Kanuni’nin en büyük oğlu Şehzade Mustafa’nın mezarı nerede sorusu, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Çok ünlü tarihi bir yer olan Şehzade Mustafa Türbesi’nin yeri, kimin yaptırdığı, Şehzade Mustafa’nın ölümünün detayları hakkında tüm bildiklerimizi bir araya getirdik. Şehzade Mustafa mezarı nerede, Bursa'nın neresinde, Şehzade Mustafa türbesini kim yaptırdı, Şehzade Mustafa gerçekte neden öldürüldü konularını sizler için araştırdık.

Osmanlı döneminde şehzadelerin en az padişahlar kadar önemi vardı. Çünkü onlar, geleceğin padişahlarıydı. Fakat Osmanlı şehzadeleri arasında öyle bir isim var ki, birçok padişahtan daha çok tanınıyor. O da Kanuni Sultan Süleyman’ın en büyük oğlu Şehzade Mustafa… Onun bu kadar çok tanınmasının sebebi, halk tarafından birçok kesimin favori şehzadesi olmasına rağmen babası tarafından boğularak öldürülmesi… Hakkında bu zamana kadar edebiyat çalışmalarına bile yansıyan eserler bırakan Şehzade Mustafa’nın mezarı ise, ziyaret edip görmek isteyen birçok insanın merak konusu. Şehzade Mustafa’nın mezarı, Bursa ilimizdedir. Bursa’da Şehzade Mustafa Türbesinde yatmaktadır.

Şehzade Mustafa Mezarı Neden Bursa’da?

Osmanlı zamanında Bursa’da yer alan Muradiye Külliyesi; Osmanlı Hanedanı’na göre “gözden düşmüş” kişilerin mezar yeri olarak anılır. Şehzade Mustafa da babası Kanuni Sultan Süleyman’a ihanetle suçlanıp öldürüldüğü için mezarı Muradiye Külliyesine gömülmüştür. Daha sonra yine aynı külliye içine yaptırılan Şehzade Mustafa türbesine nakledilmiştir.

Şehzade Mustafa Mezarı Bursa’nın Neresinde?

Bursa merkezinde yer alan Muradiye Külliyesi’ne giderseniz, orada Şehzade Mustafa Türbesi’ni görüp ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Bursa’daki D200 yolunu kullanıp, Merinos Kavşağı’nı kullanarak Stadyum Caddesine gidin. Daha sonra Çekirge Caddesindeki tabelaları takip ederek Muradiye Külliyesini bulabilirsiniz.

Şehzade Mustafa Türbesini Kim Yaptırdı?

Babasına ihanetle suçlanıp Kanuni tarafından öldürülen Şehzade Mustafa’nın mezarı; babası Sultan Süleyman ölene kadar alelade bir şekilde gömülüydü. Şehzade Mustafa’nın annesi Mahidevran Sultan ve ailesi de Bursa’ya sürgüne yollanmıştı. Daha sonra Sultan Süleyman’ın diğer oğlu olan Sultan 2.Selim tahta geçince; abisi Şehzade Mustafa’nın mezarı için Şehzade Mustafa Türbesi yapılmasını emretti. Yani Şehzade Mustafa Türbesinin yapılmasını emreden, Kanuni’nin tahta geçen oğlu; Hürrem Sultan’ın evladı Sarı Selim’dir.

Şehzade Mustafa Gerçekte Neden Öldürüldü?

Bir dönemin çok konuşulan dizisi Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Mustafa’nın ölüm sahnesi, çok büyük sükse yaratmıştı. O nedenle diziden bağımsız olarak Şehzade Mustafa’nın gerçekten nasıl öldüğü merak edildi. Dizide masum yere babası tarafından öldürülen Şehzade Mustafa, gerçekte de masum muydu?
Bu konu hakkında birçok tarihçinin değişik söylemleri var. Belirli bir kesim tarihçilere göre, Şehzade Mustafa gerçekten de suçsuzdu. Hürrem Sultan ve damadı Rüstem Paşa’nın oyunlarına kurban gittiği için öldürüldü. Fakat belli bir kesim tarihçilere göre de, Şehzade Mustafa babasına karşı bir isyanın eşiğindeydi ve Kanuni’nin onu öldürmesi haklıydı. Günümüzde hala bu tartışmalar devam etse de, daha ağır basan taraf; Şehzade Mustafa’nın masum olduğu yönünde…