Şamre kumaş dayanıklılığıyla ön plana çıkan kumaşlar arasında yer almaktadır. Şamre kumaş nedir, yazlık mı, fiyatları nasıldır, terletir mi, özellikleri nelerdir, yıkanınca çeker mi, esnek midir? İşte detaylar…
Şamre kumaş, iki farklı lif türünün birleştirilmesiyle elde edilir. Fransa'da yapılan Chambray bezi ilk kez "chambray" olarak anılmaya başlandı. Günümüzde umbra olarak da bilinen bu kumaşlar, pamuk ve polyester karışımı olduğunda, kumaşa polikoton deniyordu. Şamre kumaş, iki farklı elyaftan yapıldığı için çok uygundur. Bu kumaş ayrıca pamuk ve polyesterin tüm harika özelliklerine sahiptir. Ayrıca şal yufkası pek çok alanda kullanılabilir.

Şamre Kumaş Yazlık Mı?​

Tüm yıl boyunca rahat giyilebilen şamre kumaştan üretilmiştir, yüksek pamuk içeriğine ve mükemmel ısı tutma özelliğine sahiptir. Özellikle keten ve polyester karışımlı kumaşlar için oldukça sıcak tutabilirler. Şamre kumaştan yapılan giysiler, soğuk kış aylarında bile sizi sıcak tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle şamre kumaş kış mevsiminde rahatlıkla kullanılabilir.

Şamre Kumaş Fiyatları Nelerdir?​

Şamre kumaş fiyatları satın almak istediğiniz markaya bağlı olarak farklı fiyatlara sahiptir. Bu noktada kumaş çeşidine bağlı olarak fiyat araştırması yapmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Şamre Kumaş Terletir Mi?​

Şamre kumaş nefes alabilir ve rahat bir kumaştır. Bu özellik, şamre kumaşın hem yaz hem de kış aylarında kullanımını kolaylaştırır. Sezonluk giyimde tüm yıl boyunca kullanılabilen şamre kumaş kullanılmıştır, bu nedenle kolay terletmeyen bir kumaştır. Cildin nefes alabilmesi için kumaşı emme özelliğine sahiptir.

Şamre Kumaş Özellikleri Nelerdir?​

Dokuma bir kumaş olarak şamre kumaşı öne çıkar ve genellikle polyester ve pamuk karışımıdır. Kumaş, polyester ve keten karışımı olabilir. Kumaşın yapısında polyester kullanıldığı için aynı zamanda kırışmayan bir kumaştır. Şamre kumaşı yılın herhangi bir ayında kullanılabilir. Bu özelliğinden dolayı şamre, özellikle resmi görevleri yerine getirenler için önlük yapmak için kullanılabilir. Tıp dünyasında hemşire ve doktorların önlükleri de dayanıklılığı nedeniyle şamre kumaşından yapılmaktadır.

Şamre Kumaş Yıkanınca Çeker Mi?​

Gölgelemeden yapılan giysiler uygun şekilde yıkanmalıdır. Polyester ve pamuk karışımından üretilen bu kumaşlar, düşük sıcaklıklarda makinede yıkanmalıdır. Bu kumaştan yapılan giysilerin yapısı ve özellikleri nedeniyle bazı giysiler de kuru temizlemeye tabi tutulmalıdır.

Şamre Kumaş Esnek Midir?​

Son yıllarda yaygın olarak kullanılan şamre kumaşından yapılan giysilerden bazıları likralı olma özelliğine sahiptir. Şamre kumaşlı giyim modelleri bu özelliği sayesinde oldukça esnektir. Bu özelliği esnek giysileri çok dayanıklı kılar. Yüksek oranda tercih edilen şamre kumaşıdır.