Müslüman âlemi Ramazan ayına büyük bir önem vermekte olup, bu ayda oruçlarını tutar. Fitre ve fidye aynı mı, fitre ve fidye kimlere verilir, fitre ve fidye nasıl hesaplanır, ne kadar? Fitre ve fidye camiye verilir, fitre ve fidye ne zaman verilir?

Müslüman âlemi Ramazan ayına büyük bir önem vermekte olup, bu ayda oruçlarını tutar. Bu ayda çeşitli yardımlar ile Müslümanlar bir birine yardım eder ve yardımlaşma artar. Özellikle ramazan ayında çeşitli sebepler ile orucunu tutamayan Müslümanlar, fidye vermek ile yükümlüdürler. Tutamadıkları her gün için bir ihtiyaç sahibinin günlük doyum parası olarak hesaplanan bu miktar, diyanet işleri tarafından belirlenir. Fitre ise maddi durumu iyi olanların ramazan boyunca, maddi durumu olmayanlara vermesi gereken sadakayı ifade eden bir sözcüktür. Her sene maddi durumu iyi olan Müslümanlar fitre ve fidyelerini vererek, yoksul insanlara yardımcı olmakta ve görevlerini yerine getirmektedirler. Özellikle toplumda sevgi ve yardımlaşma bağlarını güçlendiren bu uygulama ile inşalar birbirine yaklaşır. Bir birey kendi fitresi ve varsa küçük çocuklarının fitresini vermekle yükümlü olup, Ramazan Bayramı’nın birinci günü verilmesi uygun görülmektedir. Ama bayramdan öncede fitre vermekte bir sakınca yoktur.

Fitre Ve Fidye Aynı Mı?

Ramazan ayında verilen fitre ve fidye sadakaları çoğunlukla karıştırılır ve aynı şey sanılır. Ama fitre ve fidye birbirinden ayrı sadakalardır. Fitre oruçlarını tutan maddi durumu yerinde Müslümanların, sevap kazanmak adına verdiği sadakaya denir. Fidye ise bazı sorunlardan dolayı oruç ibadetini yerine getirmeyen hastaların, bu oruçlar karşılığında verdiği parayı tanımlar.

Fitre Ve Fidye Kimlere Verilir?

Ramazan ayında verilen fitre ve fidye özellikle toplumda ki dayanışmayı artırıp, yardımlaşma bağlarını kuvvetlendirir. Her sene orucunu tutan maddi durumu iyi olan insanlar, oruçlarını tutup bayrama eriştikleri için fitre verirler. Bunun yanında bu oruçları hastalık sebebi ile veremeyenler ise fidye vermekle yükümlüdürler. Bunların kime verileceği ise belirlenmiş durumda olup, kişinin bakma yükümlülüğü olmayıp, maddi durumu kötü insanlara verilmesi gerek.

Fitre Ve Fidye Nasıl Hesaplanır?

Genelde fitre ve fidye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hesaplanır açıklanır ve buna göre verilir, ama isteyenler daha fazla da verebilmektedir. Belirlenen paranın altında ise verilemez. Filtre ve fidyeler, bir yoksulun günlük karnını doyurabileceği para olarak hesaplanır. Fidye verecekler ise kaç gün oruç tutamadılarsa para miktarını o kadar günle çarpıp, vermekle yükümlüdürler.

Fitre Ve Fidye Ne Kadar?

2021 yılında bu sadakalar 28 lira olarak belirlenerek, paylaşıldı. Tabi ki her yıl bir günlük doyum parası arttığı için, her yıl değişiklik göstermektedir. Son olarak 28 olarak belirlenen bu fiyat gelecek sene yükselecek. İsteyen Müslümanlar bunun üstünde de fidye ve fitre verebilmektedir. Ama bu taban fiyattır altında verilemez. Yani hangi yılda isek o yıla göre, bir kişinin karının doyumuna göre hesaplanır.

Fitre Ve Fidye Camiye Verilir Mi?

Bu sadakaların verilmesi genelde yoksul ve ihtiyaç sahiplerine vermek gerekiyor. Kur’an da geçen ve sadakalarının verilmesi gereken kişiler, fakir, miskin, zekat memuru, borçlu gibi nitelendirilen insanlardır. Bu yüzden bu sadakalar cami ve kurumlara verilemez. O yüzden kitap da geçen 8 sınıfa vermek, olası olandır.

Fitre Ve Fidye Ne Zaman Verilir?

Fitre ve fidye gibi sadakaların dağıtımına Ramazan ayında şahit olmaktayız. Maddi durumu iyi olan ve oruçlarını tutamayan insanlar bu görevlerini yerine getirirler. Özellikle ramazan ayı içerisinde verilebilen, bu sadakalar bayramın ilk günüde verilebilmektedir. Özellikle bayramın ilk günü Bayram Namazı sonrası verilmesi iyi olarak kabul edilir.