Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın oğulları II. Selim, tarihin bilinen ve anılan padişahlarından biridir. II. Selim’in padişahlık süreci kadar ölümü de tarihin sayfalarına adını yazdırmıştır. Bu bağlamda tarih meraklıları tarafından II. Selim’in mezarı ve ölümü araştırma konusu haline dönüşmüştür.

Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın oğlu olarak bilinen II. Selim, tarihte Sarı Selim ya da Sarhoş Selim lakapları ile anılıyor. II. Selim 11. Osmanlı Padişahı ve 90. İslam Halifesidir. II. Selim kardeşi Bayezid’e karşı Konya’da yapılan savaşı kazanarak bir nevi babasının desteğini yanına almıştır. Kanuni’nin ölümü üzerine hayatta kalan tek oğlu olarak 24 Eylül 1566 tarihinde 11. padişah olarak tahta geçmiştir. Padişah olur olmaz ilk seferini Batı’ya yapmıştır.
II. Selim padişahlığı sürecinde ülke sınırlarını Batı’ya kadar genişletmiştir. Tarihte adı sık anılan padişahlardan biri olan Kanuni’nin oğlu II. Selim’in yaşamı kadar ölümü de araştırma konusu haline gelmiştir. Tarih meraklıları Kanuni’nin oğlu II. Selim’in mezarının nerede olduğunu sorgular olmuştur. Kanuni’nin oğlu II. Selim’in mezarının Ayasofya Camii İstanbul’da olduğu biliniyor. Daha sonra türbeye dönüştürülen Sultan II. Selim türbesi Mimar Sinan tarafından 1577 yılında inşa edilmiştir. Bu türbe Ayasofya haziresinde bulunan üç türbeden biridir.

II. Selim’in Ölüm Sebebi Nedir?

II. Selim padişahlık döneminde adından söz ettiren adımlar attığı gibi günümüzde ölüm sebebi de araştırma konusu haline gelmiştir. Özellikle tarih meraklıları tarafından araştırılan II. Selim’in ölüm sebebi merak konusu haline dönüşmüştür. II. Selim’in 1574 yılında 50 yaşında iken hamamda düşerek göğüs boşluğunda meydana gelen kanama sebebi ile öldüğü biliniyor. II. Selim’in ölüm sebebinin göğüs boşluğunda oluşan bu kanama olduğu söyleniyor.

II. Selim Ne Zaman Öldü?

Hamamda düşme sonucu göğüs boşluğunda bir kanama meydana gelen ve bu kanama sonucunda hayatını kaybeden II. Selim’in ne zaman öldüğü de araştırma konusu haline geliyor. II. Selim 1574 yılında henüz 50 yaşında iken öldüğü tarih kaynaklarında hakkında yer alan bilgiler arasında bulunuyor.

II. Selim Kaç Yıl Tahtta Kaldı?

II. Selim babası Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra tahta geçmiştir. Tahtta kaldığı süre boyunca hiç sefere çıkmayan II. Selim’in kaç yıl tahtta kaldığı da tarih meraklıları tarafından araştırma konusu olmuştur. Tam olarak 8 yıl 2 ay 19 gün padişahlık yapan II. Selim 15 Aralık 1574 yılında hamamda düşme sonucu göğüs boşluğunda meydana gelen kanama sebebi ile vefat etmiştir.

II. Selim Kardeşlerini Öldürdü Mü?

II. Selim’in padişahlığa giden yolunda en çok merak edilen sorulardan biri de kendisinin kardeşlerini öldürüp öldürmeyeceği sorusudur. II. Selim’in kardeşlerini öldürüp öldürmediği tarih kitapları ve internet araştırma kaynakları aracılığı ile araştırılır olmuştur. Henüz Kanuni Sultan Süleyman sağ iken, II. Selim’in tahta geçmesine imkân sağlamak sureti ile Şehzade Mustafa’yı boğdurarak öldürttü. Kanuni’nin diğer oğlu Beyazıt da bu sebep ile henüz babası sağ iken isyan etmişti. Çünkü babasının ölümünün ardından ağabeyi II. Selim tarafından boğdurularak öldürüleceğini biliyordu. II. Selim de henüz Kanuni sağ iken Beyazıt’ı Konya Ereğli’de yendi. II. Selim bu şekilde tahta çıktı.