Kot pantolon hayatımızda en çok tercih ettiğimiz kıyafetlerden bir tanesidir. Kot pantolon nasıl daraltılır, hangi programda kurutulur? Kot pantolon hangi deterjanla yıkanır, nasıl ütülenir, nasıl genişletilir? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.
Yeni aldığımız kot pantolonlar ilk başlarda vücudumuza tam olsa da ilerleyen zamanlarda esneme yapabilmektedir. Her mevsim rahatlıkla giyinilen kot pantolonlar birçok renkte üretilmektedir. Büyüyüp genişleyen pantolonları birkaç işlem ile daraltmak mümkündür.
Pamuklu kot pantolonu daraltmak için, pantolonun aşınmasını en aza indirmek için ters çevirin. Ardından çamaşır makinesinin en yüksek sıcaklıkta derecesinde yıkamaya atın. Ancak deterjan kullanmayın. Deterjan kot pantolonun renginin solmasına neden olabilir.
Kot pantolonu daraltmanın bir diğer yöntemi ise kaynatmaktır. Pantolonu sığacağı bir tencereye su ile koyun ve kaynatmaya başlayın. Su kaynadığında altını kısın ve 25 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Ardından pantolonu su ılıyınca tencereden çıkarın. Pantolonu daraltmak için bu yöntemden sonra kuruyunca ütülemek daha iyi sonuçlar verecektir.
Bunun dışında kot pantolonu daraltmak için terziye de verebilirsiniz. Ölçünüzü alarak kot pantolonu bedeninize uygun bir şekilde yapacaktır.

Kot Pantolon Hangi Programda Kurutulur?​

Sweat, tişört, gömlek ile kolaylıkla kombinlenebilen pantolon oldukça giyilen ve tercih edilen parçalardan biridir. Topuklu, spor birçok çanta ile de kombinlenebilmektedir. Kot pantolon yıkanırken oldukça hassas programlarda yıkanmalıdır. Bunun nedeni ise solmasını engellemektir.
Kot pantolon aynı zamanda kurutma makinesinde de kurtulabilen parçalardan bir tanesidir. Ancak kuruturken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi kısık programda kurutmaktır. Yüksek programda kurutulduğu zaman renginde solma ve kot pantolonda çekme olabilmektedir.
Bundan dolayı kısık programda kurutmalı hatta tam kurumadan çıkarmalısınız. Bu durum için ise pamuklu dolap kuruluğunu tercih edebilirsiniz.

Kot Pantolon Hangi Deterjanla Yıkanır?​

Kot pantolon yapısından dolayı oldukça kolay çekebilmektedir. Kumaşı küçülmeye ve çekmeye müsait olan kot pantolonları özellikle koyu renkte ise siyah ya da gri gibi az deterjan ile yıkamaya özen göstermelisiniz. Çünkü fazla deterjan da yıkandıkları zaman renklerinde solma ve leke olabilmektedir.
Kot pantolonlar özel üretilen deterjanlar ve yumuşatıcılar ile yıkanmalıdır. Deterjanlar, kumaş türüne ve rengine göre değişiklik göstermektedir. Siyah ve gri kot pantolonlarınız için siyah renklere uygun olan deterjanları tercih edebilirsiniz.

Kot Pantolon Nasıl Ütülenir?​

Günlük hayatımızın vazgeçilmezleri ve konfor alanı sağlayan kot pantolonlar, yapısına göre ütüleme şekli de değişmektedir. Ancak yapılması gereken en önemli şeyler kot pantolonu ütülemeden önce ütünün temiz olup olmadığına bakmaktır. Ütü kirli ise kot pantolonda çıkmayacak bir leke bırakabilir.
Kot pantolonu ütülerken cep kısımlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun asıl sebebi ise iz bırakmaması içindir. Kot pantolonu ütülerken ilk önce cep kısımlarından ve izlerinden başlamalı sonrasında ise paçalara doğru inmelisiniz. Kot pantolonu ütülerken ütünün ısısının en düşükte olduğundan emin olmalısın. Fazla ısı kot pantolonun solmasına ve çekmesine neden olmaktır.

Kot Pantolon Nasıl Genişletilir?​

Kot pantolonlar yanlış yıkamadan ya da ütülemeden dolayı çekebilmektedirler. Kot pantolonu genişletmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. İlk önce bir leğene kaynar su eklemeli ardından pantolonu içine atıp karıştırmalısınız.
Kot pantolon sıcaklığı aldıktan sonra yumuşatıcı döküp karıştırın. Ardından elleriniz ile pantolon u çekiştirin ve sudan çıkarın. Kuruduktan hemen sonra giyinmeniz bedeninize göre genişlemesini sağlayacaktır.