağınıza uygun bir kalıba yerleştirmesini talep edebilirsiniz. 1-2 gün kalıpta bekleyen ayakkabılar yaklaşık 1 numara kadar açılmaktadır.

Süet Ayakkabı Elde Yıkanır Mı?​

Kibar ve şık görünümleri sayesinde her mevsim tercih edilebilen süet ayakkabıların temizliğinin nasıl yapıldığı çok önemlidir. Süet ayakkabıların kesinlikle makinede yıkanması önerilmemektedir. Süet ayakkabılarınızı elde ve nazik bir şekilde yıkamanız önerilmektedir. Bunun için özel olarak üretilmiş süet ayakkabı temizleme süngerleri satılmaktadır. Bunlardan satın alarak aynı yöne doğru, bastırmadan temizlemelisiniz.

Süet Ayakkabı Farklı Renge Boyanır Mı?​

Diğer ayakkabı kumaşlarını boyadığınız kumaş boyası ile kesinlikle süet kumaşlı ayakkabınızı boyamayınız. Süet hassas ve farklı bir kumaş türü olduğu için süet kumaşlar için özel olarak üretilmiş ayakkabı boyaları bulunmaktadır. Piyasadaki süet ayakkabı boya spreylerinden faydalanabilirsiniz.

Süet Ayakkabı Su Geçirir Mi?​

Sadece ayakkabılarda değil eldiven, çanta, koltuk gibi kumaşlarda da sıklıkla tercih edilen süet en çok ayakkabı kumaşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağmurlu havalarda giyilmemesi önerilmektedir. Çünkü az da olsa su geçirme özelliği bulunmaktadır. Kumaşına su değdiği taktirde bozulup yıpranmaya da elverişli bir kumaştır.