Güzel ve bakımlı tırnaklarımızı ojeler ile süslüyoruz. Fakat ojeler bir yerlere bulaşırsa onları çıkarmak pek de kolay olmuyor. Peki deri koltuktan, formadan, plastikten oje lekesi nasıl çıkar? Tülden, yün halıdan oje lekesi nasıl çıkar? Detayları yazımızda.
Deri, kaygan yüzeyli bir kumaştır. Bu sebeple oje çıkarmak diğer yüzeylere göre daha kolaydır. Oje tamamen kuduruktan sonra, yüzeyden nazikçe sökebilirsiniz. Daha sonrasında deterjan ile silebilirsiniz.

Formadan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?​

Kuruyana kadar sabit bir şekilde tutmamız gereken ojeler, dikkat edilmezse her yere bulaşabilir. O yüzden iyice kuruduğuna emin olalım.
Formanıza oje bulaşmışsa öncelikle beyaz ve temiz bir bezin üzerine bir miktar aseton damlatmalısınız. Başka renkte bir bez kıyafetinize renk verecektir. Bez yerine pamuk da kullanabilirsiniz. Fazla bastırmadan uygulama yapmalısınız.

Plastikten Oje Lekesi Nasıl Çıkar?​

Hayatımızın neredeyse her alanında yer alan, yaygın kullanım alanına sahip bir maddedir. Plastiklere oje bulaştığı zaman, uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bunlardan biri asetondur. Asetonu plastiğin oje bulaşan kısmına dökerek bir süre bekleyip bez veya pamuk ile silebilirsiniz. Çıkmazsa aynı şekilde, az miktarda tiner de dökebilirsiniz.
Tüm bu işlemleri uyguladınız fakat oje lekesi hala inat ediyorsa, şeffaf ojeden yardım alabilirsiniz. Bir miktar şeffaf ojeyi, oje lekesinin üzerine sürün kurumadan bölgeyi silin. İkisi birden çıkacaktır.

Tülden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?​

Perde ve tül temizliği özellikle Türk toplumunda oldukça yaygındır. Tüllerimizi önemser, bakımına ve temizliğine çok özen göstererek sergilemekten keyif alırız.
Tülünüze oje bulaştıysa panik yapmanıza gerek yok. Elma sirkesi ile bu problemi hemen çözebilirsiniz. Öncelikle tülün arkasına birkaç tane kuru kağıt havlu tutun. Kağıt havluları, lekenin başka kumaşlara bulaşmasını istemediğimiz için bu şekilde tutuyoruz. Bir elinizle kağıt havluyu tutarken öteki elinizle, fıs fıs yardımıyla elma sirkesini lekenin üzerine püskürtün.
Bir süre bu şekilde bekleyebilirsiniz. Bunun için birkaç dakika uygundur. Daha sonrasında temiz bir bez yardımıyla lekeyi nazikçe ovalayarak çıkartın. Ojenin kabasını aldığınızda altında tortuları kalacaktır. Bu kısmı da sıcak su ile nazikçe temizlediğinizde kendiliğinden çıkacaktır.
Elma sirkesi yöntemini, kazak, etek, pantolon gibi diğer kumaşlarda da uygulayabilirsiniz. Doğal bir yöntem olarak her zaman işinize yarayacaktır. Bu şekilde kumaşlarınız da yıpranmamış olur.

Yün Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?​

Dalgınlık anında ojemizi halının üzerine damlatabiliriz. Bu çok olağan bir durumdur. Öncelikle telaş yapmamalısınız. Halının üzerine dökülen oje kurumadan hemen üzerine yeterli miktarda aseton dökünüz. Bu hem lekenin kalıcı olmasını hem de daha derine nüfus etmesini engellemiş olacaktır.
Daha sonrasında kuru bir bez ya da kağıt havlu ile nazikçe lekeyi halınızdan çıkarın. Aseton diğer yüzeylerde de işinize yarayacak bir çözümdür. Oje koltuğa bulaşırsa, yine aynı yöntemle çıkarabilirsiniz.