Köpekler ve pati bakımları hakkında oldukça merak edilen pek çok konu vardır. Köpekler ve patileri hakkında en çok merak edilen; köpeklerde pati temizliği nasıl olur, köpeklerde pati yaralanmaları nasıl geçer, köpeklerde pati iltihabı nasıl geçer gibi soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Köpeklerde pati temizliğinin nasıl yapılacağı hakkında farklı söylemler vardır. Bu noktada köpeklerde pati temizliğinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verecek olursak, şunları söylememiz mümkün; köpek sahiplerinin köpeklerini özellikle dışarda gezdirdikten sonra eve alıyorsa pati temizliklerini çok iyi bir şekilde yapmaları gereklidir. Bazı köpek sahiplerinin bu temizliği alkollü dezenfektan ve kolonyayla yaptığı biliniyor ancak bu işlem minik dostlarımızın patilerine zarar vermek ihtimali olan bir işlemdir. Bu sebeple köpeklerin patilerine temizlemek için bu işlem için özel üretilmiş solüsyonları, temizleme fırçalarını veya temizleyici mendilleri kullanmak bakımını yaptığınız köpeğin daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu işlem dışında da belli süre aralıklarıyla köpek şampuanı ile köpeğinizi yıkamanız gerekmektedir.

Köpeklerde Pati Yaralanmaları Nasıl Geçer?

Köpeklerde pati yaralanmalarının nasıl geçeceği hakkında açıklama yapacak olursak; köpeklerin patilerinde farklı nedenlerden dolayı yaralar oluşabilir. Bu yaralar iltihap, sürtünme ve tramvatik nedenlere bağlı olarak oluşabilirler. Bu yaraların tedavisini evde yapmak mümkündür ancak yara derin bir yara ise mutlaka işinin ehli olan bir veterinere gidilmelidir. Köpek patisinde bulunan hafif yaralar için ev ortamında yapabileceğiniz tedavi adımları şu şekildedir; ilk adım olarak patiyi temiz bir su ile yıkamanız gerekir daha sonra pati bölgesinde kıl var ise o bölgeyi tıraşlayın, tıraş sonrası bölgeyi oksijenli su ile yıkayın daha sonra bir veterinere danışarak edindiğiniz bir kremi yaranın olduğu bölgeye uygulayın. Bu uyguladığınız tedavi sonrası yaralar geçmiyor ve artıyor ise mutlaka köpeğinizi bir veterinere götürün.

Köpeklerde Pati Hastalıkları Nelerdir?

Minik dostlarımız köpeklerin özellikle patilerinde bazı hastalıklar oluşabilmektedir. Bu yüzden de onları çok seven sahipleri tarafından köpek patisinde olan hastalıkların neler olduğu oldukça merak edilmektedir. Bu hastalıkların neler olduğunu saymamız gerekir ise; alerjiler, tırnak sorunları, mantarlar ve bakteriyel enfeksiyonlar, çatlamış ve kuru patiler, yaralanmalar, parazitler ve tramvatik etkiler gibi pati hastalıklarının olduğunu belirtmek isteriz.

Köpeklerde Pati İltihabı Nasıl Geçer?

Köpeklerde pati iltihabı yaygın bir şekilde görülebilen köpek hastalıklarından biridir. Bu hastalık sonucu köpeklerinin rahatsız olduğunu gören kişiler bu konuda ne yapılması gerektiğini oldukça araştırmaktadırlar. Bu konu hakkında onlara verebileceğimiz ilk tavsiye öncelikle köpeklerini bir veterinere göstermeleridir. Çünkü veterinere patinin durumuna göre bir tedavi ve ilaç tavsiye edecektir. Bu konu hakkında genel olarak veteriner tavsiyesi antibiyotik tedavisidir. İltihabın oluşturduğu yaralar çok derin ise de bölgeye bandaj yapılır. Ayrıca köpeğinizin rahatlaması için veteriner tarafından ağrı kesici ilaca da başvurulacaktır.