Hocalı Katliamının acısı yıllardır eskimedi. Hocalı kasabasında yaşamakta olan Azeri sivillerin, Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde katledildiği olayın acısı hala taze. Hocalı Katliamının bilinmeyen detayları ise araştırma konusu.

Hocalı Katliamı; Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında yaşamakta olan sivil Azerilerin, Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu bir şekilde öldürülmesi olayıdır. Katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğu söylenmiştir. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Hocalı Katliamını, Dağlık Karabağ’ın işgalinden beri gerçekleştirilmiş en kapsamlı sivil katliam olarak değerlendirmişti.

Hocalı Katliamında Kaç Kişi Öldü?

Tarihin toplu katliamlarından biri olan ve binlerce masumun cani bir şekilde öldürüldüğü Hocalı Katliamının acıları hala ilk günkü gibi taze. Hocalı Katliamında kaç kişinin öldüğü ise merak konusu oldu. Azerbaycan tarafından açıklanan bilgilere göre saldırı altında 106 kadın, 83 çocuk olmak üzere toplamda 613 Azeri öldürülmüştür.

Hocalı Katliamı Nerede Oldu?

Hocalı Katliamının nerede gerçekleştiği tarih meraklıları ve olayın acısını hala ilk günkü gibi hisseden vatandaşları tarafından merak ediliyor. Hocalı Katliamı, Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında yaşanmıştı.

Hocalı Katliamını Kim Yaptı?

106 kadın ve 83 masum çocuğun öldürüldüğü Hocalı Katliamında toplam 613 Azeri katledilmişti. Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında meydana gelen katliamı Ermenistan’a bağlı kuvvetlerin yaptığı söyleniyor.

Hocalı Katliamı Kaç Yılında Oldu?

Hocalı Katliamının izleri hala bölge halkında derin bir yara halinde bulunuyor. Hocalı Katliamının kaç yılında meydana geldiği ise merak ediliyor. Hocalı Katliamı 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

Hocalı Katliamı Ermeni Doktor Olayı Nedir?

Hocalı Katliamının yaşandığı 26 Şubat 1992 tarihinde 613 masum cana cani bir şekilde kıyıldı. İddialara göre Hocalı Katliamında Ermeni bir doktor bir çocuk üzerinde akıl almaz bir deney yaptı. Ermeni Doktor Zori Balayan olduğu iddia edilen kişi bir çocuğun derisini canlı canlı yüzdü. Deneyde derisi yüzülen bir insanın ne kadar yaşadığını test etmek isteyen Ermeni doktor, vahşi deneyin sonuçlarına kitabında yer verdi. Zori Balayan’ın kitabında yer verdiği üzere bu vahşi deneyin aynısını 3 çocuğa daha yapıldı.

Hocalı Katliamı Anlatan Film

Hocalı Katliamı tarihte derin yaralara sebep olmuş vahşi bir katliamdır. Bu vahşetin ve katliamın film senaryosuna aktarımı gerçekleştirilmiştir. Hocalı Katliamını anlatan filmin Haray filmi olduğunu söyleyebiliriz. Haray filmi, 1992 yılında Karabağ Savaşı sırasında gerçekleştirilen Hocalı Katliamını anlatan Azerbaycan menşeli filmdir.

Hocalı Katliamı Anlatan Kitap

Hocalı Katliamı, filmlere dahi konu olmuş tarihin önemli olaylarından biridir. Yıllardır acısı taze kalan Hocalı Katliamını anlatan kitap da merak ediliyor. Hocalı Katliamını anlatan kitabın Nazile Abbaslı tarafından yazılan Yüzyılın Soykırımı olduğu biliniyor. Ayrıca olayı anlatan Derya Yıldız Özkaraman tarafından yazılmış Hocalı Soykırımı adlı bir kitap da bulunmaktadır.

Hocalı Katliamı Hangi Bölgede Oldu?

Hocalı Katliamının hangi bölgede olduğu da hala tartışılan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Hocalı Katliamı, Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında gerçekleşmiştir.

Hocalı Katliamı Neden Oldu?

Hocalı Katliamının neden olduğu bugün hala araştırılıyor. Hocalı Katliamı Ermeni Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirildi. Hocalı Katliamının Ermenilerin intikam arzusu sebebi ile yapıldığı iddia ediliyor.