Tüy yumağı köpekler, can dostlarımız ile vakit geçirmek onları sevmek hatta onlarla uyumak bizleri rahatlatan bir durumdur. Köpeklerimizle uyumak ise hem bizler için hem de onlar için oldukça faydalıdır. Ancak bazı durumlarda sevgili dostlarımızla uyumaktan kaçınmamız gerekebilir.

Köpeklerle uyumak hijyenik açıdan pek güvenilir bir durum değildir. Köpeğinizi sürekli temiz tutmak ve bakımlarını yapmak durumdasınız. Çünkü köpeğinizde oluşan bazı sorunlar size geçebilir. Özellikle bir ve pire oluşumuna karşı kendinizi ve köpeğinizi korumanız gerekir. Köpeğinizden nevresim takımına mikrop bulaşmasını önlemek için sıklıkla onunla yattığınız eşyaları yıkamalısınız. Alerji ya da astımı olan kişileri olumsuz etkileyeceği için bu rahatsızlığa sahip olanlar köpekle uyumaktan kaçınmalıdır. İnsanlara zarar verdiği söylenen köpek kıllarının ise yapılan araştırmalarda olumsuz bir etkisine rastlanmamıştır. Beş yaşından küçük çocuklar, 65 yaşından büyük kişiler, kanser hastaları ve hamileler köpeklerden gelecek hastalıklara daha yatkın olduğu için köpekle yatmaktan uzak durmalıdır.

Köpekle Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Köpekle uyumanın insana pek çok yararı olduğu uzmanlar tarafından belirtilen bir durumdur. Köpekle uyuyan insanların anksiyete sorunlarında azalma oluşur ve insanların stres seviyeleri azalır. Köpekle birlikte uyumak insanların güven duygusunun gelişmesini sağlar. Ayrıca köpeğinize duyduğunuz sevgiyi göstermenin de en kolay yolu olduğu için köpeğinizle aranızdaki duygusal bağın gelişmesini destekler. Uzmanlar tarafından belirtilenlere göre uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler bu sorunlarını köpekle uyuyarak giderebilmektedir.

Köpeklerin Uyuma Saatleri Nedir?

Köpeklerin uyku süreleri yaşlarına, cinslerine, uyku alanlarına ve aktivite saatlerine göre farklılık gösteren bir durumdur. Genel olarak bir değerlendirme yapılacak olursa bir köpeğin uyuma süresi 9 saat ile 14 saat arasında bir değişim göstermektedir. Her köpeğin uyuduğu saat dilimi farklıdır. Bu durumu en çok etkileyen ise ona kazandırdığınız uyku saati alışkanlığıdır. Yani gün içinde onunla fazla zaman geçirir ve aktivite süresini uzun tutarsanız köpeğiniz daha uzun saatler uyuma ihtiyacı duyacaktır. Ayrıca zaman içinde sizin alışkanlıklarınızı benimseyen köpeğiniz sizin uyku saatlerinizi benimseyecektir.

Köpek Uyuma Pozisyonları Nelerdir?

Köpekler de insanlar gibi kendi taraflarına uyumayı seven canlılardır. Köpeklerin en yaygın uyuma pozisyonu bacakları uzatılmış bir şekilde yatmaktadır. Özellikle eklem sertliği sorunu yaşayan köpekler bu pozisyonu daha sık kullanmaktadır. Köpeğin tüm uzuvlarının vücuduna yakın olarak sıkışmış ve kıvrılmış bir şekilde uyuması ise simit pozisyonu olarak adlandırılmaktadır. Kucak pozisyonu ise köpeklerin başka bir köpeği kucaklayarak yatmalıdır. Köpeğin altında uyumak için yastık ya da battaniye tarzında bir şeyin altına girip yatması da sığınmacı uyku pozisyonudur. Superman uyku pozisyonunda köpek göbeğini yere bastırmış, arka ve ön bacaklarını uzatmış şekilde yatmaktadır. Bir köpeğin en çılgın uyku durumu ise sırtüstü stilidir. Patileri ve göbeği hava da şekilde bir köpeği yatarken görmek oldukça ilginç bir olaydır. Köpeğin başını patilerinin üzerine alarak yatması ise aslan pozisyonu olarak adlandırılmaktadır.