Mankenlik oldukça ilgi çeken mesleklerden bir tanesidir. Erkek manken olmak için gerekenler nelerdir, boy sınırı kaçtır, kaç kilo olmak gerekir, göğüs ölçüsü kaç olmalı? Erkek manken olmak için omuz, bel, kalça ölçüsü kaç olmalı? Caiz mi, hangi okulları okumak gerekir, nereye başvurulur? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.
Günümüzde çoğu erkek kendi bedeninin farkında olmaya başlamalarından beri manken olma konusunda meraklıdırlar. Fiziği ve dış görünüşü iyi olan insanların manken olması da teşvik edilmektedir. Bu noktada mankenliği ciddi bir şekilde kariyer olarak düşünen erkeklerin akıllarına erkek manken olmak için gereken şartların ne olup olmadığı sorusu gelmektedir.
Erkek bir manken olmak için öncelikli olan şart boyunuzun ve kilonuzun dengeli bir şekilde olmasıdır. Aynı şekilde fiziki özellikleriniz, yani omuzlarınızın geniş olması, bacak boyunuzun uzun olması arzu edilmektedir. Son olarak ise duruş ve yürüyüş konularında gerçekten iyi olmanız gerekmektedir.

Erkek Manken Boy Sınırı Kaçtır?​

Yapısı ve fiziki özellikleriyle göze hoş geldiğini düşünen erkekler için modellik ilgi çekici bir kariyerdir. Bütün fiziki özellikleriniz erkek model olabilmek için önemli olsa da boyunuz bu etmenler arasında en belirleyicilerden biridir. Bu yüzden erkek manken adayları erkek manken olmak için boy sınırını sormuşlardır. Bu konuya bakıldığında sektör standardı olarak 1 metre 80 santim boyu görülmektedir.

Erkek Manken Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?​

Erkek manken olmak isteyen insanların dış görünüşleri oldukça önemlidir. Bu dış görünüş etmenleri her ne kadar değişken olsa kilo dış görünüşünüz için belirleyici etmenler arasında bulunmaktadır. Bu yüzden erkek manken olmak isteyen insanların sıklıkla sorduğu soru erkek manken olmak için kaç kilo olmaları gerektiğidir.
Aslında bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. İdeal boy kilo endeksine bakıldığı zaman minimum erkek manken boyu olan 1,80 metre için ideal kilo 70 kilo civarındadır. Fakat siz daha kilolu olup bu kilo kütlesini kas ile gösterdiğiniz zaman bir problem olmayacaktır. Önemli olan görünüştür.

Erkek Manken Olmak İçin Göğüs Ölçüsü Kaç Olmalı?​

Erkek manken olmak isteyen erkekler için vücutlarının orantılı olması da şartlardan bir tanesidir. Bu yüzden erkek manken adayları göğüs ölçülerinin kaç santim olması gerektiğini sıklıkla sormuşlardır. Erkek mankenlerin genellikle M bedende olduğu düşünülürse ideal erkek manken göğüs ölçüsü 94 ile 101 santim aralığında olmalıdır.

Erkek Manken Olmak İçin Omuz Ölçüsü Kaç Olmalı?​

Kıyafetlerin erkek mankenler üzerinde iyi gözükebilmesi için erkek mankenlerin estetik vücutlara sahip olması gerekmektedir. Erkek manken olmak isteyen erkekler bu sebeple kendi omuzlarının kaç santim ölçüde olması gerektiğini sormaktadırlar. Erkek mankenler arasında vücudu M beden olan erkek mankenlerin omuz ölçüleri genellikle 120 ile 127 santim arasındadır.

Erkek Manken Olmak İçin Bel Ölçüsü Kaç Olmalı?​

Erkek manken olmak için gerekli şartlardan bir tanesi de bel ölçülerinin vücutlarına göre oranlı olmasıdır. Bu oranı sağlamak bedenden bedene göre değişeceği için net bir cevap vermek çok zor olacaktır. Erkek mankenlerin çoğu medium bedende olduğundan tahmini bel ölçüsü 82 ila 89 santim arasında olmak zorundadır.

Erkek Manken Olmak İçin Kalça Ölçüsü Kaç Olmalı?​

Erkek mankenlerin en çok giydikleri ürünler arasında pantolon ve şortlar bulunmaktadır. Bir erkek pantolonunun iyi gözükmesi için erkek mankenin kalça ölçüsü ideal olmalıdır. Genellikle medium bedende olan erkek mankenler için ideal kalça ölçüsü 90 ile 102 santim aralığında olmaktadır.

Erkek Manken Olmak Caiz Mi?​

İslam dini içerisinde erkek ve kadınların giyimlerinin belli başlı ölçüleri bulunmaktadır. Bu ölçülere uyulmayan her davranış günahtır. Erkek mankenlik yapan bir insan eğer İslam dininde belirtilen diz kapağı ve göbek arasını gösterecek kıyafetler giyiyor ise o kişinin mankenlik yapması caiz değildir.

Erkek Manken Olmak Hangi Okulları Okumak Gerekir?​

Temelde erkek manken olmak için herhangi bir okul okumanıza gerek yoktur. Eğer fiziğiniz yeterince iyiyse teoride manken olabilirsiniz. Fakat iyi bir erkek manken olabilmeniz için mankenliğin temel disiplinlerinin öğretildiği mankenlik okullarına gitmeniz gerekebilir.

Erkek Manken Olmak İçin Nereye Başvurulur?​

Erkek manken olmak isteyen adaylar için fizik oldukça önemlidir. Öte yandan çoğu erkek manken adayının fizikleri iyi olsa da nereye başvurmaları gerektiğini bilmemektedir. Bir erkeğin manken olabilmesi için başvurması gereken yerler ajanslardır. Fakat, herhangi bir ajansa başvurmanız tavsiye edilmemektedir. Adı bilinen ve güvenilir bir ajansa başvurursanız erkek manken olabilirsiniz.