İslam’ın Şartları Nedir, neye göre belirlenir? İslam’ın Şartları Kuranda geçer mi? İslam’ın Şartları ile ilgili merak edilen sorulara bu yazımızda cevap verdik.

İslam dinine mensup insanların bazı şartları yerine getirmesi gerekirken, bunlara farz ibadetleri denmektedir. Bu farz ibadetleri, cinsiyet fark etmeksizin herkesin uyması gerekirken, bazı özel durumlarda kişiler muaf olabilmektedir. Hz. İbrahim’in dinlerinden en yaygın olanı Müslümanlık olarak bilinirken, tek yaratıcıya dayalı bir din özelliğine sahiptir. İslam dini Hz. Muhammed aracılığı ile ortaya çıkarken, tarih olarak 7. yüzyıla denk gelmektedir. İslam dininin birçok özelliği bulunurken, inanlara mümin ya da Müslüman denmektedir. İslam dinine inan insanların bazı ibadetleri olurken, bu ibadetleri yapmak farzdır. İşte bu yapılması gereken ibadetler, İslam’ın şartları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şartlar 5 adetken, Müslümanlar bunları yerine getirmeye çalışmaktadır. İlk şart Kelime-i şehadet getirmek olurken, diğer ve önemli bir şart namaz kılmak olarak karşımıza çıkar. Bir başka şart ise oruç tutmak olarak karşımıza çıkarken, zekat vermek de yine bu şartlar arasında yer almaktadır. Son olarak hacca gitmek yine bu şartlar arsından yer almaktadır. Yani bu 5 şart, İslam dinin temelini oluştururken, Müslüman olarak kendini tanımlayan insanlar bunlara uymak zorundadır. Bu şartlar Müslümanların üzerine bir görev niteliğindeyken, sadece özel durumlarda muaf olunabilmektedir. Bunların yapılmasının şartları bulunurken, şartları barındıran Müslümanlar, bunları yapmakla yükümlüdür.

İslam’ın Şartları Nedir?

İslam dinin 5 temel şartı bulunurken, bunları yerine getirmek Müslümanların görevi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için bir insanın Müslüman olabilmesi için İslam’ın ilk şartı olan kelime-i şehadet getirmesi gerekir. Burada Allah’ın tek ilah olduğu ve Hz. Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğu vurgulanmaktadır. İkinci ibadet olarak dinin direği sayılan namaz karşımıza çıkarken, bu günde 5 vakit ve sabah, öğlen, ikindi, akşam ve yatsı olarak kılınır. Oruç ise Ramazan ayı boyunca 1 ay yapılan ve Müslümanların belli saatler arası aç kalmasına dayanan bir şarttır. İslam paylaşma dini olarak bilinirken, zekat da Müslümanların malları ve paralarının kırkta birini yoksul Müslümanlara vermesi ile gerçekleşir. Son ibadet ise yine Müslümanın kendisi yapması gerekliyken, bu hac ibadeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Hac ibadeti ise Müslümanlar belirli zamanlarda Kâbe’ye gidip, burayı tavaf etme olayı olarak bilinir. Tabi ki bu ibadetleri belli şartları taşıyanlar ve özel bir durumu olmayan Müslümanlar için geçerlidir.

İslam’ın Şartları Neye Göre Belirlendi?

Her dinin kendine göre şartları ve kuralları varken, İslam dininde 5 temel şartı bulunmakta olup, Müslümanlar buna uymak durumundadır. İslam’ın şartlarına bazı ayetlerde değinilmiş olup, peygamberi efendimizin hadisleri ile de 5 tane olduğu bildirilmiştir. Bunlar ayetlerde de geçtiği için, yaratıcı tarafından belirlenmiş olarak karşımıza çıkıp, İslam dinin temelleri olmuştur. Bir Müslümanın özel bir durumu yoksa, bu şartları yerine getirmesi gerekliyken, pek çok Müslüman bu şartlara göre yaşamaktadır.

İslam’ın Şartları Kuranda Geçer Mi?

İslam’ın şartları zaman zaman bazı ayetlerde karşımıza çıkarken, kutsal kitapta ki yerini almıştır. Bu şartlar kutsal kitapta yer alsa da tam olarak 5 şart olarak denmese de, bu 5 şartın gerekli olduğu vurgulanmaktadır. İslam dini bu 5 temel üzerinde kurulurken, Müslümanların bunlara uyması gereklidir. Kuranda zaman zaman değinilen konular, peygamberimiz tarafından da hadisler ile iletilmiştir.