Korona son yıllarda çıkan ve insan hayatını büyük bir ölçüde değiştiren küresel bir sorundur. İnsanlar arasında bulaşıcı ve hatta öldürücü bir hastalık olan korona hayvanlarda da teşhis edilmiştir. Özellikle bizimle yaşayan köpeklerde de meydana gelen korana hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Köpeklerde korona belirtisi nelerdir, tedavisi nasıl olur? Köpeklerde korona var mıdır, korona aşısı zorunlu mudur? Köpeklerden korona insanlara korona geçer mi? Köpeklerde korona hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derleyip cevapladık.

İnsanlar kendilerini aşılatarak korona tehdidine karşı korunmaktadır ve evcil hayvanlarını da bu risklerden korumak için araştırma içine girmektedir. Korona aşının bizimler birlikte yaşayan ve hayatımızın her alanın yer alan köpeklerimiz için de yapılması gerekip gerekmediği ise herkes tarafından merak edilmektedir. Korona aşısı köpekler için gerekli yararlı olacağı ifade edilmektedir. Köpekler ve diğer evcil hayvanlar için ise 2020 Ekim ayında Karnivak-Kov aşısı geliştirilmiştir ve bu aşı dünyada üretilen tek aşıdır. Aşı kedi, köpek, tilki gibi hayvanlarda denenmiş ve başarılı bulunmuştur. Aşının seri üretimi de Nisan 2021'de başlamış ve pek çok ülkede satışı yapılmaktadır. Bu nedenle köpeğine koronavirüs aşısı yaptırmak isteyenler veterinerlerden yardım alabilir.

Köpeklerde Korona Belirtisi Nelerdir?

Korona insanlarda gribal enfeksiyon şeklinde kendini gösterir. Özellikle yüksek ateş ve kuru öksürük oluşumu koronanın temel belirtisidir. Köpeklerde korona oluşumunu anlamak için ise iştah kaybı, kusma ve ishal semptomlarını gözlemlemek gerekir. Ayrıca köpeklerin üst solunum yollarında meydana gelen sıkıntılar da korona belirtisi olabilir.

Köpeklerde Korona Tedavisi Nasıl Olur?

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de korona oluşumu meydana gelmektedir. Ancak köpeklerde oluşan korona insanlardan farklı bir yapıya sahiptir. İnsanlarda koronayı önlemek için aşı yaptırılması gerekir ve hijyene önem verilmelidir. Korona hastası olan kişiler de çeşitli ilaç tedavileri ile iyileşebilmektedir. Ancak köpeklerde uygulanan tedavi yöntemi oldukça farklıdır. Köpeklerde bu dönemde oluşan kusmayı önlemek için ilaç verilir ve köpeği rahatlatmak için köpeği sulu ya da sıcak tutmak gerekir. Ancak köpeklerde oluşan koronayı tamamen yok etmek mümkün değildir.

Köpeklerden İnsanlara Corona Bulaşır Mı?

Son yıllarda ortaya çıkan ve insan hayatını olumsuz yönde etkileyen koronavirüs köpeklerde de oluşabileceği düşüncesi yer almaktadır. İnsanlar arasında bulaşıcı bir özelliğe sahip olan korona hayvanlardan insanlara da bulaşacağı fikri ile tedirgin etmektedir. Bu nedenle özellikle köpek sahipleri korona tehdidini ortadan kaldırmak için köpeklerini terk etmeyi ya da onları sahiplendirmeyi düşünmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerden ya da diğer evcil hayvanlardan insanlara korona bulaşmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle köpeklerini terk eden kişilerin yanlış karar verdiğini ifade etmek zorundayız. Özellikle korona döneminde eve tıkılıp kalmamız nedeniyle köpeklerin ruhsal dengemizi koruduğu yönünde açıklamalar da yapılmıştır.

Köpeklerde Korona Var Mıdır?

Köpeklerde oluşan koronavirüs insanlarda oluşan ile aynı yapıda değildir. Korona köpekler için bir tehdit unsuru olarak görülmemektedir ve köpekleri hasta ettiğine dair bir bulgu bulunmamaktadır. Köpeklerde oluşan koronavirüs solunum yolunu etkiler ve enfeksiyona neden olur. Ayrıca köpeklerde meydana gelen koronovirüs köpeklerin gastrointestinal sistemlerini etkiler.

Köpeklerde Korona Aşısı Zorunlu Mudur?

İnsanların bazı ortamlara girebilmesi ya da yurt dışına çıkabilmesi için korona aşısı yaptırması zorunludur. Ayrıca bazı ülkeler halk sağlığı için korona aşını zorunlu tutmaktadır. Durum böyle olunca köpeklerde de oluşan korona için aşının zorunlu olup olmadığı sorusu oluşmaktadır. Ancak köpekler için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır ve köpeklerde meydana gelen koronanın insanlara bulaşmadığı ifade edilmektedir.