Papağan türleri arasında yer alan evcil bir kuş türü olan muhabbet kuşu evlerde sık besleniyor. En sık beslenen evcil hayvanlardan biri olan muhabbet kuşu genelde kendi yemi ile besleniyor. Ancak evcil hayvan sahipleri muhabbet kuşunun evde yem dışında ne yediğini araştırıyorlar. Muhabbet kuşu çekirdek yer mi, elma, ekmek, havuç, lahana, liomon, muz, mandalina, peynir yer mi gibi soruları sizler için araştırdık.

Muhabbet kuşu; papağan türleri arasında yer alan evcil bir kuş türüdür. Muhabbet kuşları, Avustralya kıtasına özgü olan Melopsittacus cinsinin içerisinde yer alan tek kuş türüdür. Küçük ve uzun kuyruklu olan bu kuşlar yabani ortamlarında genel olarak sarı ya da yeşil tüy rengine sahip ve kanatlarında siyah taralı çizgilere sahiptir. Yaşam süreleri 5 ila 8 yıl arasında olan muhabbet kuşlarının evde bakımı oldukça yaygındır. Muhabbet kuşu sık beslenen bir evcil hayvan olduğu için bakımı da evcil hayvan sahipleri tarafından sıklıkla sorgulanıyor.
Evcil hayvan sahipleri muhabbet kuşunun evde yem dışında ne yediğini internet üzerinden araştırıyor. Muhabbet kuşları en çok kendi türlerine özgü yem ile beslenirler. Harici olarak muhabbet kuşları evde yem dışında her türlü sebze ve meyveyi yiyebilirler. Muhabbet kuşlarına yeşil sebze yapraklarını yedirebilirsiniz. Ya da elma gibi meyveleri muhabbet kuş yeminin üzerine rendeleyerek verebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Çekirdek Yer Mi?

Muhabbet kuşlarının besin rutini pek çok evcil hayvan sahibi tarafından araştırılıyor. Muhabbet kuşunun çekirdek yiyip yemediği merak ediliyor. Muhabbet kuşu çekirdek yiyebilir. Bu çekirdek türleri biz insanların da severek tükettikleri ay çekirdeği ve kabak çekirdeğidir. Muhabbet kuşları her iki çekirdek türünü de tüketebilirler. Bu konu ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Muhabbet Kuşu Elma Yer Mi?

Muhabbet kuşunun elma yiyip yemediği de evcil hayvan sahibi kişiler tarafından sorgulanıyor. Muhabbet kuşu taze her türlü meyveyi yiyebilir. Bu meyvelerin başında elma da yer alıyor. Muhabbet kuşunun yemine elma rendeleyerek verebilirsiniz. Bu sebeple muhabbet kuşunun elma yiyebildiğini söyleyebiliyoruz.

Muhabbet Kuşu Ekmek Yer Mi?

Muhabbet kuşlarına ve diğer tüm kuş türlerine ekmek vermek sakıncalıdır. Çünkü ekmek, kuşların yeme düzenlerinde bir tür alışkanlık yaratır ve kuşlar bir süre sonra ekmek dışında hiçbir şey yiyemez olurlar. Bu bağlamda muhabbet kuşu ekmek yemez. Daha doğru bir tanımla muhabbet kuşuna ekmek verilmesi sakıncalıdır.

Muhabbet Kuşu Havuç Yer Mi?

Muhabbet kuşu havuç yiyebilir. Havuç, muhabbet kuşları için besleyici ve güvenilir bir besin türüdür. İnce bir dilim havuç ya da rendelenmiş havuç muhabbet kuşlarının severek tüketeceği bir atıştırmalık tercihi olacaktır. Göz sağlığı ve kalsiyum takviyesi açısından havuç muhabbet kuşları için verilmesi doğru bir besindir.

Muhabbet Kuşu Lahana Yer Mi?

Bazı besinlerin kuşlar açısından yenilmesinin bir sakıncası olmasa da fazla tüketilmesi son derece sakıncalıdır. Muhabbet kuşları için lahana tüketimi de aynı bu noktadadır. Muhabbet kuşu lahana yiyebilir. Ancak muhabbet kuşu için lahana tüketimi dozunda ve ölçülü olmalıdır. Lahananın fazla verilmesi muhabbet kuşunun ishal olmasına sebep olabilir.

Muhabbet Kuşu Limon Yer Mi?

Muhabbet kuşu limon yemez. Muhabbet kuşu için limon toksik bir ürün olup kesinlikle tüketilmemesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda muhabbet kuşunuza hiçbir şekilde limon yedirmemelisiniz.

Muhabbet Kuşu Muz Yer Mi?

Muhabbet kuşunun severek tükettiği besinlerden biri de muz olarak bilinmektedir. Taze meyve ve sebzelerin tüketiminin muhabbet kuşu için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Dolayısıyla muhabbet kuşu muz yiyebilir.

Muhabbet Kuşu Mandalina Yer Mi?

Muhabbet kuşlarının beslenme rutininde büyük ölçüde meyve yer almaktadır. Muhabbet kuşu mandalina yer. Muhabbet kuşunun mandalina yemesinin sağlık ve beslenme rutini açısından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Muhabbet Kuşu Peynir Yer Mi?

Muhabbet kuşu peynir yer. Muhabbet kuşunun peynir yemesinde herhangi sakınca olmamakla birlikte, peynir türlerine çeşitlilik katmamak gerekir. Ayrıca muhabbet kuşlarının peynir tüketiminde aşırı kaçmamak ve dikkatli olmakta fayda var. Çünkü fazla peynir tüketimi kuşlarda böbrek ve kalp sorunlarına yol açabilir.