Pırlanta elmastan elde edilen, elmas taşından kesilen bir kesim türünü ifade etmektedir. Gelin pırlantalar hakkında merak ettiklerinize daha yakından bakalım. Pırlanta ve beyaz altın, tektaş arasındaki fark nedir, içinde ne yazar? Pırlanta yüzük nasıl temizlenir, nasıl anlaşılır, nasıl oluşur? Ayrıntılar yazımızda.
Beyaz altın ve pırlanta görünümleri sebebiyle birbirlerine karıştırılmaktadır. Aslında taban tabana zıt iki farklı maddeden elde edilmektedirler. Beyaz altın % 75 saf altın ve geri kalan kısımlarına gümüş, çinko, paladyum gibi maddeler eklenerek beyazlaştırılarak elde edilen bir maddedir. Pırlanta ise elmastan elde edilen bir kesim şeklidir.

Pırlanta Ve Tektaş Arasındaki Fark Nedir?​

Tektaş yüzükler “tektaş“ ve “tektaş pırlanta” olarak adlandırılmaktadır. Eğer yüzük satın alırken yüzüğünüz için sadece tektaş ibaresi kullanılıyorsa yüksek ihtimalle zirkon taş kullanılmıştır. Ancak tektaş pırlanta da pırlanta taşı bulunmaktadır. Tektaş yüzüğünüzün pırlanta taş olması sizin için önemliyse satın alırken bu ifadelere dikkat etmelisiniz.

Pırlanta Yüzüğün İçinde Ne Yazar?​

Sonsuz aşkı temsil ettiğine inanılan ve kadınların parmaklarında ışıldayan ölümsüz aşkın sembolü pırlanta yüzükler her kadının hayalini kurduğu değerli taşlardır. Aşkınızı evlilikle taçlandırmak istediğiniz de karşı taraftan beklediğiniz bir bağlılık ve güç sembolü olarak parmaklarda yerlerini alırlar. Pırlanta bir yüzüğe sahip olanlarınız varsa içerisinde çok minimal şekilde yazılmış bir takım yazılar gözüne çarpmıştır. Burada yüzüğün üretici firmasının ismi yazmaktadır. Genelde logo ve pırlantanın ayarı yazmaktadır.

Pırlanta Yüzük Nasıl Temizlenir?​

Hem maddi hem de manevi değeri olan pırlantalarımızı temizlerken olabildiğince doğal kaynaklardan yararlanır ve hasar görmemelerine çok dikkat ederiz. Pırlantalarınızın temizliğini çok kolay ve pratik bir şekilde sağlayabilirsiniz. Öncelikle pırlanta yüzüklerinizi kesinlikle kimyasallar ile temas ettirmeyin. Ilık bir suyun içerisinde temiz bir diş fırçası yardımı ile temizliğini çok kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Daha derin bir temizlik için beyaz sabundan destek alabilirsiniz.

Yüzüğün Pırlanta Olduğu Nasıl Anlaşılır?​

Doğal elmas taşları kesim ve formuna göre pırlanta olarak adlandırdığımız taşlara dönüşürler. Pırlantaların kesim yüzeyi daha fazla ve alt kısmı kubbe şeklinde sivrilmektedir. Kendilerine has özel bir formları bulunur. Pırlantaların anlaşılabilmesi için birçok test yapılmaktadır. Bunlardan biri nokta testidir. Düz bir yüzeye bildiğimiz bir kağıt parçası koyulur.
Bir kalemle kağıdın ortasına bir nokta koyulur. Pırlantanın düz kısmı aşağıya bakacak şekilde bu kağıdın üzerine yerleştirilir. Sivri ucuyla pırlantadan noktayı göremezseniz taş gerçektir. Ayrıca 1 bardak suyu içerisine bıraktığınız da taş dibine çökerse taş gerçektir. Çünkü gerçek bir pırlanta belli bir ağırlık ve yoğunluğa sahiptir. Bundan dolayı suyun yüzeyine çıkamaz. Çıkarsa sahtedir.

Pırlanta Nasıl Oluşur?​

Pırlanta nadir ve çok değerli bir maden olan elmastan meydana gelmiştir. Pırlanta elmas taşının özel bir kesimine verilen isimdir. Aslında ana maddesi elmastır. Pırlanta mücevherciler tarafından özel işçilik ile kendine has bir form kazanmaktadır. Yoğunluğuna göre karat olarak adlandırılan değer ölçüsü değişmektedir.