Osmanlı tarihinin 10. padişahı Kanuni Sultan Süleyman, tarihte elde ettiği başarılar ile biliniyor. Tarihin en başarılı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümü tarih meraklıları tarafından hala araştırılıyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarının nerede olduğu sorgulanıyor. Kanuni Sultan Süleyman mezarını kim yaptırdı, ne zaman öldü, neden öldü, hastalığı neydi, gibi soruları sizler için araştırdık.

Birinci Süleyman divan edebiyatı altındaki mahlası ile Muhibbi, Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. padişahı ve 89. İslam halifesidir. Kanuni Sultan Süleyman; Batı’da Muhteşem Süleyman, Doğu’da ise adaletli yönetim anlayışına atfen Kanuni Sultan Süleyman olarak da bilinmektedir. 1520 yılından itibaren 1556 yılına kadar olan ölümüne kadar yaklaşık 46 yıl boyunca padişahlık yapan, 13 kez sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman saltanatının 10 yıl 1 ayını seferlerde geçirmiştir.
Kanuni Sultan Süleyman böylece imparatorluğunun hem en uzun süre görev yapan hem de en çok sefere çıkan Osmanlı Sultanı olmuştur. Birinci Süleyman 1520 yılında babası 1. Selim’in ölümünün hemen ardından tahta çıktı. Tarih boyunca başarıları ile tanıdığımız Kanuni Sultan Süleyman, filmlere ve dizilere konu olan bir hayat yaşadı. Bu özellikleri ile Kanuni Sultan Süleyman bugün hala adından söz ettiren tarihin en önemli sultanlarından biri oldu. Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarının nerede olduğu kendisini yakından araştıran tarih meraklıları tarafından araştırılıyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarının Süleymaniye Camii İstanbul’da olduğu biliniyor.

Kanuni Sultan Süleyman Mezarını Kim Yaptırdı?

Osmanlı döneminin en önemli padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman, yaklaşık 40 yıl görev almış ve padişahlık görevini sürdürmüştür. 1566 yılında yaşamını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman, 71 yaşında iken hayata gözlerini yummuştu. Kanuni Sultan Süleyman’ın ardından tahta geçen 2. Selim, babasının yerine göreve gelmiştir. 2. Selim padişah olması ile birlikte babası Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarını yaptırmıştır. Bu bağlamda Kanuni Sultan Süleyman mezarını 2. Selim’in yaptırdığını söyleyebiliyoruz.

Kanuni Sultan Süleyman Ne Zaman Öldü?

Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme devri padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman, devrin en önemli padişahlarından biri olarak kabul ediliyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümü o dönem Osmanlı’da büyük bir hüzün ile karşılanmıştı. Kanuni Sultan Süleyman 6 Eylül 1566 tarihinde öldü. Ölümü ile birlikte mezarı oğlu ve tahtın yeni sahibi 2. Selim tarafından yaptırıldı.

Kanuni Sultan Süleyman Neden Öldü?

Kanuni Sultan Süleyman 6 Eylül 1566 tarihinde 71 yaşında iken öldü. Kanuni Sultan Süleyman; Zigetvar Kuşatması sonuçlanmadan bir gün önce kaynaklara göre gut, dizanteri, felç veyahut anjin sebepleri ile öldü. Kanuni Sultan Süleyman’ın ani ölümü bu gibi hastalıklar sebebi ile gerçekleşti. Ancak tarih kayıtları Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünü farklı sebeplere bağlıyor. Yani tarihi kayıtlarda Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümü gut, dizanteri, felç ya da anjin gibi sebeplerin sonucu ile anılıyor. Ancak bu sebeplerden hangisinin asıl ölüm sebebi olduğu net bir şekilde belirlenebilmiş değil.

Kanuni Sultan Süleyman Hastalığı Neydi?

Kanuni Sultan Süleyman 6 Eylül 1566 tarihinde Zigetvar Kuşatması sonuçlandırılmadan bir gün önce ani bir şekilde yaşamını yitirdi. Tarihte yer alan kayıtlara göre Kanuni Sultan Süleyman bir hastalık sonucu öldü. Ancak bu hastalığın ne olduğu tam olarak belirlenemedi. Bazı kaynaklara göre Kanuni Sultan Süleyman’ın hastalığı dizanteri, gut, felç ya da anjin olarak yer almıştır. Ancak bu hastalıklardan hangisinin Kanuni Sultan Süleyman’ın gerçek hastalığı olduğu belirlenememiştir.