Köpekler pek çok insan tarafından evcil hayvan olarak tercih edilmektedir. Evlerinde köpek besleyen insanların aklında onlar ile ilgili sorular bulunmaktadır. Biz de yazımızda köpeklerin uyku düzeninin nasıl olması gerektiği, uyku probleminin nasıl geçeceği gibi sorulara yanıt verdik.

Köpeklerin uyku düzenleri yaşlarına göre değişmektedir. Yani yavru, yetişkin ve yaşlı köpeklerin uyku düzenleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Yavru köpekler tıpkı yeni doğmuş bebek gibi çok fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Yavru bir köpeğin gelişmesi için her gün 15 ila 20 saat arası uykuya ihtiyacı vardır. Köpeğin bağışıklık sisteminin güçlü olması ve kemiklerinin düzgün gelişmesi açısından bu uykuyu alması çok ama çok önemlidir.
Yetişkin köpeklerde ise bu uyku süresi biraz daha azalmaktadır ancak yine de bir insanın uyuma saatinden oldukça fazladır. Yetişkin bir köpeğin günde 13 ila 15 saat arasında uyuması gerekmektedir. Eğer yetişkin bir köpeğiniz varsa ve bu süreden daha az veya daha fazla uyuyorsa bir sorun var demektir ve veterinere başvurulması gerekmektedir. Yaşlı köpeklerin vücudu da genç köpeklerin vücuduna göre daha fazla uykuya ihtiyaç duymaktadır. Çünkü yaşlı köpekler tıpkı yaşlı insanlar gibi daha çabuk ve çok yorulmaktadırlar. Bazı yaşlı köpekler ağrılarından uyuyamaz. Bu sebeple yaşlı bir köpeğiniz varsa ve uyuyamıyorsa kesinlikle veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Köpeklerde Gece Uykusu Nasıl Olur?

Köpeklerde hem gün içinde hem de gece uyumaktadırlar. Ancak köpeğinizin gece daha çok uyumasını sağlamak hem onun için hem de sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü gece uyumayan ya da az uyuyan köpek sizi de uyandıracaktır. Bunun olmaması için köpeğinizi gün içinde yormalı, onunla oyun oynamalı, vakit geçirmelisiniz. Yavru köpeklerde bu pek mümkün olmayacaktır çünkü onların günde 15 ila 20 saat uyuması gerekmektedir.

Köpeklerde Uyku Problemi Neden Olur?

Bazı köpeklerde REM uykusu davranış bozukluğu, insomnia, narkolepsi, uyku apnesi gibi uyku problemleri görülebilmektedir. Köpeklerin bu uyku problemlerini yaşamalarının sebebi kemik ağrıları, incinmeler, pireler, alerjiler, böbrek hastalıkları, diyabet, stres, anksiyete ve yaşlılıktır.
Köpeklerde Sürekli Uyku Hali Neden Olur?
Köpeğiniz aşırı halsizse ve sürekli uyku halindeyse bu bir problemin olduğunun habercisi olabilmektedir. Enfeksiyon, parvovirüs, kennel cough, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, diyabet, hipoglisemi, hipotiroid, parazitler, ilaçların sahip olduğu yan etkiler, zehirlenme, travma, psikolojik sorunlar köpeklerde sürekli uyku hali ve halsizlik yapabilmektedir.

Yavru Köpek Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpekler, tıpkı yeni doğmuş bebekler gibidirler. Onların da çok fazla uykuya ihtiyacı vardır. Kemiklerinin gelişmesi için ve bağışıklığının güçlü olması için günde 15 ila 20 saat boyunca uyumaları gerekmektedir.

Köpeklerde Uyku Problemi Nasıl Geçer?

Köpeğinizin sabah daha az uyumasını sağlayarak gece uyku problemi çekmesini engelleyebilirsiniz. Hava çok soğuk veya çok sıcaksa bu durum köpekleri de etkilemektedir. Bu sebeple uyku problemi yaşayabilirler. Odanın sıcaklığını yükselterek veya düşürerek onlara yardımcı olabilirsiniz. Yatmadan önce tuvaletini yapmasını sağlayarak, akşam yemeğini yatmadan iki saat önce yedirerek, ona yeterince su vererek, evde huzurlu ve sessiz bir ortam yaratarak köpeğinizin uyku problemlerini engelleyebilirsiniz. Buna rağmen hala devam eden bir uyku problemi varsa bu kesinlikle bir hastalığın belirtisi olacağından dolayı veterinere götürmeniz gerekmektedir.