Nevruz, yeni bir yılın başlangıcını ve baharın ilk gününün kutlanmasıdır. Daha genel olarak, manevi yenilenme ve fiziksel gençleşme zamanının yanı sıra nimetler için bir şükran ruhu ve umut ve iyimserlik bakış açısı anlamına gelir. Nevruz’un ne olduğu, İslam’a göre Nevruz’un anlamı, Nevruz kutlamanın caiz olup olmadığı ile ilgili merak edilen tüm soruları sizin için bir araya getirdik.

Nevruz, İran yeni yılı olarak kutlanır. Nevruz kutlamaları, Güneş'in ekvatorun üzerinden geçtiği Bahar Ekinoksu'nun tam anında başlar. Gece ve gündüzün aynı uzunlukta olduğu noktadır. Bu genellikle 20 Mart'ta olur ve Pers Takvimi'nin ilk günüdür. İran ve Azerbaycan'dan Orta Asya ve Kuzey Hindistan'a kadar her yıl yaklaşık 400 milyon kişinin Nevruz'u kutladığı bilinmektedir. Nevruz kutlaması baharın ilk günü olmasına rağmen, eğlenceler hafta boyunca devam etmektedir.
Kutlamada, evden ve aileden tüm uğursuzlukları, nazarları, hastalıkları topladığı söylenen yeşillik, akıntının tüm talihsizlikleri silip süpürmesi için nehre atılır. Nevruz, aile ve arkadaşların bir araya geldiği zamandır. Bu bir mutluluk, mucizeler ve dileklerin yerine getirilmesi dönemidir. Birçok insan için bunlar hayatlarında önemli olaylardır çünkü İran Yeni Yılı'nın büyük olumlu değişiklikler getireceğine, her şeyin gelişeceğine, uzun süredir tutulan dileklerin yerine getirileceğine dair ruhta bir umut kıvılcımı vardır.

İslam’a Göre Nevruz Nedir?

İslam'a göre Nevruz bayramı kutlanmamaktadır. Müslümanların Ramazan ve Kurban Bayramı dışında kutladıkları bayramları yoktur. Bunun dışındakiler bid'at bir bayramdır ve kutlamak caiz değildir. Nevruz, İran, Zerdüştler, Şiiler ve İsmaili Müslümanlar tarafından kutlanmaktadır. Yeni bir yılın başlangıcını ve baharın ilk gününü işaret eder.

Nevruz Kutlamak Caiz Midir?

Nevruz kutlamak caiz değildir. Aynı zamanda Nevruz, dini bir bayram ya da dini bir gün olarak adlandırılmaz. Bu sebeple Nevruz kutlamak İslam dinine göre yoktur. Nevruz’u dini bayram olarak kutlamak ise İslam dinine göre caiz değildir.

Nevruz Masasında Neler Olur?

Nevruz masasında şiir kitabı, ayna ve mumlar, kâsede yüzen ve hayatı temsil eden Japon balığı, doğurganlığı temsil eden boyalı yumurtalar, tatlı çeşitleri ve meyveler yer alabilir. Nevruz masasında yer alan her şey bolluk, sağlık, zenginlik, yaşam ve refahı sembolize etmektedir. Refahı simgeleyen tatlı puding, yeniden doğuşu simgeleyen lahana, yaşı ve sabrı simgeleyen sirke, aşkı simgeleyen nilüfer ağacından kurutulmuş meyve, ilacı simgeleyen sarımsak, gün doğumunun rengini simgeleyen sumak, sağlığı ve güzelliği simgeleyen elma yer alır.
Nevruz sofrasında mumlar, boyalı nevruz yumurtaları, akvaryum balığı, madeni paralar, Kuran veya İncil gibi kutsal bir kitap bulunur. Bunun yanı sıra birçok ek sembolik eşya da vardır. 20 Mart'ta erken uyanmak, yıkanmak ve yeni yıla özel olarak alınan yeni kıyafetleri giyinmek, aile ile birlikte sofra başında toplanmak ve televizyonda Nevruz geri sayımını izlemek en özel anlardan biridir.