İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde beslenmede yaşam kalitesini arttırmakta ve sağlıklı bir hayat sürmeyi sağlamaktadır. Köpeklerin beslenmesinde yaşanan aksaklıklar bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle köpeğinizin yereli ve dengeli beslenmesi ayrıca kaliteli bir mama kullanmasına dikkat etmelisiniz. Köpeklerde beslenme hastalıkları nelerdir, beslenmede önerilen mamalar nelerdir? Köpek besleme çeşitleri nelerdir, köpeklerde hamilelik döneminde beslenme nasıl olur? Köpeklerde beslenme ile ilgili merak edilenleri sizler için cevapladık.

Köpekler karbonhidrat oranı düşük protein oranı ise yüksek besinler tüketmelidir. Köpeklerin aşırı beslenmesi bazı mide sorunlarının oluşmasına neden olduğu için günde iki öğün yiyecek verilmelidir. Köpekler de insanlar gibi alerjik bir bünyeye sahip olduğu alerji tespit edilen yiyecek türleri köpeklere verilmemeli. Beslenme programı oluşturulurken köpeklerin yaşı ve ırkı göz önünde bulundurulmalıdır. İçeriğinde yeterli kadar gıda takviyesi olan mamalar tercih edilmelidir ve kimyasal ile korunan mama türleri köpeklerden uzak tutulmalıdır.

Köpeklerde Beslenme Hastalıkları Nelerdir?

Köpeklerde beslenme hastalıklarının başında aşırı şişmanlık gelmektedir. Aşırı şişmanlık köpeklerin düzensiz beslenmesi ile hareketsiz bir yaşam sürmesinden kaynaklanır. Ayrıca yaşlılık, stres, köpeklerde psikolojik bozukluk nedenleriyle de ortaya çıkabilir. Bir diğer beslenme hastalığı ise özellikle mide tümörlerinden dolayı oluşan iştah kaybı ile ortaya çıkan aşırı zayıflıktır. Aşırı zayıflık köpeklerde zaman içinde anemiye yol açabilmektedir.

Köpeklerde Beslenmede Önerilen Mamalar Nelerdir?

Piyasada köpeğinize verebileceğiniz onlarca mama türü yer almaktadır ancak bütün mamalar aynı değere sahip değilken köpekler için de sağlıklı sayılmamaktadır. Bu nedenle kaliteli ve güvenli mama markalarını tercih etmeniz önerilir. Uzmanlar tarafından önerilen mama markaları Acana, Brit Care, N&D, Orijen, Petit, Wildfield ve Naturea'dır. Ancak mama alırken köpeğinizin yaşını dikkate almalısınız ve ürün özelliklerini okumalısınız. Bu nedenle piyasada satılan en kaliteli ve her yaş aralığı için satılan Hill's ürünleri bütün uzmanların önerdiği bir mama çeşididir.

Köpek Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

Köpeklerin ihtiyacı olan besin değerlerini alması için mama tüketilmesi gerekir. Köpek mamalarını hazır olarak alabileceğiniz gibi evde köpek maması da yapabilirsiniz. Köpeklerde insanlar gibi karbonhidrat, yağ ve hayvansal proteinlere ihtiyaç duyar. Köpekler genel olarak etçil olarak beslense de bazı sebze ve meyveleri de tüketebilir. Ispanak, marul, havuç, muz ve pirinç köpeklerin tüketebileceği besinlerdir. Bu ürünler alınan mamalar içinde de yer almaktadır. Ancak köpeğinizin yutak ve ağzında yara oluşmaması için tavuk kemiğinden uzak durmalısınız.

Köpeklerde Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olur?

Hamile köpeklerin ve doğacak yavruların sağlığı için düzenli ayrıca doğru bir beslenme şekli uygulanmalıdır. Özellikle yavruların gelişimini desteklemek için anne adaylarına doğru bir beslenme programı yapılmalıdır. Köpeklerin hamileliğinde her dönem için ayrı bir mama türü gereklidir. Hamile olan köpeğinizi veterinere götürerek ırkı ve yaşına uygun bir beslenme programı oluşturmanız en doğru adımdır. Karbonhidratlı yiyecekler bu dönem içinde aşırı tüketilmemeli ve köpeklerin mama kapları ile su kapları her zaman temiz olmalıdır. Ev yemekleri hamilelik dönemlerinde köpekler için sağlıklı bulunmamaktadır. Çünkü köpekler dengesiz ve yetersiz besin almış olurlar. Hamile olan köpeklere özel tasarlanmış mamalar bu dönemde tüketilmeli ve hamile köpeklere taze yiyecek türleri verilmeye çalışılmalı.