Kıyafetlerimizi bol geldiği zaman atmak yerine dönüştürebiliriz. İspanyol paça pantolon, mom Jean, likralı kot nasıl daraltılır? Pantolon paçası, tayt, yelek nasıl daraltılır? Detayları için yazımıza göz atabilirsiniz.
Şıklığımızı bütünleyen özellikle 70’li yılların Retro parçaları İspanyol paça pantolonlar, günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır. İspanyol paça pantolonlarınızı üzerinize uygun hale getirmek için daraltabilirsiniz. Bunun için kolay bir önerimiz var.
Öncelikle İspanyol paça pantolonunuzu giyerek üstünüze göre ayarlayın. Bunun için küçük iğnelerden destek alabilirsiniz. Fazla kalan paylarını içe doğru kıvırın kıvırdığınız yerlere iğnelerle işaret koyun. Üzerinizden çıkarırken dikkatli olun iğneler batabilir.
Daha sonrasında işaretlemiş olduğunuz iğneleri referans alarak işleme başlayabilirsiniz. Öncelikle kumaş makasıyla pantolonu kesmenize gerek yok. Bunun için pantolonu dikişlerinden sökün. Ters çevirin. Kumaşın fazla kısımlarını, eski dikiş yerlerine kadar alttan kıvırarak, yine bu hat üzerinden ev tipi dikiş makinenizle dikebilirsiniz.

Mom Jean Pantolon Nasıl Daraltılır?​

Mom Jean pantolonlar salaş ve sevimli görüntüleri ile gece çıkarken veya günlük hayatta kullanılan bir tür Jean modelidir. Mom Jean daraltılırken diğer pantolon çeşitlerinin daraltma prensibi uygulanmaktadır.
Öncelikle fazlalık olan yerlerini kumaş kalemi ya da sabun ile işaretlemelisiniz. Fazla olarak işaretlediğiniz kumaşı, kumaş makası ile kesin. Pantolonu ters çevirin. Ve kesilen yerlerinden ev tipi dikiş makinesi ile dikin.

Likralı Kot Nasıl Daraltılır?​

Zaman içinde genişleyip esneyen kot pantolonlar, özellikle likra kumaşlı olanları özellikle vücuda yapışması için üretilmektedir. Likra kumaşlı pantolonlar yıkama usullerine dikkat edilirse formu bozulmadan kullanılabilir. Daraltmak için ise, sıcak suyla yıkayarak, kaynatarak ve ütüleyerek likralı bir kumaşı dilediğiniz gibi daraltabilirsiniz.

Pantolon Paçası Nasıl Daraltılır?​

İspanyol, boru, dar paça ve daha birçok çeşidiyle pantolon kullanmayı çok seviyoruz. Pantolonların paçalarını daraltmak için öyle çok zahmetli bir işleme de ihtiyacımız yok. Bunun çok basit bir yöntemi var. Öncelikle daraltmak istediğiniz pantolonun paçasını ve boyunu mezura ile ölçün. Pantolonu düz bir şekilde serin.
Yan dikişi yukarıda kalacak şekilde pantolonu kıvırıyoruz. Ölçtüğünüz pantolon paçasını referans olarak kullanmalısınız. Kemer dikişinin altından, mezurayla ölçü almalısınız. Kumaş kalemi, iğne ya da sabun yardımıyla yerlerini işaretleyin. Kumaş makasıyla kesip, pantolonu ters çevirin. Ev tipi dikiş makinesi yardımıyla ters yüzünden pantolonunuzu dikin. Bu şekilde pantolonunuzu, daraltmış olacaksınız.

Tayt Nasıl Daraltılır?​

Taytlar sporda ve günlük hayatta en çok tercih edilen parçalardan biridir. Taytlar dikişsiz yapıları ve ince kumaşlarıyla yok gibi hissettiren rahat parçalardır. Taytlarınızın zamanla formu bozulup, genişlerse daraltmak için çok basit bir yöntem uygulayabilirsiniz.
Yüksek sıcaklıktaki sular, kumaşların arasındaki dokuma aralıklarını kapatarak daralmasını sağlar. Bunun için taytınızı sıcak suda yıkayabilir ya da sıcak suya basabilirsiniz. Özellikle esneme oranı yüksek, polyester kumaşlar için sıcak su yöntemi sık kullanılan bir daraltma işlemidir.
Bir kabın içine kaynamış su koyup, 5 dk bekleyin ve taytınızı bu suya 20 dk boyunca basın. Taytınız daralıp, formu toplanacaktır. Bu şekilde terziye gitmenize veya taytı dikmenize gerek kalmadan taytınız daralmış olur.

Yelek Nasıl Daraltılır?​

Özellikle 2022 modasında tekrardan gündem olan yelekler, kombin bütünleyici olarak kullanılmaktadır. Deforme olan yelekler daraltılma yöntemi ile tekrar toparlanıp giyilebilir.
Yelekleri daraltmak için çamaşır makinenizde yüksek ısıda yıkamanız yeterli olacaktır. Özellikle yünden imal edilmişse, yün iplikler ısı ile hacim kaybedecek, yapışacak ve küçülecektir. Bu işlem bir kerelik bir işlemdir daha sonrasında hep aynı darlıkta kalır. Bunu da hatırlatmış olalım. Başka hiçbir işlem sağlamaya gerek kalmadan yeleğiniz daralmış olur.