İslam dinindeki günah kavramı yasak olan, Allah’ ın yasakladığı, emir ve buyruklarına aykırı olan, doğaya ve insanlara zararlı olan eylem veya eylemlerdir. İslam dinine göre öpülmek, müzik dinlemek ve dövme yaptırmak günah mı? İslam dinine göre kedi beslemek, nişan atmak, sevgili olmak günah mıdır? Tüm bu soruları sizler için cevapladık.

Allah’ ın Kur-an’ ı Kerim’ de açıkladığı kurallara ve ilahi kanunlara uymayan, bilinçli veya bilinçsizce yapılan inkar anlamına gelir. İslam dininde günah, ism, cürm, fahşa, zenb, hatıe olarak da adlandırılır. Allahu Teala’ nın yasak kıldığı eylemlerde bulunan kişiler günahkar ya da fasık olarak adlandırılır. Allah’ın buyruklarını yerine getirmeyen, buyruklara karşı çıkan ve Allah’ a şirk koşan kişiler günahkardır. İslam dininde çok büyük günah olarak adlandırılan günahlar vardır. Bunlardan ilki şirk koşmaktır. Şirk koşmak, Allah ile yarışmaya çalışmak ve kişinin kendisini Allah’ tan yüce görmesidir. Allah’ ın en nefret ettiği günahtır. Diğer günahlar; bir kişiyi ya da bir hayvanı öldürmek, kendini öldürmek, savaştan kaçmak, vatanı uğruna savaşamamak, zina yapmak, livata yapmak, büyücülük yapmak, domuz eti tüketmek, haram yiyecekler yemek, yalan söylemek, masum birine iftira atmak, içki içmek, rüşvet vermek, kumar oynamak, insanları çekiştirmek, müsriflik yapmak, faiz parası yemek ve yetim malı yemektir. İslam dinine göre günahlar ile ilgili öğrenmek istediğiniz diğer konuları yazımızda bulabilirsiniz.

İslam Dinine Göre Öpüşmek Günah Mı?

İslam dinine göre hangi eylemlerin günah olduğu, hangi eylemlerin caiz olduğu merak edilmektedir. İslam dininde birisi ile sevgili olmak ve öpüşmek caiz mi sorusu en sık sorulan sorular arasındadır. İslam dininde kişinin arasında nikah olmayan birisi ile gezip, tozması, el ele tutuşması ve öpüşmesi günahtır. Hatta kişiler arasında nikah yoksa göz göze bakışmak bile günahtır.

İslam Dinine Göre Müzik Dinlemek Günah Mı

İslam dinine göre müzik dinlemenin caiz mi yoksa günah mı olduğu sorusu da en sık sorulan sorular arasındadır. Kur-an’ ı Kerim’ de İslam dinine göre müzik dinlemenin günah olduğu ile ilgili bir ayet yoktur. Ancak yine de islamiyetin ilkelerine ters olacak müzikler dinlemek, günaha teşvik eden ve harama zemin oluşturan müzikler dinlemenin caiz olmadığı bilinmektedir.

İslam Dinine Göre Dövme Yaptırmak Günah Mı?

Dövme hemen hemen herkesin çok beğendiği ve sevdiği bir şeydir. Herkes bileğine, koluna veya boynuna küçük ve sevimli bir dövme yaptırmak ister. Ancak dövme yaptırmanın günah olup, olmadığı tartışılmaktadır. İslam dinine göre bir kişinin dikkat çekmek ve olduğundan daha güzel görünmek için yaptırdığı her şey günahtır. Bu nedenle dövme yaptırmak da caiz değildir.

İslam Dinine Göre Kedi Beslemek Günah Mı?

İslam dinine göre evde kedi beslemenin günah olup olmadığı tartışılmaktadır. İslam dininde kedinin masum ve necis olmayan bir hayvan olduğu ve bu nedenle kedi ile yaşamanın caiz olduğu bilinmektedir. Hatta evde kedi beslemek, evde yaşayan küçük çocuğun merhamet duygusunu geliştirdiği için islam dininde yeri önemlidir.

İslam Dinine Göre Nişan Atmak Günah Mı?

İnsanlar belli bir yaşa ve olgunluğa geldikleri zaman evlenip, yuva kurmayı isterler. Ancak evlenip beraber yuva kurmak istenen kişinin iyi tanınması gereklidir. Bu nedenle evlenmeden önce kişilerin arasında bir nişanlılık dönemi olur. Bu nişanlılık döneminde kişiler birbirlerini tanırlar ve evlilik için karar verirler. Eğer anlaşamazlar ise ayrılırlar. Nişanlanmanın İslam dininde herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

İslam Dinine Göre Sevgili Olmak Günah Mıdır?

İslam dinine göre sevgili olmanın günah olup, olmadığı merak edilmektedir. İslam dininde bir kadın ve bir erkeğin eğer aralarında nikah yoksa bir araya gelmeleri caiz değildir. Bu nedenle sevgili olmak, evlenmeden beraber vakit geçirmek günahtır.