Çamaşır makinesine kirli olan birçok ürün temizlenmesi için atılmaktadır. İpek şal, jel halı makinede yıkanır mı? Air jordan makinede yıkanır mı? Kaşe kaban, naylon masa örtüsü, oyun halısı makinede yıkanır mı? Yatak örtüsü makinede yıkanır mı? Merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için bu yazımızda derledik.
İpek şalların elde yıkanırken kesinlikle çitilenerek yıkanmaması önerilmektedir. Yumuşak bir şekilde okşarcasına yıkanması ipek kumaşın yıpranmaması için tavsiye edilir. Durulama sırasında da aynı şekilde hafifçe suyun sıkılması gerekmektedir. İpek şalların temizliğinde makinede yıkanması önerilmez.
İpek eşarp, şal veya giysilerinizin -etiketinde aksi önerilmemişse- çamaşır makinesinin hassas ve kısa süreli programında yıkamayı tercih etmelisiniz. Su sıcaklığını ideal olarak soğuk veya en fazla 30 dereceye ayarlamalı ve sıkma ayarını iptal etmelisiniz.

Jel Halı Makinede Yıkanır Mı?​

Jel taban halının üstüne bir bölmede dökülür ve baskı kısmına ilerlemektedir. Jel taban baskılandıktan sonra halı kurutma bölümüne doğru yola çıkmaktadır. Jel tabanın kuruyarak halıyla bütünleşmesi sağlanmaktadır. Genellikle halılar makinede 30 derecede yıkanır. Yıkandıktan sonra renginin solmaması, kumaşının hasar görmemesi, tüylenmemesi de oldukça önemli olacaktır.
Sıkma yaptırmamalı ve deterjan kullanmamalısınız. Jel tabanlı halı ise, jel kısmını güneşe getirmemelisiniz.

Air Jordan Makinede Yıkanır Mı?​

Çoğu ayakkabıyı çamaşır makinesine veya kurutucuya koymamanız gerekir. Yıkama programı hassas malzemeleri yıpratabilir ve ısı da ayakkabılarının şeklini bozabilmektedir. Isı kauçuğun şeklini değiştirebildiği bilinmektedir.

Kaşe Kaban Makinede Yıkanır Mı?​

Kaşe kabanı çamaşır makinesinde yıkarken su sıcaklığının çok yüksek olmaması önerilmektedir. Yüksek sıcaklıkta yıkanan kaşe kabanların kumaşında çeşitli hasarlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle 30 derecede yıkanması daha doğru olur. Kaşe kumaşların kullanımında beden ölçülerine göre alışveriş yapmak mühim olacaktır. Kaşe kumaş esnek değildir ve kaşe kumaşın dokusu itibariyle suyu içerisinde tutmama özelliği bulunur.

Naylon Masa Örtüsü Makinede Yıkanır Mı?​

Kumaş masa örtüsü çamaşır makinesinde yıkanacaksa yıkama talimatına göre uygun temizleyici eklenerek, ılık suda yıkanması gerekir. Kısa devirde, hafifçe kurutularak makineden alınması gerekmektedir. Naylon masa örtülerinizi makinede yıkacağınız zaman hassas ve en düşük ayarlar da yıkanması önerilmektedir.

Oyun Halısı Makinede Yıkanır Mı?​

Oyun matları çamaşır makinesinde yıkanabilmektedir. Oyun halılarının bazı modellerinde oyuncakların çıkarılarak yıkanması tavsiye edilirken, bazı modellerde oyuncaklarla beraber yıkanması önerilmektedir. Kullanma talimatı sıkma yapılmadan, çamaşır makinası ile 30° yıkanabilmektedir. Suyun üzerine bol bol sabun, sirke ve karbonat atın, suyu karıştırın, içine oyun halısının tüm parçalarını doldurun ve 15 dakika bekletmelisiniz. Su elinizi sokabileceğiniz sıcaklığa gelince kauçukları sıkarak ve birbirine hafifçe sürterek temizlemelisiniz.

Yatak Örtüsü Makinede Yıkanır Mı?​

Yatak örtünüzün yıkama talimatında herhangi bir kuru temizleme uyarısı yoksa çamaşır makinesinde yıkayabilmeniz mümkün. Yatak örtünüzü yıkarken yanına başka herhangi bir parça koymadan yıkamaya çalışmalısınız. Bu sayede yatak örtünüz daha iyi yıkanmış olacaktır.