Özellikle Ramazan aylarında sıklıkla yapılan hatimler bu ay da mukabele olarak adlandırılmaktadır. Hatim indirmek için hangi dualar okunur, ne kadar sürer, faziletleri nelerdir? Hatim indirmeye başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Hatim indirmek ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Hatimler Allah katında yapılması çok büyük sevap olan ibadetlerdir. Hatim okumayı, isterseniz tek başınıza yapabilir isterseniz cüzleri belirlediğiniz insanlara dağıtarak da gerçekleştirebilirsiniz. Hatimin kelime anlamına gelecek olursak hatim Kur-an'ı baştan sona okuyarak bitirmek mânâsına gelir. Bu hatimler gerekli yerlere dağıtıldıktan sonra herkesin bitirdiğinden emin olunduğu takdirde hatim duası okunarak sonlandırılır. Hatim duaları çokça insanların ölümünden sonra da okunmaktadır. Eğer isterseniz Kur’an’ı her türlü zaman diliminde hatim edebilirsiniz.

Hatim İndirmek İçin Hangi Dualar Okunur?

Öncelikle Kuran'ı hatim etmeyi tek başına veya çok kişili olarak bitirdiğiniz zaman hatmin dağıtıldığı tarafın hatmi tamamlaması için hatim duası okuması gereklidir. Bu duayı isterseniz ezbere veya düz bir şekilde okumayla yapabilirsiniz bu dua Arapça haliyle okunarak eda edilir.

Hatim İndirmek Ne Kadar Sürer?

Hatim indirmek sizin hatmi bitirme sürenize göre değişiklik gösterir. Örneğin kendiniz Kur'an'ı okuyarak 5 ayda bitirdiniz ve 5 aylık bir sürede hatmettiniz o zaman bu hatim 5 ay sürmektedir bu 1 yıl da olabilir 2 ay da olabilir. Bunun yanı sıra topluca yapılan hatimlerde cüzler dağıtıldıktan sonra belirli bir gün belirlenerek o güne kadar bu hatmin bitirilmesi istenir ve o gün geldiği zaman hatim duası yapılarak hatim sonlandırılır. Topluca yapılan hatimlerde genel olarak bir hafta içinde bitirilmesi istenilir.

Hatim İndirmenin Faziletleri Nelerdir?

Hatim yapmanın Allah katında ne kadar sevap olduğunu söylemek gerekir. Çünkü hatim yapmak en makbul ibadetler arasındadır. Kur’anı Hatim eden kişiye öteki tarafta cennetten bir ağaç verileceği hadislerle dile getirilmiştir. Ayrıca Kuran'ı hatmeden birinin hem dünyası hem de ahireti için etmiş olduğu dualar Allah katında kabul görmektedir. Eğer hayırlıysa Kur’an’a hatmeden kişinin duaları kabul edilir. Ayrıca hadislere göre Kur’an’ı hatim etmek Cihat yapmak kadar faziletli bir ibadettir. Buradan anladığımız üzere hatim yapmak hadislerle birlikte ne kadar faziletli olduğu bizlere iletilmiştir.

Hatim İndirmeye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hatim indirmeye başlamadan önce yapmak belirli dualar okumak istediğiniz takdirde yapabileceğiniz bazı belli başlı dualar vardır. Bu dualar örneğin Kur'an'a başlama duası olabilir. Gayet kısa ve öz olduğu için ister ezbere ister de düz bir şekilde okuyabilirsiniz. Kur'an okumaya başlamadan önce güzel bir abdest alarak kıbleye dönük bir şekilde dizüstü oturarak Kur'anı okumanız en doğru Kur'an okuma şeklidir. Daha sonra besmele çekerek Kur’anı Kerim'i okumaya başlayabilirsiniz bu şekilde hatminiz daha faziletli ve daha uygun bir şekilde gerçekleştir.