Mama köpekler için önemli bir besin kaynağıdır ve köpeklerin sağlıklı olması için gereklidir. Mamaları özel olarak köpek ürünleri satan mağazalardan alabileceğiniz gibi kendiniz evde de yapabilirsiniz. Köpek maması yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Köpek maması ıslatılır mı, kediye verilir mi, bozulur mu konularını sizler için derledik.

Köpek dostlarımızın daha sağlıklı olması için onların tüketeceği mamaları kendimiz evde basit bir şekilde yapabiliriz. Hassas bir mideye sahip olan köpekler detaylı bir beslenme düzenine hakim olmalıdır. Köpeklerde oluşan hastalıkların pek çok nedeni beslenmeden kaynaklanmaktadır. Evde çeşitli mamalar üretme imkanınız vardır.
Hindi etli sebzeli köpek maması
2 yemek kaşığı ince kıyılmış hindi veya tavuk ciğerini, hindi eti, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 adet dilimlenmiş havuç, 1 bardak kadar ayıklanmış brokoli ve yarım su bardağı karnabaharı hazır edin. Dilimlediğiniz havuçları 10 dakika haşlayın ve ardından yumuşatın. Ardından tencereye yağ koyun ve kızdırın, hindi etini ve ciğeri tencereye ilave edin. Pembeleşinceye kadar karıştırın ve bu sırada sebzeleri yumuşayana kadar haşlayın, buharlayın. Daha sonra haşladığınız sebzeleri blenderden geçirin ve kavurduğunuz etleri karıştırın. Bu mama köpekler için oldukça besleyici ve yararlı bir üründür.
Hindi eti bulamayanlar tavuk eti de kullanabilir ve bu da köpeklerin sevdiği bir ürün olarak karşımıza çıkar. Hazırlayacağınız mamaların içine ıspanak ekleyebilirsiniz.
Ayrıca evde yumurta, fıstık ezmesi, buğday unu ve havucu karıştırarak ödül maması da yapma imkanınız vardır.

Köpek Maması Islatılır Mı?

Özellikle yavru dönemlerinde gıdaya geçen köpeklerin kuru mamalara alışması zor bir durumdur. Yavru dönemlerinde köpeklerin kuru mamaya alışması için mamalar ıslatılabilir. Bunda bir sakınca yoktur ve köpekler için yararlı olabilecek bir tutumdur. Ancak mamaların ıslatılmasında dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü mamasını ıslatarak verdiğiniz köpeğiniz bir süre sonra bu yönde bir beklenti içinde olacaktır. Vermiş olduğunuz kuru mamayı beğenmeyecek ve yemeyecektir. Bu durumun önüne geçmek için kuru mamayı her gün biraz daha az ıslatmalısınız.

Köpek Maması Kediye Verilir Mi?

Kedilerin köpek maması yemesinde bir sıkıntı yoktur ve sağlıkları üzerinde bir etki oluşturmaz. Ancak kedi ve köpeklerin beslenme şekilleri ile besin ihtiyaçları farklı olduğu için kedlerin uzun süre köpek maması ile hayatını sürdürmesi imkansızdır. Köpek mamalarının genel içeriği aradoşik asittir ve bu ürün kedilerin yaşamlarına devam etmesi için yeterlidir. Kedi mamalarının kalorisi yüksektir ve protein içerikleri de yoğundur.

Köpek Maması Bozulur Mu?

Her üründe olduğu gibi köpek mamalarında da son kullanma tarihleri vardır. Paketlerin üzerinde yer alan son kullanma tarihleri köpeklerin sağlığı açısından önemlidir. Kuru mamaların son kullanma tarihleri 12 ila 18 ay arasındadır. Konserve mamaların ise son tüketim tarihleri iki yılı bulmaktadır. Ancak açılan paketler ve kutularda bu tarihler daha kısa bir süreyi kapsamaktadır. Ayrıca mamalar kuru ve serin yerlerde saklanmalıdır.