Köpek eğitimi bazı hedef ve amaçların köpek tarafından tanımlanmasını amaçlar. Zekaları ile tanınan ve komutları yerine getirmede üstün bir yetenekleri olan köpeklerin eğitimi oldukça basittir. Eğitim kurumlarında köpeğinizin eğitim almasını sağlayabileceğiniz gibi kendiniz köpeğinize gerekli eğitimleri verme şansına da sahipsiniz. Bu iş oldukça zevk vericidir ve köpeğinizle vakit geçirmek için güzel bir fikirdir. Köpek eğitimi fiyatları nedir? Köpek eğitimi için clicker nedir? Köpek eğitim düdüğü ne işe yarar, teknikleri nelerdir? Gibi merak edilenleri sizler için derledik.

Köpekler eğitime en yatkın canlı gruplarıdır. Eğitildikleri takdirde pek çok işlev için kullanılmaları mümkündür. Özellikle şahıs koruma ve narkotik gibi alanlarda eğitilen köpekler sıklıkla yer almaktadır. Köpek bakımı ve eğitimine basit itaat hareketlerinden başlanması gerekir, böylelikle köpeğin emir ve talimatları anlayıp takip etmesi sağlanmalıdır. Ayrıca köpek eğitiminde tuvalet eğitimi ilk sırada yer almaktadır. Köpekler 2-3 aylık olduklarında eğitime hazır olurlar. Sosyal olan köpeklerin beyin gelişimleri daha sağlıklı olur bu nedenle köpeğin sıklıkla dışarı çıkarılıp gezdirilmesi gerekir. Köpekler yapıları gereği fazla dokunulmayı sevmezler, sizler onlara vereceğiniz eğitimle dokunmaya tahammül etmelerini sağlamalısınız. Vermiş olduğunuz komutlara uyan köpeğinize ödül vererek onu şımartabilirsiniz.

Köpek Eğitimi İçin Clicker Nedir?

Cliker diğer adıyla tıklayıcı eğitim bir cliker yardımıyla köpeğinizi anında övmeye yarar. Öncelikle köpeğinize bir komut verin ve köpeğiniz komutu yerine getirir getirmez tıklayınız ve ödülünü veriniz. Zaman içinde cliker ile ödülü ilişkilendiren köpeğe ödül vermenize gerek kalmayacak. Cliker eğitim köpeğin hızlı eğitilmesinde etkilidir ve bütün komutlarda geçerlidir.

Köpek Eğitim Düdüğü Ne İşe Yarar?

Köpek eğitim düdükleri eğitim sırasında sıklıkla kullanılan bir üründür. Köpeğe şartlı refleks alıştırmaları sırasında kullanılır ve köpeğin duyabileceği farklı frekans aralıklarında hafif ıslık benzeri bir ses çıkarılır. Aşırı gürültülü ortamda dahi köpek bu sesi algılar ve yapması gereken komutları yerine getirir. Bu nedenle eğitim sırasında etkili bir araçtır. Düdük komutuna uyan köpeklere ödül vermeyi unutmamalısınız. Düdük, olumlu ve olumsuz komutlar için farklı şekillerde çalınması gerekir.

Köpek Eğitimi Teknikleri Nelerdir?

Köpek eğitim tekniklerinin başında ödül maması gelir ve yaptıkları başarılı hareketler sonunda köpeklerin ödüllendirilmesi için önemlidir. Ödül mamasına ek olarak köpeğinizin başarılı olmasından dolayı ona en sevdiği oyuncağı verebilir ya da onu dışarı gezmeye çıkarabilirsiniz. Eğitimli köpeğe sahip olmak için köpeklerin beslenmesine dikkat edilmelidir çünkü sağlıklı köpeklerin algıları daha yüksektir. Köpeğinize tasma eğitimi vererek onun tasmaya alışmasını sağlamalısınız ve sıklıkla dışarı çıkarak köpeğinizin sosyalleşmesine yardımcı olmalısınız. Eğitimde başlarda gel, otu, yat gibi temel itiaat komutlarını kullanmanız gerekir.