Lüks giyim markalarından Prada şık tasarımları ile hemen herkesin gözdesi konumunda yer alıyor. Prada ne zaman kuruldu, hangi ülkenin ve sahibi kimdir? Prada nasıl okunur? Bilmeniz gereken tüm detayları sıraladık.
İtalyan moda markası Prada, lüks giyim sektörünün dikkat çekici öncüleri arasında yer buluyor. Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren Prada lüks giyim markaları arasında tercih skalası bakımından üst sıralarda yer alıyor. Tasarımları ile hem kadınların hem de erkeklerin dikkatini çeken Prada markası her daim popüler bir seçenek durumunda bulunuyor. Prada; kadınlar ve erkekler için lüks kıyafetler, deri aksesuarlar, çantalar, şapkalar ve benzeri ürünler tasarlayıp üreten alanında uzmanlaşmış bir İtalyan moda markası olarak karşımıza çıkıyor. Mario Prada ve kardeşleri tarafından kurulan Prada markası; 1913 yılında deri ürünleri mağazası olarak ‘’Fratelli Prada’’ adı ile Milano İtalya’da kuruldu. Mağazada ilk başlarda deri ürünler ve İngiltere’den direkt olarak ithal edilen valizler ve çantalar satılıyordu. Mağaza, İtalya aristokrasisi ve seçkin Avrupalı elitler için hızlı bir şekilde favori mağaza seçeneği haline geldi. 1919 senesinde Prada; ‘’İtalyan Kraliyet Evinin Resmi Tedarikçisi’’ unvanını almayı başardı. Prada bu sayede İtalya kraliyet sembolünü şirket logosu üzerinde taşıma hakkında sahip oldu. Tasarımları ile her daim dikkatleri üzerine çeken Prada yıllarca sektörün dev isimleri arasında yer buldu. Lüks giyim sektörünün zirvesinde yer alan Prada şık tasarımları sayesinde muadil firmalara da ilham kaynağı olmayı başardı. Modaya farklı bir bakış açısı kazandıran Prada, günümüzde piyasaya aktif tasarımlar sunmaya devam ediyor.

Prada Markasının Sahibi Kimdir?​

Prada markasının sahibinin kim olduğu da sektörün aktif takipçileri tarafından dikkat çekiyor. 1913 yılından bu yana moda sektörünün dev isimleri arasında yer bulan Prada markasının sahibinin aynı zamanda kurucu statüsünde yer alan Muiccia Prada olduğu söyleniyor. Prada markasının resmi sahibi unvanı Prada Holding S.P.A olarak tanımlanıyor.

Prada Ne Zaman Kurulmuştur?​

Prada markası İtalya’da kurulmuş ve uzun yıllardan bu yana sektörün zirvesinde yer almayı başarmıştır. Tasarımları ile dikkat çeken Prada markası, lüks giyim sektöründe de adeta öncü halini almıştır. Prada markasının ne zaman kurulduğu geçmişten günümüze markanın kullanıcıları tarafından dikkat çekmiştir. Prada; 1913 senesinde Milano İtalya’da kurulmuştur.

Prada Markasının Tarihçesi Nedir?​

Prada markasının tarihçesi kuruluş senesi 1913 yılına dayanıyor. 1913 yılında İngiltere’den ithal ettiği çantalar, valizler ve deri aksesuarlar ile hayatlarımıza giren Prada kısa süre içerisinde Avrupa’nın elitleri tarafından değer görmeye başladı. Prada sektörde hızlı bir yükseliş yaşarken bir süre sonra orijinal tasarımlarını öne sürmeye başladı. Seçkin sınıfa hitap eden tasarımları ile dikkat çeken Prada; moda sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırdı. 1919 senesinde; ‘’İtalyan Kraliyet Evinin Resmi Tedarikçisi’’ unvanını almayı başardı. Bu sayede Prada; İtalya kraliyet sembolünü şirket logosu üzerinde taşıma hakkına sahip oldu. Prada ilerleyen yıllarda avant-garde yaklaşımı ile küresel moda sektörüne yeni bir soluk getirdi.

Prada Markası Hangi Ülkenindir?​

Prada markası kuruluş bakımından İtalya ülkesinindir. Milano İtalya’da kurulan Prada 1913 yılından bu yana lüks moda sektörünün dev isimlerinden biri olmayı başarmıştır. Moda başkenti olarak kabul edilen İtalya’da faaliyet gösteren Prada dünyanın dört bir yanında satışa sunulmaktadır.

Prada Markasının Okunuşu Nasıldır?​

Prada markasının okunuşu moda sektörünün takipçileri tarafından merak ve ilgi ile karşılanmakta. Prada markasının okunuşu; ‘’Pırada’’ şeklindedir. Prada markasının okunuşu için bu tanım yeterli değil ise Google çeviri merkezinin sesli telaffuz bölümünden destek alabilirsiniz.