Evlerin neşesi olan, muhabbet kuşları hakkında merak edilen birçok bilgi vardır. Muhabbet kuşları hakkında en çok merak edilen; muhabbet kuşu kafesinin nasıl olması gerektiği, muhabbet kuşları kafeslerinin fiyatlarının nasıl olduğu, muhabbet kuşlarının kafeslerinin boyutunun nasıl olması gerektiği, muhabbet kuşlarının kafeslerinin hangi renk olması gerektiği, muhabbet kuşlarının kafes kokusunun nasıl önlenebileceği, muhabbet kuşlarının kafesinin nasıl temizlenmesi gerektiği, muhabbet kuşlarının kafesinin örtülüp örtülmemesi gerektiği, muhabbet kuşlarının kafes tülünün ne işe yaradığı gibi soruların cevaplarını yazımızda cevaplandırdık.

Muhabbet kuşlarının kafeslerinin nasıl özelliklere sahip olması gerekti oldukça merak edilen bir konudur. Muhabbet kuşları için alacağınız kafes olabildiğince büyük olmalıdır. Bu sayede kuşunuz içinde rahat bir şekilde dolaşabilecektir. Ayrıca aldığınız kafesin tellerinin dikey değil yatay olmasına özen gösterin. Dikey tellerde kuşlarınızın tutunması zor olurken, yatay tellerde daha rahat tutunurlar. Ayrıca kafesin içerisinde birkaç adat tünek olması gerekir. Alacağınız kafesin içine yem ve su için gerekli kapları da koymayı unutmayınız.

Muhabbet Kuşu Kafes Boyutu Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşlarının kafeslerinin boyutunun nasıl olması gerektiği oldukça merak edilen bir konudur. Bu noktada şunu belirtmeliyiz ki; ilk etapta bir kuş için kafes alırken sonrasında bir kuş daha alma ihtimalinizin olduğunu ve kafesin değiştirilmesi gerekeceğini unutmayın. Ancak tek bir muhabbet kuşu için gerekli olan kafesin boyutu 45. 45 cm’dir.

Muhabbet Kuşu Kafesi Hangi Renk Olmalı?

Muhabbet kuşlarının kafeslerinin hangi renk olduğunun bir önemi yoktur. Dilediğiniz kafesi seçebilmeniz mümkündür. Ancak yine de, çok koyu renklerde olan kafesleri tercih etmemenizi öneririz.

Muhabbet Kuşu Kafes Kokusu Nasıl Önlenir?

Muhabbet kuşu kafeslerinin kokmasına çözüm olarak; koku giderici spreyler veya kafes taban kumu kullanabilirsiniz. Bu sayede kuşunuzun kafesinin ağır kokusunu önlemiş olacaksınız.

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Temizlenir?

Muhabbet kuşunuzun kafesini temizlemek için, ilk olarak kuşunuzu kafesten çıkarın, daha sonra yem kabı ve su kabını çıkarın, kafes taban kumunu temizleyin, kafesi az sabunlu suyla yıkayın, güzelce duruladıktan sonra taban kumunu ve su, yiyecek kabını yerleştirip, kuşunuzu kafese koyabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Kafesi Örtülür Mü?

Muhabbet kuşlarının kafeslerinin örtülmesinin sebebi, sabahları ötmemesi, gece erken uyuması ve üşümemesi içindir. Ancak bu durumların dışında kuşunuzun kafesini örtmeniz tavsiye edilmez.

Muhabbet Kuşu Kafes Tülü Ne İşe Yarar?

Muhabbet kuşlarının bulunduğu kafeslere kafes tülü takılmaktadır. Kafes tüllerinin en önemli işlevi, kafesin içindeki yemleri veya muhabbet kuşların tüy dökme sırasında tüylerin dışarıya çıkmasını önlemesidir. Bu nedenle muhabbet kuşunuz varsa kafes tülü edinmeyi unutmayınız.