Labrador hakkında oldukça merak edilen pek çok konu bulunmaktadır. Labrador hakkında oldukça merak edilen konular arasında yer alan; labrador özellikleri nelerdir, labrador tüy bakımı nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Labrador köpeklerin orijinal ismi Labrador Retriever olarak geçmektedir. Ülkemizde en fazla bakılan köpeklerden biri olmasıyla birlikte insanların ilgisini çeken sempatik güzel bir ırktır. Renkleri açısından sarı, siyah ve kahverengi olarak çeşitleri vardır. Güçlü ve dayanıklı bir köpek ırkıdır. Labrador Retriever ırkının özellikleri: Labrador yavruları erken dönemde eğitilmeye fazlaca yatkın ve köpek eğitilebilirdik listesinde ilk 10 sıra içeresinde yer edinen mükemmel bir köpek cinsidir. Bu ilk 10 sıradaki köpekler komutları genel anlamda 5 kere söylenmeyle anlayıp uygulayabilmektedir. Tabi bunun için az bir süre de olsa köpek beslemiş biri olmanız gerekmektedi. Labrador ırkı yaklaşık olarak 10-13 sene yaşama ömrüne haiz bir ırktır. Yatkın olduğu hastalıklar ise Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy hastalıklarıdır. Labrador evde beslenmeye de müsait bir ırk olsa da egzersizi için her gün minimum 2-3 saat dışarıda gezmelidir. Bahçeli evler labrador cinsi için daha iyi bir seçenek olacaktır.
Tüy bakımından fazla sıkıntı yaratmayan bir ırktır. Her gün tertipli fırçalama tüy problemi yaşatmaz. Orta şiddette tüy dökebilmektedir. Labrador ırkının kökeni Kanada`ya bağlıdır. Labrador ilk kez köpek besleyecek kişiler için önerilen bir ırktır. Köpeğinizi ev yahut bahçede beslemeniz mümkün. Köpeğin kişiliğini tamamen sizin ona sağlayacağınız ömür standartları ile belirleyeceğinizi ve labrador eğitiminin değişik bir yapıda bulunduğunu unutmamak gerekir.
Labrador Retriever siyah, sarı ve çikolata kahverengisi olabilen kısa ve düz su geçirmeyen kürkü ile kuvvetli, dayanıklı ve şekli dikdörtgene benzeyen bir köpektir. Geniş bir kafası, kuvvetli burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve bariz bir alın çıkıntısı vardır. Gözler akıllı ifadeli ve kestane yahut ela rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Samur benzeri kuyruğu kuvvetli ve uca doğru incelir. Güçlü bir kemik yapısına sahiptir. Perdeli ayakları sayesinde iyi yüzebilen bir köpektir.

Labrador Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Labrador sahibi olan veya olmak isteyen kişilerin sıkça araştırdığı konular arasında; Labrador tüy bakımının nasıl yapılması gerektiği olmaktadır. Bu konu hakkında şu ifadeleri kullanabiliriz ki; Labradorların tüy bakımı için, sık sık tarama işlemi yapmanız, aşırı uzama durumunda kısaltmanız ve temizliğine dikkat etmeniz yeterlidir. Labradorların hareketli kişilikleri sebebiyle kendilerini çok kirlettiği zamanlar olmaktadır. Bu durumda iyi bir banyo yaptırmalı ve tüylerini taramalısınız.

Labrador Evde Bakımı Nasıl Olur?

Labradorlara evde bakmak istiyorsanız; sağlığına, beslenmesine, temizliğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca tuvalet ihtiyacı ve hareket edebilmesi için dışarıya çıkarmalısınız. Onunla ilgilenmeli ve oyunlar oynamalısınız. Detaylı bilgi için bu konuda bir uzmana danışabilirsiniz.