Kullandığı software veya hardware Dj set-upıyla, müzisyenler tarafından icra edilen parçaların key’ini, bpm’ini, pitch’ini, grafik düzlem’ini, doğru zamanlama ile senkronize eden veya birden çok parçayı tek parça haline getirebilen ve akışlarını devam ettiren kişilere DJ denmektedir. Bizler de dj ne iş yapar?, dj ne kadar kazanır?, dj olmak için gerekenler, dj olmak için hangi bölüm okunmalı?, dj olmak için gerekli ekipmanlar, ünlü dj’ler kimlerdir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Kullandığı software veya hardware Dj set-upıyla, müzisyenler tarafından icra edilen parçaların key’ini, bpm’ini, pitch’ini, grafik düzlem’ini, doğru zamanlama ile senkronize eden veya birden çok parçayı tek parça haline getirebilen ve akışlarını devam ettiren kişilere DJ denmektedir. DJ kelimesinin açılışı Disk-jokey’dir. Producerlar tarafından üretilmiş parçalar original mix, remix vb çalışmaları olmakta ve bu remixlerde ritim, bass ve diğer sesler tarafından oluşturulmuş introlar bulunur. DJ’ler bu introları kullanarak parçalar arasında geçiş yapabilmekte ve parçaları birbirleriyle senkronize edebilmektedir. DJ’lerin çok sayıda müzik türünde parça yapabilir ve bu parçaların süreleri 2 ile 9 dakika arasında değişiklik göstermektedir. DJ’ler tarafından sıklıkla yapılan mix adı verilen parçalar 2 ile 5 dakika arasında üretilmekte, DJ Set adı verilen mixler ise yaklaşık olarak 60 dakika olarak oluşturulmaktadır. İnsanları çoşturmak, dans ettirmek ve hareketlendirmek için ortamın ihtiyacına uygun parça seçimine DJ karar vermekte ve müzik ile insanları eğlendirmektedir.

DJ Ne İş Yapar?

Genellikle müzik ve dans salonlarında, partilerde, gece kulüplerinde müzik yayını yapan kişilerdir. Teknoloji kullanımın artmasıyla çoğu yayın zamanlanabilir ve otomatik hale gelmiştir. Bu sebeple DJ’ler programın akışını sağlarken zaman zaman seyirciyle canlı konuşmaktadır. Şarkı taleplerini alan DJ, radyo yarışmaları da gerçekleştirmektedir. Bunların yanı sıra DJ’lerin sorumlulukları şunlardır;
· Kulüplerde, partilerde ve radyo istasyonlarında müzik çalmak
· Çalınan müziği mekana uyumlu hale getirmek için müziği karıştırmak
· Çeşitli müzik tarz ve türleri hakkında geniş bilgiye sahip olmak
· Dinleyiciyi anlamak ve dinleyici zevklerine göre müzik seçmek
· Ses sistemleri ve çalıştırma yolları ile ilgili bilgi sahibi olmak

DJ Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

DJ olmak isteyen kişilerde genel olarak akademik nitelik aranmamaktadır. Çoğu işveren lise diploması talep etmektedir. İş tecrübesine sahip olmak bu sektördeki en önemli unsur olarak göze çarpmaktadır. Uygun beceriye sahip olmak isteyenler için radyo yayıncılığı alanında lisans programları vardır. Bunların yanı sıra DJ’lerde olması gereken özellikler şunlardır;
- Eski ve yeni müzikleri birleştirerek, kalabalığı canlı tutabilmek
- İletişim becerilerinin yüksek seviyede olması
- Zamanlaması yerinde ve iyi telaffuz edilmiş kontrollü bir ses elde edebilmek
- Eğlence ve müzik sektöründeki gelişmelerden haberdar olmak
- Becerilerini sürekli geliştirmek
- Müzikal eğilimler ile gelişmeleri takip etmek ve bilgi sahibi olmak
- İyi espri anlayışına sahip olmak

DJ Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

DJ olmak için herhangi bir bölüm olmaması dolayısıyla DJ olmak isteyen kişilerin okula gitmesine gerek yoktur. Bazı kurumlar DJ’lik üzerine eğitim verirken bu kurumlara başvuran kişiler eğitimin yanı sıra DJ’lerin pahalı olması sebebiyle ulaşamadıkları cihazlara erişim imkanı bulabilmektedir. Özel eğitim veren kurumlara başvuru yapılarak cihazlarla eğitim almak mümkündür. DJ olmanın herhangi bir belgesi ise bulunmamaktadır.

DJ Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

- Kulaklık
- Mikrofon
- Ses Kartı
- Home Studio
- Prodüksiyon Yazılımları ve PlugIn
- Referans Monitörü
- Mikser
- DJ Turntable
- DJ Controller

Ünlü DJ’ler Kimlerdir?

- Don Diablo
- Afrojack
- David Gueatta
- Martin Garrix
- Marshmello
- Oliver Heldens
- Dimitri Vegas
- Calvin Harris
- Armin Van Buuren