Pırlanta ana maddesi elmas olan özel bir kesime verilen isimdir. Gelin pırlantalar hakkında merak edilenlere biraz daha yakından bakalım. Pırlanta ışığı nasıl yansıtır, altın ile arasındaki fark nedir, nasıl temizlenir? Pırlanta nasıl parlatılır, uluslararası sertifika nedir, üreten ülkeler hangileridir? Ayrıntılar bu yazıda.
Pırlanta ışığı kıran ve parlak bir görüntü oluşmasını sağlayan bir maddedir. Eğer pırlanta saf ve gerçek değilse yani içerisinde cam ya da kuvars gibi maddeler bulunuyorsa ışık kırılmadan doğrudan geçer. Yani pırlantadaki gibi kırıklı ve ışıltılı bir görüntü oluşturmaz. Pırlanta ışığı büker, kırar ve ışıl ışıl bir görüntü ortaya çıkarır.

Pırlanta İle Altın Arasındaki Fark Nedir?​

Pırlanta ve altın birbirlerinden apayrı özellikle taşıyan iki ayrı madendir. Altın “AU” simgesi ile ifade edilen doğada kırmızıya çalan sarı renkte saf haliyle bulunan değerli bir elementtir. Pırlanta ise hammaddesi elmas olan işleme ve farklı formundan kaynaklı olarak pırlanta ismini alan değerli bir taştır. İkisinin arasındaki fark görüntü itibari ile de hemen fark edilir.

Pırlanta Nasıl Temizlenir?​

Pırlanta gibi değerli ürünlerinizin temizliğini ve bakımını mutlaka profesyonel ellere bırakmalısınız. Bakımını evde kendiniz yapmak isterseniz de mümkün olduğunca doğal içeriklere yönelmelisiniz. Pırlanta küpe, kolye, yüzük gibi takılarınızı 1 bardak suyun içerisinde bir miktar beyaz sabun ile temizleyebilirsiniz. Kullanmadığınız bir diş fırçası ile yüzeylerini nazikçe ovalayarak bakımlarını yapabilirsiniz.

Pırlanta Nasıl Parlatılır?​

Pırlanta çok değerli bir üründür. Parlatılması ve temizliğinin yapılması için mutlaka profesyonel bir hizmet almalısınız. Evinizde kendiniz parlatma işlemi uygulamak isterseniz bir profesyonel hizmet kadar verimli olmasa su, sıvı el sabunu ve bir diş fırçası işinizi görecektir. Suyun içerisine birkaç damla sıvı el sabunu damlatın ve pırlanta ürününüzü içine daldırın. Yumuşak uçlu kullanmadığınız bir diş ya da makyaj fırçası ile nazikçe ovalayın. Eskisinden daha parlak ve ışıltılı bir hal aldığını göreceksiniz.

Pırlanta Uluslararası Sertifika Nedir?​

Elmas ve pırlanta gibi değerli taşlar karat adı verilen bir ölçü birimine göre değerlendirilmektedirler. Bu pırlantanın sahip olduğu kütleyi ifade eden bir ölçü birimidir. Uluslararası pırlanta sertifikalarında da pırlantanın boyut, karat, renk, parlaklık, tabla genişliği, külah derinliği gibi pırlantanın tüm teknik özelliklerinin yer aldığı bir tür belgedir.

Pırlanta Üreten Ülkeler Hangileridir?​

Elmas endüstrisi tüm zorluklarına rağmen büyük bir artış göstererek büyümeye devam etmektedir. Pırlanta asıl hammaddesi elmas olan işçilik ve özel formundan dolayı pırlanta ismini almış çok nadide çok kıymetli bir taştır. Bu taşlar kesim, büyüklük, berraklık ve rengi ile birbirlerinden ayrılırlar. Elmaslar ve pırlantalar karat adı verilen ölçü birimine göre tartılırlar. Bu elmas ve pırlantanın kütlesini ve yoğunluğunu ölçmek için kullanılmaktadır. Bu hesaba göre 1 karat pırlanta 200 mg eşittir. Bu değerli element dünyanın belli başlı ülkelerinden çıkarılmaktadır. Sizin için dünyanın en zengin elmas yataklarına sahip ülkeleri araştırdık. Kanada, Angola, Botsvana, Rusya, Güney Afrika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Avustralya, Namibya