Karbonhidrat diyeti kaç gün yapılır? Karbonhidrat diyeti ile haftada kaç kilo verilir? Karbonhidrat diyeti ile ilgili merak ettiğiniz sorulara sizler için yanıt verdik.

Diyet, kilo sorunu olanların ve sağlıklı yaşam felsefesini benimseyen herkesin çıkış kapısıdır. Herkesin uyguladığı ya da uygulamak istediği bir diyet listesi vardır. Herkesin farklı diyet uygulamasının nedeni çok sayıda diyet programının bulunmasıdır. Karbonhidrat diyeti de diyet programlarında adından sıkça bahsedilen bir diyettir. Karbonhidrat deneyi, karbonhidrat içeren besinleri yani makarna, şeker, ekmek tarzı yiyecekleri kısıtlayan bir diyet türüdür. Karbonhidrat diyeti boyunca karbonhidrat içerikli besinler tüketilmez. Diyet süresince sebze ve meyve yemeye önem verilir. Araştırmalar sonucunda karbonhidrat diyetinin kilo vermeye yardım ederek sağlığı iyileştirdiği ortaya konulmuştur. Diyette; et, balık, sebze, meyve, fındık, sağlıklı yağlar, yüksek yağlı süt tüketilmesi önerilir. Şeker, yağlı tohumlar, işlenmiş gıdalar, trans yağlar karbonhidrat diyetinde tüketilmez. Karbonhidrat diyetinde günde maksimum 50 gram karbonhidrat alırsınız. Sizler için örnek bir karbonhidrat diyeti listesi hazırladık.
1. Gün
Sabah yemeğiniz için sebzeli ve tereyağında kızartılmış omlet tüketiniz. Yoğurdunuzun içine bir avuç öğütülmüş badem ve yaban mersini ilave ederek öğle yemeğinizi hazırlayın. Akşam yemeği için tereyağında hazırlanmış somon balığı ve yanında sebze tüketmelisiniz.
2. Gün
Kahvaltınızı pastırmalı sucukla taçlandırın. Öğlen yemeği için tam buğday ekmeğinden hazırlayacağınız hamburgerinize sebzeler ekleyip tüketebilirsiniz. Tereyağı ve sebzeli Somon balığı akşam için oldukça ideal bir fikirdir.
3. Gün
Tereyağında kızarttığınız yumurta ve sebzeler günün ilk öğünü için yeterlidir. Hazırlayacağınız zeytinyağlı karides salatası öğlen yemeğinize renk katacaktır. Akşam yemeğiniz için ise sebzeli ızgara tavuk önerilmektedir.
4. Gün
Tereyağında kızartılmış omlet ve yanında çeşitli sebzeler güne hazırlanmanızı sağlayacaktır. Öğle yemeğiniz ise tam bir şölen. Çünkü Hindistan cevizi sütü, meyveler, badem ve protein tozuyla birlikte Smoothie 4.gün için öğle yemeğiniz. Akşam yemeğinde de biftek ve haşlanmış sebzeler hazırlamalısınız.
5. Gün
Kahvaltıda pastırmalı yumurta, öğle yemeği için de zeytinyağlı tavuk salatası tüketmelisiniz. Günün son öğünü için sebzeli dana pirzola tercih edilmeli.
6. Gün
Çeşitli sebzeler ile hazırlanmış omlet kahvaltınızı oluşturmaktadır. Bir avuç ceviz ile birlikte otlu yoğurt ise öğle yemeğinizdir. Akşam menünüzde ise sebzeli köfte yer almaktadır.
7. Gün
Kahvaltıya pastırmalı yumurta ile başlamalısınız. Öğle yemeğinde Hindistan cevizi sütü, krema, çikolata içerikli protein tozu ve meyve karışımını tüketin. Biraz çiğ ıspanağınızın yanında ızgara tavuk akşam yemeğinizdir.
Ayrıca her gün ara öğünlerde 1 porsiyon meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.

Karbonhidrat Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Her diyet belirli bir süreyi içermektedir. Bazı diyetler 3 gün gibi kısa bir süreyi içerirken bazıları da iki hafta ya da daha uzun dönemleri kapsamaktadır. Karbonhidrat diyetinin de kaç gün yapılması gerektiği merak konusudur. Karbonhidrat diyeti 7 gün yapılması gerekmektedir. İsteyen kişiler 7 gün üzerinde de bu diyeti uygulayabilir. Diyeti yaparken listenizi harfiyen uygulamaya ve karbonhidrat içerikli besinlerden uzak durmaya önem vermelisiniz.

Karbonhidrat Diyeti ile Haftada Kaç Kilo Verilir?

Diyet sonunda herkes kaç kilo verdiğini merak etmektedir. Hatta bu merak diyetin başında oluşmaktadır. Uygulanacak olan diyet verdiği kilo oranına göre belirlenmektedir. Karbonhidrat diyetini yapmak isteyenler de ilk olarak diyet sonunda kaç kilo vereceklerini araştırmaktadır. Karbonhidrat diyeti en az 7 gün uygulanmaktadır. Bu 7 gün içinde en az 5 kilo verme imkanınız vardır. Diyeti uygularken egzersiz de yapmanız gerekmektedir. Diyetin yararını daha fazla hissedeceksiniz.