Hürrem Sultan tarih kitaplarından Televizyon dizilerine kadar konu olmuş önemli bir tarihi kişilik. Hürrem Sultan’ın ölümü, tarihte hala araştırılan bir konu. Hürrem Sultan’ın mezarının nerede olduğu hala büyük bir merak konusu. Hürrem Sultan'ın hastalığı neydi, ölüm tarihi nedir, neden öldü, Hürrem Sultan mezarı yanında kimler yatıyor konularını sizler için araştırdık.

Hürrem Sultan, Avrupa’da bilinen adı ile La Rossa ya da Roxelana; Osmanlı İmparatorluğunun 10. padişahı ve 89. İslam Halifesi I. Süleyman’ın nikâhlı eşidir. Sonraki padişah 2. Selim, Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, Şehzade Bayezid ve Şehzade Cihangir’in annesidir. Renkli hayatı ile efsane haline dönüşmüş, zekâsı, entrikaları, ihtirasları ve cesareti ile ün salmış bir sultan hanımdır. Hürrem Sultan’ın hayatı romanlara, tiyatro oyunlarına ve hatta opera eserlerine dahi konu olmuştur. Hürrem Sultan; siyasette ve devlet işlerinin büyük bir kısmında aktif rol oynayarak Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadınlar Saltanatı denilen devri başlatmıştır. Buna ek olarak Osmanlı tarihinin en güçlü ve en etkili kadın sultanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Hayatı birçok kadına ilham olan Hürrem Sultan’ın mezarının nerede olduğu kendisini yakından araştıran tarih meraklıları tarafından araştırılıyor. Hürrem Sultan’ın mezarının Süleymaniye Camii İstanbul’da olduğu biliniyor.

Hürrem Sultan’ın Hastalığı Neydi?

Hürrem Sultan’ın ölümüne neden olan hastalığı ile ilgili bilinmeyenler tarih meraklıları tarafından araştırılıyor. Hürrem Sultan’ın hastalığına dair tarih kayıtlarına net bilgiler yer almıyor. Ünlü tarihçiler Hürrem Sultan’ın hastalığına dair farklı teşhislerden bahsediyorlar. Hürrem Sultan’ın kalp hastası olduğundan kulunç hastası olduğuna kadar pek çok farklı yorumlama bulunuyor. Ancak bu hastalıklar arasında hangisinin Hürrem Sultan’ın gerçek hastalığı olduğu bilinmiyor.

Hürrem Sultan Ölüm Tarihi Nedir?

Bir hastalık sonucu eceli ile öldüğü kayıtlara geçen Hürrem Sultan’ın ölüm tarihi de kendisi hakkında merak edilenler arasında bulunuyor. Hürrem Sultan’ın ölüm tarihi 15 Nisan 1558 tarihi olarak kayıtlara geçirilmiştir. Hürrem Sultan büyük bir cenaze töreni ile Süleymaniye Camii avlusuna gömüldü. Mezarı üzerine türbesi ise eşi Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldı.

Hürrem Sultan Neden Öldü?

15 Nisan 1558 tarihinde ölen Hürrem Sultan’ın neden öldüğü hala tarihi belgeler ve kayıtlarda araştırılıyor. Hürrem Sultan’ın eceli ile öldüğü tarihi kayıtlara geçen bilgiler arasında yer alıyor. Hürrem Sultan’ın bir hastalık sonucu öldüğü de hakkında konuşulanlar arasında yer alıyor. Ancak Hürrem Sultan’ın hastalığının ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Hürrem Sultan’ın kalp hastası ya da kulunç hastası olduğuna dair farklı söylentiler yer alıyor. Hürrem Sultan’ın oğullarını tahta varis yaptıktan sonra 15 Nisan 1558 tarihinde eceli ile öldüğü resmi kayıtlara geçmiştir.

Hürrem Sultan Mezarı Yanında Kimler Yatıyor?

Tarihin en önemli kadın sultanlarından biri olan Hürrem Sultan’ın hayatı filmlere, kitaplara, tiyatro oyunlarına ve hatta opera oyunlarına kadar konu olmuştur. Tarihin en güçlü kadın karakterlerinden biri olan Hürrem Sultan’ın ölümü kendisini takip eden tarih meraklıları için hala araştırma konusu. Hürrem Sultan’ın 15 Nisan 1558 tarihinde öldüğü kayıtlara geçirilmiştir. Hürrem Sultan’ın mezarının Süleymaniye Camii İstanbul’da olduğu biliniyor. Ancak Hürrem Sultan mezarı yanında kimlerin yattığı hala araştırılıyor. Hürrem Sultan mezarı yanında; Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Mehmed, Hatice Sultan ve kızı Hanım Sultan yatıyor.