Okul öncesi kandil etkinlikleri nelerdir? Okul öncesi kandil kartı nasıl hazırlanır? Okul öncesi çocuklara kandil eğitimi ile ilgili merak ettiğiniz sorulara sizler için yanıt verdik.

İslam dininde kandil gibi özel günler her Müslüman için ayrı bir dönem ve değer taşımaktadır. Bugünlerde yapılan ibadetler diğer günlere oranla daha büyük bir özenle gerçekleştirilir. Çocukları olan Müslüman bireyler kandil gibi özel günleri çocuklarına nasıl anlatacağı konusunda sıkça araştırmalar yapıyorlar. Okul öncesi çocuklar özellikle 3 ila 7 yaş arasında benmerkezci bir kişiliğe sahiptirler. Çocuk bu dönemde dünyanın güneşin ayın ve de yıldızların insanlar gibi canlı ve hayatla birlikte olduğunun bilincindedir. Çocuklar bu süreçte tüm bu oluşumların yani dünya, güneş, ay ve yıldızların kendi kendine ortaya çıkmadıklarına güç sahibi tarafından ortaya çıkarıldıklarına inanmaktadırlar. Çocukta bulunan bu düşünce yapısı sayesinde Allah’a inanması ve Allah’ı anlaması kolaylaşır. Özellikle 3-5 yaş aralığındaki çocukların hayal dünyaları son derece geniş ve gelişmiştir. Hayal ettikleri şeylerin ve ettikleri duaların hemen gerçek olacağına inanırlar. Bu dönemde çocuklar rüyaları ile gerçek yaşamı da birbirinden ayıramazlar. Rüyalarında yaşanan olayların gerçekte yaşadıklarını düşünebilirler. Bu yüzden çocuklarda 3-5 yaş aralığı masal çağı olarak da adlandırılabilmektedir. Bu dönemde anlatılan masalların da gerçek olduğuna inanabilirler. Kandil gibi kutsal gün ve geceleri çocuklara basit bir şekilde hikaye anlatır gibi anlatmak, çocuğun anlayacağı basit ama doğru bir dil kullanmak bu yaş aralığında bir çocuğa kandili anlatmak için doğru bir yöntem olacaktır.

Okul Öncesi Kandil Etkinlikleri Nelerdir?

Kandil gibi özel gün ve geceleri çocuklar için özel hale getirmek elimizde. Çocuk için bugünlerin özelliğini anlamak açısından bir fark yaratmak için kandil günlerinde çocuklar için etkinlikler hazırlamak mümkün. Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa onunla birlikte üzerinde hadis-i şeriflerin yazacağı kitap ayraçları hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz okuma yazma bilmiyorsa sim, pul gibi süsleme işlerinin olduğu kısımda size dahil olabilir, yazıları siz ebeveyn olarak yazabilirsiniz. Daha sonra ayraçların üzerindeki yazıları çocuğa okumak bu özel günün değerini anlaması açısından faydalı bir etkinlik olabilir. Yaptığınız kitap ayraçlarını aile büyüklerine hediye etmesini çocuğunuzdan isteyebilirsiniz. Öğretici oyunlar oynamak çocuğun hafızasında bir şeyleri kalıcı hale getirmek için şüphesiz doğru yöntemlerden biri. Ailecek bir araya toplanın, aile fertlerinden biri içerisinde hadislerin yazdığı kartların bulunduğu torbadan bir kart seçerek çocuğa versin. Çocuk hadisi konuşmadan yalnızca beden dili kullanarak anlatmaya başlasın. Geleneksel sessiz sinema oyununa bir farklılık katan bu yöntem kandil için çocukla birlikte oynanabilecek güzel bir etkinlik olabilir.

Okul Öncesi Kandil Kartı Nasıl Hazırlanır?

Kandil gibi kutsal bir günü çocuğunuz için daha da değerli bir hale getirmek istiyorsanız, onunla birlikte kandil kartı hazırlayabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak son derece kolay ve basit. Karton, pul, sim, keçeli ya da kuru kalem gibi son derece basit malzemeler ile siz de çocuğunuz ile birlikte kandil kartı hazırlayabilirsiniz. Kart biçiminde kestiğiniz kartonların içine ‘Kandiliniz Mübarek Olsun.’ gibi basit bir tebrik mesajı yazın. Bu noktada çocuğunuz okuma yazma biliyorsa bu yazıyı onun yazmasını isteyebilirsiniz. Kutlama mesajını keçeli ya da kuru kalemle yazdıktan sonra çocuğunuzla birlikte kutlama kartının içini ve dış kapağını sim ve pul gibi süsleme malzemeleri ile birlikte süsleyin. Kartın dış kapağına çocuğunuzdan Cami gibi bir resim çizmesini isteyebilirsiniz. Bu kısımda çocuğa müdahale etmeyerek işi onun hayal gücüne bırakmanızda fayda var. Daha sonra internet üzerinden günün anlam ve önemine özel renkli fotoğraf çıktıları alabilirsiniz. Çıktıları karta uygun boyutta kestikten sonra yapıştırma işini çocuğunuza bırakabilir, kartınızın çevresine kurdele yardımıyla son bir dokunuş yapabilirsiniz. Çocuğunuzdan birlikte hazırladığınız kandil kartını aile büyüklerinden birine vermesini isteyebilirsiniz.