Beslenmek bütün canlılar için hayati anlam ifade etmektedir. Köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir. Ancak köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Köpeklerde çiğ beslenme zararları nelerdir? Köpek maması besin değerleri kaçtır? Yavru köpek beslenme miktarı nedir, saatleri nedir? Köpeklerde beslenme hastalıkları belirtileri hakkında merak edilen soruları sizler için derleyip cevapladık.

Köpeklere aşırı besin verilmesi şişmanlığa neden olmaktadır ve her köpeğin ideal kilosunun %15-25 üzerine çıkılması obeziteye yol açmaktadır. Özellikle hareketsiz bir yaşam süren köpekler kısa zaman içinde kilo verecektir. Köpeklerin midesinde tümör oluşumu ya da yabancı cisim yutma köpeklerde iştah kaybına yol açar. Köpeklerin vitamin, mineral eksikliği sorunu yaşamasına bağlı olarak taş, toprak ve dışkı yeme alışkanlığının ortaya çıkmasına neden olur. Yetersiz beslenen köpeklerde kalsiyum yetersizliği de meydana gelir. Fazla et ile beslenen köpekler ise iyot eksikliği sorunu yaşamaktadır. İyot eksikliği durumunda köpeklerin deri yapısında bozukluklar oluşur ve kepeklenme meydana gelir.

Köpeklerde Çiğ Beslenme Zararları Nelerdir?

Köpeklerin çiğ et yemesi sanıldığı gibi doğru bir şey değildir ve sakıncalı bir durumdur. Çiğ et köpeklerin mide ve bağırsaklarında parazit oluşmasına yol açar ve bu parazitler köpek sağlığını doğrudan etkiler. Parazitler köpeklerin beyin, akciğer, kalp ve dolaşım sistemi, sindirim sistemi ile iskelet sisteminde kist oluşturur. Vücuda yerleşen parazitler anemiye yol açarak köpeğin ölmesine neden olabilir. Özellikle tavuk kemikleri ağız ve yutaklarında yaralanmalara neden olurken yemek borusunda iltihaplanmalara yol açar.

Köpek Maması Besin Değerleri Kaçtır?

Köpek maması besin değerleri markalara ve içerdikleri maddelere göre değişim göstermektedir. Bazı mamalar et içerikli olurken bazıları da sebze ağırlıklıdır. Köpek mamaları genel anlamda protein içeriği fazla olan besinlerdir. Ayrıca köpek mamalarının yapısında enerji verici ürünler yer almaktadır. B vitamini türevleri, folik asit, kolin, ham yağ, ham kül, kalsiyum pantotenat ile besleyici ilaveler de köpek mamalarının üretiminde kullanılmaktadır.

Yavru Köpek Beslenme Miktarı Nedir?

Yavru köpeğe uygulanacak beslenme miktarı köpeğin ırkına, boyutu göre değişirken mama miktarına göre de farklılık göstermektedir. Yavru köpeklerin porsiyonları küçük olmalıdır ve mamasını bitirmeyen yavrular için endişe yapmaya gerek yoktur. Yavru köpeğiniz acıktığı zaman mamasını bitirecektir. Yavru köpeklerin maması yetişkin köpeklerin mamalarına göre enerji yoğunluğu daha fazla olmalıdır. Yavru köpeğinizin kilo almaması sizin elinizde olduğu için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Yavru Köpek Beslenme Saatleri Nedir?

Köpeklerin sindirim sistemleri hassas olduğu için aşırı miktarda beslenmelerde bazı sorunlar yaşayabilirler. Bu nedenle yavru köpeklerin az miktarda ve sıklıkla beslenmesi gerekir. Yavru köpeklerin sindirim sistemine baskı uygulamamak için dikkatli besin verilmelidir ve öğün aralıkları eşit şekilde bölünmelidir. Sütten yeni kesilen yavru köpekler günde dört öğün beslenirken dört aya kadar küçük ırklar ile altı aya kadar büyük ırklar günde üç öğün beslenmelidir. Yaş almaya başlayan yavru köpeklerin öğün sayısı iki ile sınırlandırılmalıdır.